Londyn przedstawił szczegóły punktowego systemu imigracyjnego

2020-07-13 19:49
publikacja
2020-07-13 19:49
fot. Mehrad Vosoughi / Pexels

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił w poniedziałek szczegóły dotyczące ogłoszonego już wcześniej punktowego systemu imigracyjnego, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku, wraz zakończeniem okresu przejściowego po brexicie.

"W czasie, gdy coraz większa liczba osób w Wielkiej Brytanii poszukuje pracy, nowy system punktowy zachęci pracodawców do inwestowania w krajową siłę roboczą, zamiast polegać na pracy z zagranicy. Wprowadzamy jednak również niezbędne zmiany, dzięki czemu pracodawcom łatwiej jest przyciągnąć do Wielkiej Brytanii najlepszych i najzdolniejszych z całego świata, aby uzupełnić umiejętności, które już posiadamy" - wyjaśniła w Izbie Gmin minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Punktowy system imigracyjny zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw, a także ma radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Ale dotyczyć on będzie tylko nowych imigrantów, tzn., że ok. 3,7 mln obywateli państw UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii, będzie mogło pozostać i dalej pracować, o ile złożą wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Zgodnie z nowym system, aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego. Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Nie będzie natomiast żadnych ułatwień dla pracowników o niskich kwalifikacjach ani specjalnej ścieżki dla osób na samozatrudnieniu.

W przedstawionym w poniedziałek dokumencie sprecyzowano jakie zawody są deficytowe, a zatem umożliwią zdobycie dodatkowych punków, a także ile wynoszą bazowe zarobki w poszczególnych zawodach, po przekroczeniu których również można uzyskać dodatkowe punkty.

Zapisano także szybką ścieżkę wizową dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, ale tylko wykwalifikowanych, czyli m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych. Z tej szybkiej ścieżki nie będą mogły korzystać osoby, które chciałyby podjąć prace w publicznej służbie zdrowia na stanowiskach pomocniczych, jak portierzy, sprzączki, ani też ci, którzy chcieliby podjąć pracę w domach opieki, ale nie mają kierunkowego wykształcenia w tym zakresie.

Pominięcie tych kategorii pracowników budzie pewną kontrowersję, zwłaszcza po epidemii koronawirusa, która pokazała, że te osoby również odgrywały kluczową rolę w funkcjonowaniu służby zdrowia i opieki społecznej. Brytyjski rząd wyjaśnia jednak, że zamiast otwierać kolejne furtki dla nisko wykwalifikowanych pracowników, lepiej inwestować w tych, którzy już są w kraju, w tym imigrantów z krajów UE.

W dokumencie zapisano także ścieżkę dla absolwentów brytyjskich uczelni wyższych, którzy od lata 2021 roku po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich będą mogli pozostać w kraju przez dwa lata, zaś doktoranckich - przez trzy.

Dokument potwierdza również, że zagraniczni przestępcy, którzy przebywali w więzieniu co najmniej rok mogą otrzymać zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, a cudzoziemcy już przebywający w Wielkiej Brytanii, którzy zostali skazani na co najmniej rok więzienia "muszą być uwzględnieni przy deportacji".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
Juz za sam pobyt w tym syfilisie powinni dopłacać. W dzielnicy dla białych sa takie ceny najmu że nawet angoli nie stać. Knisbridge, Richmond nieosiągalne, reszta niepiśmienna afryka i azja. Biali są mniejszością w Londynie od kilku lat, taki tam RAJ
londonern
Mi doplacaja I to calkiem sporo - to sie nazywa pensja. Watpie czy kiedykolwiek miales okazje mieszkac w Londynie, bo piszesz straszne bzdury. Mam nadzieje, ze mieszkasz w bielutkiej Polsce I jestes szczesliwy. NIe brakuje Cie tu, na wypadek gdybys sie zastanawial. A pewnie wiecej niz 40 pkt nie dostaniesz wiec I nie masz po co wracac.
bangladesznadwisla
jeszcze większy tłum kolorowych przyjedzie na wyspę. Biały człowiek nie będzie się o łaskę prosił

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki