REKLAMA

Łukaszenka: Nie będę prezydentem za nowej konstytucji

2020-11-27 14:02, akt.2020-11-27 14:46
publikacja
2020-11-27 14:02
aktualizacja
2020-11-27 14:46
fot. Maxim Guchek/BelTA / TASS

Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że nie będzie prezydentem Białorusi po przyjęciu przez kraj nowej konstytucji. Powiedział o tym na spotkaniu z personelem jednego ze szpitali w Mińsku.

"Nie robię pod siebie żadnych konstytucji. Przy nowej konstytucji nie będę już z wami współpracować jako prezydent" - oznajmił Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Łukaszenka zapewnił, że nigdy nie dopuści do tego, by przyjmując nową konstytucję, „ktoś spartaczył albo żeby potem ktoś sfałszował wybory odbywające się według nowej konstytucji”.

„Nawet jeśli będę wiedzieć, że to nie to, co chcę. Dlaczego? Dlatego że naród białoruski powinien przejść to, co powinien. Lepiej teraz, bez wojny. Gorzej, jeśli nam te wojnę podrzucą” – oświadczył.

Łukaszenka skomentował też postulaty, by wybory parlamentarne przeprowadzać według list partyjnych, co oznaczałoby tworzenie nowych partii. Wyraził przekonanie, że doprowadziłoby to do rozłamu w społeczeństwie i powstania grup o różnych interesach.

„Wszystko do ładnie, jak się to ogląda u innych – listy partyjne i temu podobne. Ale jeśli będziecie tego chcieli i zagłosuje za tym naród, to tak będzie” – oznajmił.

Skrytykował przy tym protestujących, którzy „atakują głównie prezydenta i władze”.

„Niech będzie demokracja, wszyscy powinni być wybierani… Przechodziliśmy to za (Michaiła) Gorbaczowa. Wybieraliśmy wtedy wszystkich: szefów przedsiębiorstw, dyrektorów. No i co, nawybieraliśmy się? I kraj straciliśmy, i rozpadł się Związek (Sowiecki). Teraz też chcą nam podrzucić to paskudztwo” – powiedział.

Łukaszenka oświadczył w połowie listopada, że 70-80 procent pełnomocnictw prezydenta mogą na Białorusi przejść rząd i inne organy. Zmiany w konstytucji - przekonywał - są wyjściem z sytuacji, gdy "naród i społeczeństwo chcą przemian".

O reformie ustawy zasadniczej Łukaszenka zaczął mówić po wybuchu protestów przeciwko jego rządom w sierpniu br. Tymczasem opozycja, która oskarża go o sfałszowanie wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, domaga się nie modyfikacji konstytucji, a nowych wyborów.

Przed miesiącem Łukaszenka zadeklarował, że informacje o zmianach konstytucji będą ogłoszone na Ogólnobiałoruskim Zjeździe Ludowym, który odbywa się co pięć lat. Poprzedni zjazd odbył się w 2016 roku.

Po potajemnym zaprzysiężeniu Łukaszenki na prezydenta Białorusi 23 września br. Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają go za prawowitego prezydenta i wprowadziły sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu. (PAP)

mw/ kib/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
niepejsiaty_polak
Panie Prezydencie Aleksandr Łukaszenka! Może mi Pan białoruska wizę przyznać? Szczepić nas tu będą od jakiegoś mitycznego swirusa, nie mniej mityczną.szczepionka. Pana kraj wydaje się jedynym bezpiecznym schronieniem od tych zbrodniarzy; Pozdrawiam.
masekrut555
Cichanouska i Łukaszenka grają ten sam front co PiS i PO oraz MAGA i BLM. Tu chodzi po prostu o to żeby ich elektoraty się wzajemnie wyzabijały podczas anarchii, ani jej ani jemu nic nie będzie. Ale z dwojga złego powiedziałbym że to ta Cichanouska gra tę agresywną, bo chcą dzięki niej oficjalnie przejąć Cichanouska i Łukaszenka grają ten sam front co PiS i PO oraz MAGA i BLM. Tu chodzi po prostu o to żeby ich elektoraty się wzajemnie wyzabijały podczas anarchii, ani jej ani jemu nic nie będzie. Ale z dwojga złego powiedziałbym że to ta Cichanouska gra tę agresywną, bo chcą dzięki niej oficjalnie przejąć białoruś.
ajwaja
""Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają""

- a co uznaja?
Masakrowanie malolatów, "zóltych kamizelek" np. we Francji, (smierci, kalectwa),
uznaja i handluja z mordecami Jamal Ahmad Khashoggi w tureckim konsulacie, dziesiatki "dobrych" rezimów swiata, morderstwa
""Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają""

- a co uznaja?
Masakrowanie malolatów, "zóltych kamizelek" np. we Francji, (smierci, kalectwa),
uznaja i handluja z mordecami Jamal Ahmad Khashoggi w tureckim konsulacie, dziesiatki "dobrych" rezimów swiata, morderstwa dziennikarzy np. w Ukrainie, itp. itd.
jes
Receptą na te straszne rzeczy jest jedyny sprawiedliwy Władimir "nowiczok" Putin !!!

MIRU MIR !!!
ajwaja odpowiada jes
Gardzisz podzegactwem wojennym NATO
Racja
Rosja zniszczyla naiwnie bron chemiczna,
USA ma dalej.......bo za drogo niszczyc (Vietnam AgentOrange, Biale Kaski Syria)
_________
WIKI
""W maju 2018 roku Irish Independent poinformował, że "według doniesień medialnych Niemiec zagraniczne służby wywiadowcze
Gardzisz podzegactwem wojennym NATO
Racja
Rosja zniszczyla naiwnie bron chemiczna,
USA ma dalej.......bo za drogo niszczyc (Vietnam AgentOrange, Biale Kaski Syria)
_________
WIKI
""W maju 2018 roku Irish Independent poinformował, że "według doniesień medialnych Niemiec zagraniczne służby wywiadowcze zabezpieczyły próbkę opracowanego przez Związek Radziecki agenta nerwowego Novichoka w latach 90. i przekazały swoją wiedzę partnerom, w tym Wielkiej Brytanii i USA". Próbka była analizowana w Szwecji.[50] Niewielkie ilości środka nerwowego Novichok były następnie produkowane w niektórych krajach NATO na potrzeby testów.[51]""

https://en.wikipedia.org/wiki/Novichok_agent
itso_chram_panszczyzna
Polityka to średniowiecze, konstytucja jest dla ludu i on powinien ja kształtować a dla władzy są ustawy. Chciwość polityków burzy ład i porządek.
grab
What about EU and US sanctions for the regime in Poland?
grzegorzkubik
Nowa Konstytucja powinna mieć zapis, że prezydentem nie może być ktoś kto dostaje kasę z zachodu na kampanię. Wtedy tacy ludzie jak Cichanowska odpadają na starcie.
jes
Rozumiemy grzesiu. Prezydentem może być tylko ten kto dostaje kasę z Rosji. Brawo maładiec.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki