Łon: Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych, gdyby koniunktura się pogorszyła

Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych w sytuacji, gdyby doszło do pogorszenia się koniunktury gospodarczej - mówił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Komisja zapoznała się w czwartek ze sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2017 roku oraz ze sprawozdaniem z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2017. W posiedzeniu wzięło udział kilku członków Rady Polityki Pieniężnej.

"Jeżeli mielibyśmy zachować elastyczność w prowadzeniu polityki monetarnej, nie można odrzucać scenariusza obniżek stóp procentowych" - powiedział członek Rady Eryk Łon, odpowiadając na pytania posłów.

Przyznał, że obecny poziom stóp "jest korzystny dla gospodarki" i nie ma potrzeby zmian, bo "gospodarka rozwija się bardzo dobrze, mamy bardzo niskie bezrobocie". "Uważam jednak, że trzeba przygotować się na scenariusze mniej korzystne dla polskiej gospodarki" - zaznaczył.

"Gdyby doszło do spowolnienia koniunktury gospodarczej i wyhamowania wskaźników nastrojów przedsiębiorców i konsumentów, gdyby się one pogarszały, to rzeczywiście można rozważać również obniżki stóp procentowych" - powiedział Łon.

Zwracał uwagę, że Polska ma stopy procentowe niższe niż inne kraje regionu. "Także jest jeszcze pole do dalszych obniżek" - mówił.

Łon zadeklarował też, że jest zdecydowanym zwolennikiem nie przyjmowania waluty euro.

"Jestem w dalszym ciągu zwolennikiem utrzymania naszej waluty narodowej i będę dalej bronił prawa Polski do prowadzenia polskiej polityki monetarnej i prawa do posiadania własnego pieniądza, polskiego złotego" - powiedział.

"Uważam, że jesteśmy to winni naszym przodkom, wielkim profesorom, profesorowi Grabskiemu, profesorowi Rybarskiemu, którzy kiedy uzyskiwaliśmy niepodległość po rozbiorach, wiedzieli, że jednym z elementów zdrowego państwa jest zdrowa waluta, dlatego stworzyli polski pieniądz i polski bank centralny" - dodał.

Utrzymanie polskiego pieniądza jest, zdaniem członka RPP, "wielką zasługą" okresu po 1989 roku. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 16 rekin1986

Z tymi stopami to będzie taki scenariusz

Co obniżka stóp o 25 pb to wzrost cen nieruchomości o 25 procent gdyby dzisiaj zejść jeszcze o 50 pb do poziomu 1 procenta stopę referencyjną to mamy ceny nieruchomości wyższe o 50 procent powód

Niższe oprocentowanie większa zdolność kredytowa bo dynamika płacowa znacznie wyższa niż inflacja jak się skoryguje amortyzację zabudowy to się okaże , że pieniądz papierowy szybciej zje inflacja niż amortyzacja zabudowę

Przy CPI na poziomie 2,5 procent z widełkami 1 pp w górę lub w dół amortyzacja zabudowy mieszkalnej liczona 1,5 procent rocznie zje zabudowę wolniej niż inflacja papier

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell

Dokładnie, ponieważ:

cena ziemi = (renta gruntowa - opodatkowanie pracy) / (realna stopa procentowa - stopa opodatkowania gruntu)

Zatem obniżka stóp z 2% do 1% skutkuje dwukrotnym wzrostem cen nieruchomości, co skutkowałoby bańką. Opodatkowanie wartości ziemi stopą 1% wystarczy by zapobiec jej powstaniu i pozwoliłoby równocześnie obniżyć opodatkowanie pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 14 the_mind_renewed

Wbrew pohukiwaniom światowym jest tylko jedyna możliwość dla świata: Obniżki stóp procentowych włączane z przejściem na stronę ujemna, albo masywne oficjalne dodruki względnie Bank Holliday któregoś poranka.

Bo po prostu żadna gospodarka światowa nie uciągnie samej obsługi procentu od długu. Matematyki nie oszukasz, chociaż w USA już pieniacze twierdzą że Wyliczenia MATEMATYCZNE są błędne i matematyka się myli. Moje gratulacje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 22 kaczka-po-smolensku

brakuje tylko Webera i juz mozna zespół rapowy stworzyć niskie stopy niskie stopy ku zadowoleniu dyktatora

! Odpowiedz
21 9 silvio_gesell

Wcale się nie zdziwię jeśli podwyżki stóp nastąpią z niższego niż obecnie poziomu dopiero w 2021r.

! Odpowiedz
2 16 pull_up

Radzisz kupować twardą walutę?

! Odpowiedz
15 4 silvio_gesell odpowiada pull_up

Radzę kupować obligacje SP.

! Odpowiedz
0 23 pull_up odpowiada silvio_gesell

Czyli kupuję walutę. Dzięki za radę :)

! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell odpowiada pull_up

Pomiętaj, że większość na rynkach się myli. Ten kto dostaje najwiecej czerwonych łapek ten ma rację.

! Odpowiedz
3 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil