Lubuskie: KAS przejęła nielegalne papierosy warte 5,2 mln zł

Ponad 7,5 mln szt. papierosów bez polskiej akcyzy o wartości 5,2 mln zł znaleźli w naczepie tira funkcjonariusze lubuskiej KAS. Trefny towar przewoził 44-letni mieszkaniec Podlasia - poinformowała w czwartek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

To jedno z największych w tym roku ujawnień papierosów bez polskich znaków akcyzy. Gdyby zatrzymany towar trafił na nielegalny rynek, Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego cła i podatków (VAT i akcyza) straciłby prawie 9 mln zł powiedziała rzecznik.

Dodała, że nielegalne papierosy wraz pojazdem zatrzymano, a kierującego zestawem przekazano do dyspozycji Prokuratora Rejonowego w Słubicach. Grozi mu przepadek przedmiotów przestępstwa, wysoka grzywna oraz do sześciu lat więzienia.

Do przechwycenia kontrabandy doszło w miniony poniedziałek na jednym z parkingów przy S3 niedaleko Skwierzyny w Lubuskiem. To właśnie tam funkcjonariusze celno-skarbowi poddali kontroli ciężarowe volvo z naczepą.

Jego 44-letni kierowca oświadczył, że przewozi płyty wiórowe okazując dokument wydania z magazynu tzw. WZ. W naczepie znajdowało się osiem stosów płyt wiórowych, ale wstępne oględziny ładunku wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy, że mogą mieć do czynienia z tzw. towarem przykrywkowym.

W celu przeprowadzenia szczegółowej rewizji, tira przemieszczono na terminal w Świecku, gdzie został rozładowany. Tam okazało się, że w stosach płyt wiórowych były schowane nielegalne papierosy łącznie ponad 377 tys. paczek. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil