REKLAMA

Lokum Deweloper podtrzymuje prognozy; wchodzi z ofertą do Krakowa

2016-08-11 12:33
publikacja
2016-08-11 12:33

Lokum Deweloper po wynikach I półrocza podtrzymuje prognozę na cały 2016 r., która zakłada 172,1 mln zł przychodów i 42,4 mln zł zysku netto. Spółka w II półroczu wprowadzi do oferty pierwsze inwestycje w Krakowie na łącznie ok. 400 lokali - poinformowali na konferencji przedstawiciele dewelopera.

"W połowie zeszłego roku przedstawiliśmy prognozy na lata 2015-16. Szacunki na 2015 r. wykonaliśmy w punkt. Mamy przekonanie, że prognoza odnosząca się do roku 2016 też zostanie zrealizowana" - powiedział podczas konferencji prezes Bartosz Kuźniar.

W I połowie roku spółka rozpoznała w wynikach 207 lokali i wypracowała blisko 71 mln zł przychodów oraz 15,3 mln zł zysku netto (ok. 14 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej). Rentowność netto wyniosła 21,5 proc.

"Jestem pewny, że na koniec roku rentowność będzie większa ze względu na inwestycje, które będą rozpoznane w wyniku" - powiedział Kuźniar.

Lokum Deweloper założył w prognozie, że w 2016 r. wypracuje 172,1 mln zł przychodów i 42,4 mln zł zysku netto (38,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej).

"Po sześciu miesiącach prognozę przychodów zrealizowaliśmy w 41 proc., a zysku netto w 36 proc. Należy jednak pamiętać, że cykl budowlany sprawia, że większość wyniku rozpoznamy w II połowie roku" - powiedział prezes.

"Jeśli spojrzymy na potencjał rozpoznań (spółka szacuje go w całym roku na 626 lokali - przyp. PAP), to do połowy roku 85 proc. uwzględnionych w nim lokali było przekazanych bądź objętych umowami deweloperskimi, przedwstępnymi lub rezerwacyjnymi. Dla realizacji prognozy potrzebujemy rozpoznać ok. 90 proc." - dodał.

Realizacja prognozy oznaczałoby wzrost obrotów o 33 proc., a zysku netto o 13 proc. w porównaniu do roku 2015. Spółka oczekuje, że także kolejne lata przyniosą poprawę wyników.

"W kolejnych latach wzrost będzie większy (...) Nie publikowaliśmy dokładnych danych, ale można to wywnioskować z długości cyklu budowlanego i liczby lokali planowanych do rozpoczęcia. Dążymy nie tyle do powiększenia, co do powielenia skali" - powiedział Kuźniar.

Na II połowę 2016 r. deweloper zaplanował wprowadzenie do sprzedaży łącznie 1.117 lokali w ramach nowych etapów osiedli Lokum Victoria i Lokum di Trevi we Wrocławiu (łącznie 718 lokali) oraz pierwszych projektów w Krakowie: dwóch etapów Lokum Siesta na 253 lokale i I etapu Lokum Vista na 146 lokali.

"Biorąc pod uwagę plan wprowadzania inwestycji do realizacji, nasza oferta w Krakowie powinna się w przyszłym roku zrównać z ofertą we Wrocławiu" - powiedział Kuźniar.

Pytany o wejście na rynek warszawski, odpowiedział: "Cały czas analizujemy ten rynek, spływają do nas oferty. Na dzisiaj nie otrzymaliśmy jednak żadnej propozycji, która wpisywałaby się w nasze założenia biznesowe i była sensowna finansowo. Dla nas ważny jest bezpieczny rozwój, chcemy zrobić wszystko po kolei. Teraz skupiamy się na rozwoju w Krakowie".

Do tej pory Lokum Deweloper kupił lub zakontraktował w 2016 r. grunty we Wrocławiu i w Krakowie za 129 mln zł o łącznej powierzchni 14,3 ha. Daje to możliwość realizacji ponad 2.900 lokali o powierzchni użytkowej ok. 156 tys. m kw.

"W planach mamy już tylko zakupy uzupełniające działek, które sąsiadują z dotychczasowymi inwestycjami i nie będą miały wpływu na wzrost powierzchni użytkowej" - powiedział Kuźniar.

Na koniec czerwca zgromadzone przez spółkę środki pieniężne wyniosły 63,8 mln zł, a zadłużenie sięgnęło 60,4 mln zł. Oznacza to, że spółka miała ujemne zadłużenie netto na poziomie 3,4 mln zł.

"Zakupy gruntów zrealizowane w III kwartale spowodują wejście naszej spółki w zadłużenie netto, ale będą to poziomy bezpieczne" - powiedziała Marzena Przeniosło, dyrektor finansowa spółki. (PAP)

jow/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki