Łódzki radny odchodzi z PiS. "Przebrała się miara akceptowalnego dla mnie stopnia cynizmu"

Radny Rady Miejskiej w Łodzi - Bartłomiej Dyba-Bojarski odszedł z Prawa i Sprawiedliwości. O swojej rezygnacji poinformował na jednym z profili społecznościowych. Po odejściu Dyby-Bojarskiego z PiS ugrupowanie będzie miało w 40-osobowym łódzkim samorządzie siedmioro radnych.

(fot. Bartosz Frydrych / FORUM)

Decyzja o odejściu radnego z PiS ma związek z przyjętą w sobotę rano przez Sejm jedną z poprawek ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Zdaniem radnego "wrzutka do ustawy pomocowej, zmieniająca sposób przeprowadzenia głosowania w najbliższych wyborach przebrała miarę akceptowalnego dla mnie stopnia cynizmu i nieliczenia się przez PiS z niczym poza własnym partyjnym interesem".

"Kolejny raz w tym tylko roku (po pseudoreformie sądów i miliardach dla propagandowej TVP) PiS prowadzi politykę, z którą się osobiście w sposób zdecydowany nie zgadzam, bo jest po ludzku nieprzyzwoita. Oczywisty cel, jakim jest dla każdej partii utrzymanie się przy władzy, nie może być osiągany za wszelką cenę poprzez psucie państwa i demolowanie zasad demokratycznych" - napisał.

Jego zdaniem tym razem w obrzydliwy sposób wykorzystano konieczność pilnego uchwalenia ustaw pomocowych dla wstawienia przepisów umożliwiających zachowanie pozorów prawidłowości aktu wyborczego w nienormalnych warunkach.

"Można rzecz jasna udawać nadal, że nie ma stanu wyjątkowego i wprowadzać w imię interesu społecznego kolejne, zapewne słuszne ograniczenia wolności, bo to służy pewnemu dobru wspólnemu, w czasie zagrożenia epidemią. Jednak, choć osobiście jestem przerażony perspektywą ewentualnego powrotu do władzy PO i rządami osób o katastrofalnym wręcz braku kompetencji i talentu, których symbolem może być obecna kandydatka tej partii Pani Kidawa i jej otoczenie, są jakieś granice nadużyć i zwyczajnego osobistego wstydu za szyld, na który przez kilkanaście lat reprezentowałem" - podkreślił.

Według Dyby-Bojarskiego, parcie do wyborów za wszelką cenę, także w sytuacji, gdy szczyt zachorowań w Polsce nie wybuchnie z takim impetem, jak winnych krajach jest nieprzyzwoite.

Przekonuje, że "wiecznym uzasadnieniem kolejnych szkodliwych dla państwa zagrań PiS nie może być to, że rządy ludzi w typie Schetyny, Nitrasa czy Neumanna, czy innych pożal się Boże liderów KO (Koalicji Obywatelskiej-PAP) byłyby jeszcze gorsze".

Dlatego - jak napisał - rezygnuje z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość. Zwrócił uwagę, że skoro można bez zachowania jakiegokolwiek trybu zmieniać kodeks wyborczy chwilę przed wyborami w głosowaniu online, to jego rezygnacja na portalu społecznościowym również wystarczy.

Po odejściu Dyby-Bojarskiego z PiS ugrupowanie będzie miało w 40-osobowym łódzkim samorządzie siedmioro radnych. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 kris74keh

Sensacyjna informacja. To już koniec Zjednoczonej Prawicy. Wszyscy do dymisji, nie będzie niczego.

! Odpowiedz
27 44 grzegorzkubik

Teraz może przejść do cynicznych bandytów z KO lub podobnych

! Odpowiedz
42 17 gregzacha

Sorry ale za KO nie majstrowali przy prawie wyborczym a w TVP nie było jednostronnej propagandy bo Błaszczak szczekał w dzienniku regularnie.

! Odpowiedz
58 42 plutarch

skapnął się dość późno

! Odpowiedz
60 26 smallsaver

Ostatni sprawiedliwy.

! Odpowiedz
61 40 forfun

lepiej późno niż wcale ale nie ma co sie stroić w piórka porządnego skoro przez długi czas swoją osoba legalizowało sie ta organizacje przestępczą

! Odpowiedz
70 35 gregzacha

Wow jak TVP to teraz wytłumaczy elektoratowi. Stawiam, że o sprawie nie wspomną w ogóle albo powiedzą że to skutki wirusa.

! Odpowiedz
62 34 plutarch

coś mu znajdą w aktach

! Odpowiedz
28 58 piterro1980

Wiadomość tak interesująca i ważna jak spisanie żula w parku przez straż miejską. Żenada na bankierze.

! Odpowiedz
20 15 disnej2x

@politycy tego oczekujemy:

- deregulacja prawa jak u Trumpa (“Jeśli chcesz dodać do ustawy nowy przepis, wskaż dwa, które należy usunąć.”)
- kwestie swiatopogladowe rozstrzygane w referendach jak w Szwajcarii i UK

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil