Łódź: "wyprali" prawie 90 mln zł - usłyszeli zarzuty

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy usłyszały cztery osoby, w tym obywatel Turcji - poinformowała łódzka policja. Według śledczych grupa "wyprała" ponad 87 mln zł. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

(YAY Foto)

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka, są to kolejne osoby podejrzane w tej sprawie. Wcześniej w styczniu i maju tego roku policja zatrzymała dwóch innych mężczyzn. Oni także usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Jak wyjaśniła Kącka, w połowie tygodnia policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadzili akcję na terenie województwa zachodniopomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego, gdzie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 63, 50, 43 i 37 lat. Wchodzili oni w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przekazywaniem na rachunki bankowe kilku podmiotów gospodarczych co najmniej 87 mln zł pochodzących z procederu fałszowania deklaracji podatkowych i uszczuplenia VAT.

Trzech z zatrzymanych mężczyzn to tzw. słupy. Oficjalnie byli przedsiębiorcami prowadzącymi firmy m.in. z branży tekstylnej. 37-letni obywatel Turcji, który został zatrzymany w Warszawie na terenie ekskluzywnego osiedla, miał stać na czele grupy przestępczej. Jak poinformowała Kącka, z zebranego materiału dowodowego wynika, że to on czerpał główne korzyści finansowe z nielegalnego procederu związanego z fikcyjnymi transakcjami pomiędzy założonymi do tego procederu firmami.

Podczas przeszukań domów i firm zarejestrowanych na podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dokumentację księgową.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Prokuratorzy postawili zatrzymanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat więzienia. Obywatel Turcji został aresztowany na trzy miesiące.

jaw/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~ecce

kolej na owsiaka&co.- to dopiero rekordowy pracz

! Odpowiedz
1 2 niepelnosprawny_org

tam jest prawdziwe "zagłębie" tego typu rzeczy...

! Odpowiedz
5 20 ~Wsi

Złote czasy Tuskolandii mijają..och łezka w oku się kręci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil