Londyn: jest zgoda na szybkie ograniczenie zasiłków

Londyn ogłasza częściowe zwycięstwo w negocjacjach z Brukselą i mówi, że jest zgoda na natychmiastowe ograniczenie w wypłatach zasiłków dla pracowników z unijnych krajów. Komisja Europejska nie potwierdza, ale też i nie zaprzecza, że taką ofertę złożyła brytyjskim władzom. Mówi jedynie o postępach w rozmowach dotyczących postulatów Londynu. Od ich spełnienia Wielka Brytania uzależnia pozostanie w Unii Europejskiej.

Londyn twierdzi, że jest zgoda Brukseli na ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów
Londyn twierdzi, że jest zgoda Brukseli na ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów (ingimage)

Dziś po południu ponownie spotkają się negocjatorzy Komisji, brytyjskiego rządu i gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej, a rozmowy mają dotyczyć tak zwanego hamulca bezpieczeństwa.

To propozycja Komisji, która ma umożliwić ograniczenie dostępu do świadczeń socjalnych w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy system opieki społecznej jest zbyt obciążony.

Według informacji z Londynu, Bruksela już uznała, że Wielka Brytania spełnia kryteria i może natychmiast wprowadzić ograniczenia. Komisja wstrzymuje się z wszelkimi komentarzami. "Nic oczywiście nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie jest uzgodnione. Nie będę spekulował na temat żadnych konkretnych etapów negocjacji" - powiedział rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Jeśli negocjatorzy z Brukseli i Londynu uzgodnią wspólne stanowisko, to szef Rady Europejskiej Donald Tusk może już jutro wysłać oficjalne pismo do wszystkich stolic z propozycją kompromisu. Ostateczne porozumienie spodziewane jest na szczycie, który rozpoczyna się 18 lutego.

Wówczas referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii mogłoby się odbyć w czerwcu. Premier David Cameron już zapowiedział, że jeśli przeforsuje swoje postulaty, będzie namawiał Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~bandit

tak uk odcina się od szwabsko-europejskiej polityki. Cały kontyngent muzulmański zostanie na kontynencie. Na szczęście PO straciła władzę, bo w ciagu roku mielibysmy do Polski deportacje z niemiec i austrii. Czy komus nadal podoba się przywódcza rola uzurpatorów szwabów w europie?????

! Odpowiedz
1 1 ~dobieslav

oj, bankier oblężony przez trolle - lepiej omijać szerokim łukiem.

! Odpowiedz
5 5 ~ron

No to teraz Prezes Jarosław pogrozi Cameronowi ,że tak nie wolno robić z obywatelami najbardziej zaprzyjaźnionego Państwa

! Odpowiedz
0 7 ~4mlnzajców

Wysłać ich na Białoruś
Tam zapłacą podatek od darmozjadow

! Odpowiedz
7 21 ~wyt

tusknixc dobrego dla Polski nie zrobil przez lat ...8

! Odpowiedz
11 8 ~tak_jest

za to tercet KDS (Kaczynski, Duda, Szydło) zrobił wiele, co? Jeszcze niedawno gęby wydzierali, że nie można Polakom w Anglii obniżyć zasiłków, a gdzie są teraz? Japy zamknięte, bo zapychają się w korycie, tak?

! Odpowiedz
6 6 ~ali_jazda odpowiada ~tak_jest

A wręcz jeszcze się do tego przyczyniają ... ale mało inteligentne społeczeństwo tego nie widzi.

! Odpowiedz
1 0 ~qaz odpowiada ~tak_jest

DeSKa

! Odpowiedz
9 21 ~alejaja

Tusk znowu zdradził !!! Tym razem Polaków na wyspach.

! Odpowiedz
0 6 ~pawel

wiec teraz kazdy zlozy o paszport i po problemie

! Odpowiedz