REKLAMA

Łukaszenka: Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami

2020-11-24 11:47
publikacja
2020-11-24 11:47
fot. Srdjan Ilic / Reuters

Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami – oświadczył we wtorek Alaksandr Łukaszenka na uroczystości składania listów uwierzytelniających przez ambasadorów państw obcych. Odrzucił przy tym zewnętrzną presję polityczną i gospodarczą.

„Ze względu na niełatwą historię i położenie geopolityczne naszemu krajowi bardzo zależy na bezkonfliktowej i efektywnej współpracy z innymi krajami, w tym zachodnimi” – oświadczył Łukaszenka.

Podkreślił przy tym, że Białoruś odrzuca jakąkolwiek presję polityczną i ekonomiczną. „Jakakolwiek presja na nas, a tym bardziej wprowadzenie jakichkolwiek sankcji… Powiem szczerze i otwarcie: nastąpi analogiczna odpowiedź i będzie one boleśniejsza przede wszystkim dla wspólnoty europejskiej. Dlatego nie powinniśmy iść tą drogą” – oznajmił.

Dodał, że wszyscy muszą obecnie walczyć z pandemią, a jak pokazuje praktyka, znacznie produktywniej robić to wspólnie. „A nie tak, jak to robią państwa zachodnie” – powiedział.

„Niedawno zadeklarowali, że wyasygnują dla Białorusi aż 24 mln euro w tych trudnych warunkach. Ale powiedzieli, że te pieniądze pójdą nie na walkę z pandemią, tylko na rozwijanie +społeczeństwa obywatelskiego+. Czytaj: wsparcie akcji protestacyjnych, które trwają na Białorusi, i tak zwanej białoruskiej opozycji” – oświadczył Łukaszenka.

Według niego te pieniądze otrzymują „różnego rodzaju rady koordynacyjne, tworzone poza granicami naszego kraju jako alternatywa dla obecnego kierownictwa kraju” i „uciekinierzy, którzy trafili do Polski i krajów bałtyckich, a przede wszystkim na Litwę”.

Oznajmił, że Białorusini udowodnili, iż są zdolni do obrony suwerenności, tradycyjnych wartości oraz integralności terytorialnej swojego kraju. „Wielokrotnie podkreślałem i jeszcze raz powtórzę, że tylko nasz naród ma prawo decydować, jak będzie się w przyszłości rozwijać państwo białoruskie” – podkreślił.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów. (PAP)

mw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki