Łotwa boi się Rosji. Powiększy wojsko

Łotwa powiększy swe siły zbrojne. Liderzy największy partii politycznych są gotowi poprzeć inicjatywę ministerstwa obrony. Zwiększenie zdolności obronnych kraju to priorytet kierownictwa resortu.

Minister obrony Łotwy Raimonds Vejonis chce powiększyć do 2018 roku siły zbrojne tego kraju o dwa tysiące żołnierzy. Powodem są wydarzenia na Ukrainie i zaniepokojenie wojowniczą polityką Rosji. W wywiadzie dla Polskiego Radia Inara Murniece, marszałek łotewskiego parlamentu poparła inicjatywę ministra. Podkreślała też, że należałoby zwiększyć finansowanie armii z budżetu - do 2 procent PKB - już teraz, a nie w 2020 roku, jak poprzednio zakładano.

Łotewskie siły zbrojne liczą obecnie 5 tysięcy żołnierzy. Oprócz nich bezpieczeństwa kraju strzeże 8 tysięcy funkcjonariuszy oddziałów ochotniczych podległych ministerstwu obrony. Ich liczebność ma się zwiększyć do 13 tysięcy w 2020 roku. Łotysze nie ukrywają jednak, że zasadniczym elementem bezpieczeństwa kraju jest członkostwo w NATO.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Krzysztof Renik, Ryga, Polskie Radio/to/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Xenobi

Polska nie boi się Rosji.Zmniejsza liczebność wojska/

! Odpowiedz
0 3 ~Środek

Ruskie ich czapkami nakryją.... powinni pójść w ślady Szwajcarów i stworzyć armię typu milicyjnego. Jedyne co Łotysze mogliby zrobić w razie agresji rosyjskiej, to dywersja i działania partyzanckie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil