REKLAMA

Luka płacowa w Hiszpanii. Rząd zobowiązał firmy do likwidacji różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn

2021-04-14 15:58
publikacja
2021-04-14 15:58
Luka płacowa w Hiszpanii. Rząd zobowiązał firmy do likwidacji różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn
Luka płacowa w Hiszpanii. Rząd zobowiązał firmy do likwidacji różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Rząd Hiszpanii zobowiązał w środę podmioty gospodarcze działające na terytorium kraju do likwidacji różnic w wynagrodzeniach występujących pomiędzy mężczyznami i kobietami na takich samych stanowiskach.

Zgodnie z obowiązującą od środy ustawą przedsiębiorcy muszą zgłaszać do stworzonego przez władze rejestru wysokości płac personelu firmy. W przypadku występowania różnic w wynagrodzeniu pomiędzy mężczyznami i kobietami pracodawcy zostali zobowiązani do wyrównania wysokości pensji, aby “nie dyskryminować żadnej z płci”.

Według nowego prawa w rejestrze konieczne jest wpisanie wysokości płac wszystkich członków personelu. Zarobków nie można uśredniać pod względem płci, co mogłoby służyć do ukrycia rozbieżności pomiędzy mężczyznami i kobietami wykonującymi takie same zadania.

Jak powiedziała w środę minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Diaz, powstała z inicjatywy rządu Pedro Sancheza ustawa służy szybkiej likwidacji różnic w wysokości pensji mężczyzn i kobiet w Hiszpanii.

“Obecnie w naszym kraju mężczyźni zarabiają o około 22 proc. więcej w stosunku do kobiet” - wyjaśniła Diaz.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy, w których rząd potwierdzi występowanie dyskryminujących praktyk pod względem otrzymywanego wynagrodzenia, mogą spodziewać się kary finansowej, która maksymalnie może wynieść 187 tys. euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
iandrew
Ok, ale niech w rejestrze płacy będzie wartość średnia na przepracowaną godzinę. Głupio im będzie, bo się okaże, że żadnej różnicy nie ma i być nie może. Gdyby kobiety zarabiały 20% mniej, to pracodawcy faworyzowaliby kobiety. W biznesie nie ma miejsca na szowinizm. Statystyki są identyczne w firmach prowadzonych przez kobiety jak Ok, ale niech w rejestrze płacy będzie wartość średnia na przepracowaną godzinę. Głupio im będzie, bo się okaże, że żadnej różnicy nie ma i być nie może. Gdyby kobiety zarabiały 20% mniej, to pracodawcy faworyzowaliby kobiety. W biznesie nie ma miejsca na szowinizm. Statystyki są identyczne w firmach prowadzonych przez kobiety jak i mężczyzn. Tylko chorzy ideologią lewacy myślą, że przedsiębiorstwo płaciłoby więcej mężczyzną za samą płeć - na taśmie montażowej czy w biurze nikogo płeć nie obchodzi. Ale ilość przepracowanych kobiet tak.
Możemy podziękować Hiszpani, że ich nieudolność spowoduje ucieczkę kapitału w części do PL.
dariusz1976
Ja domagam się likwidacji luki długości życia w Hiszpanii, czemu żond w Hiszpanii nie zrówna długości życia kobiet które żyją dłużej z długością życia mężczyzn oczywiście mam na myśli średnią długość życia obu płci. Jak można tolerować taką niesprawiedliwość?
samsza
Położyli łapę na wiedzy o wszystkich płacach zapewne dlatego, że jest RODO.

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki