Lokalowa lukaLokalowa luka

KRYZYS MIESZKANIOWY JEST EFEKTEM ZŁEGO FINANSOWANIA

Na cele mieszkaniowe przeznaczamy najmniej środków z krajów tej części Europy i luka się tu pogłębia. Lepszy od naszego system finansowania mają sąsiedzi z południa - uznali wczoraj budowlani lobbyści i bankowcy, krytykując polityków.

Konferencja o finansowaniu budownictwa mieszkaniowego, zainteresowanych środowisk, nie przyniosła odpowiedzi na pytanie - dlaczego wspieranie mieszkalnictwa działa u nas najgorzej spośród podobnych krajów. Wyjaśniono tylko, że destrukcyjna jest destabilizacja, czyli brak wyraźnej polityki państwa.

Już dziś ponad 1,5 mln rodzin nie ma lokum, a na remont czeka 0,6 mln mieszkań i 0,8 mln należy wyburzyć, zaś buduje się tylko 70-80 tys. rocznie nowych, czyli luka mieszkaniowa rośnie. O ile w rozwiniętych krajach kredyty finansują budowę w ponad 70 proc., to w Polsce najwyżej w 15 proc. i gdy ich pula stanowi w USA i w Niemczech odpowiednik 53 proc. PKB, a w Anglii nawet 57 proc. PKB (średnio w UE - 36 proc. PKB), to u nas tylko 1,9 proc. PKB. Wydatki państwa na cele mieszkaniowe spadły u nas z 2 proc. PKB do 0,35 proc. PKB, pomimo potrzeb społecznych i choć wiadomo, że miejsce pracy w budownictwie generuje 2-3 w reszcie gospodarki - wskazał Roman Nowicki, wiceprezes Warszawskiej Izby Samorządu Gospodarczego. Dowodził też, że 1 zł publicznych dotacji na budowę mieszkań, przynosi budżetowi państwa co najmniej 2 zł wpływów, z różnych podatków i opłat.

Rozwijają się u nas powoli Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ale kuleją inwestycje indywidualne, które w innych krajach są podstawą rozwoju. Kasy mieszkaniowe mają u nas nieco ponad 70 tys. klientów i gospodarują tylko 1,2 mld zł. Natomiast, w 5. mln Słowacji mają 785 tys. klientów z 13,7 mld zł, a w dwukrotnie od niej ludniejszych Czechach 46 mld zł. Mieszkania są więc u nas nie bez powodu coraz droższe.

GRZEGORZ SZULC

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil