REKLAMA

Łuczkowski: W II kwartale dwucyfrowa dynamika płac

2021-05-12 14:04
publikacja
2021-05-12 14:04
Łuczkowski: W II kwartale dwucyfrowa dynamika płac
Łuczkowski: W II kwartale dwucyfrowa dynamika płac
/ Shutterstock

Dane o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej w I kw. 2021 roku potwierdzają dobrą sytuację na rynku pracy – ocenił w rozmowie z PAP Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao. Jego zdaniem, w II kwartale dynamika płac może być dwucyfrowa.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosło 5681,56 zł – poinformował w środę GUS w komunikacie. To oznacza, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w I kwartale 2021 było o 4,1 proc. wyższe niż w IV kwartale 2020 roku, kiedy wyniosło 5457,98 zł i o 6,6 proc. w stosunku do I kwartału ubiegłego roku.

"To są szersze dane niż te, które co miesiąc GUS publikuje na temat sektora przedsiębiorstw, ale one także potwierdzają dobrą sytuacje na rynku pracy mimo pandemii. Bierze się to stąd, że pandemia przez pracodawców została potraktowana bardziej jak katastrofa naturalna, a nie długotrwała recesja związana z cyklem koniunkturalnym, więc starali się utrzymać zatrudnienie i płace na solidnym poziomie w oczekiwaniu na szybki powrót do normalnej aktywności. Poza tym pomogły rządowe tarcze" – powiedział Kamil Łuczkowski, ekonomista z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao.

Zwrócił ponadto uwagę na fakt, że z jednej strony niższy niż w ubiegłym roku wzrost płacy minimalnej obniżył tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej w 1 kwartale 2021 r., z drugiej strony, przed rokiem w marcu wybuchła epidemia, co szybko przełożyło się na spadek płac. To zaś obniża bazę odniesienia dla 2021 roku. Ten efekt statystyczny będzie wpływał na tempo wzrostu płac także w kolejnych kwartałach.

"Wchodzimy w okres niskiej bazy odniesienia, bo II kwartał 2020 roku pod względem płac był najgorszy. W rezultacie w II kwartale 2021 roku dynamika wzrostu płac w gospodarce narodowej może być nawet dwucyfrowa, nieznacznie powyżej 10 proc. W kolejnych kwartałach na dynamikę płac będzie wpływać w mniejszym stopniu efekt statystyczny, a w większym – wyraźne odbicie gospodarcze, wynikające z spadku niepewności związanej z pandemią i z realizacją odroczonego popytu. To pozytywnie wpłynie na rynek pracy" – powiedział Kamil Łuczkowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
vacarlus
ratujcie się przed inflacją kupując dywidendowe XTB które rozwija się dzięki inflacji :)
drzaraza
Szybciej od inflacji i kursie walut.
anty12
Szkoda ze pisiorki nie napisza jaka jest prawdziwa inflacja
stachsgh
Ciekawe gdzie zwykły pracownik ma odczuć wzrost płacy??
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
wizytator
To przez kurła wirusa. Wszystko rośnie produkcja, płace, inflacja. Tylko pracownicy jeszcze tego nie czują. Za to prezesi już od dawna widzą to na swoich kontach.
1a2b
A pracodawcy już o tym wiedzą?
mknowak
Pracownicy na wypowiedzenie a bierze się ludzi na zlecenie z agencji pracy i tyle. Sam miałem dwóch pracowników nie mam żadnego i jestem szczęśliwy a jak będzie za dużo roboty to agencja i pracownicy na tygodniówki więcej zapłacę ale wykonam zlecenie swoje zarobię a problemu z kolejnym zleceniem nie będzie bo pracowników Pracownicy na wypowiedzenie a bierze się ludzi na zlecenie z agencji pracy i tyle. Sam miałem dwóch pracowników nie mam żadnego i jestem szczęśliwy a jak będzie za dużo roboty to agencja i pracownicy na tygodniówki więcej zapłacę ale wykonam zlecenie swoje zarobię a problemu z kolejnym zleceniem nie będzie bo pracowników czyli balastu nie będzie.
darius19
jak w poprzednim artykule o inflacji. Niech sie wyborca cieszy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki