Lizbona chce być pierwszą stolicą bez głodu

Władze Lizbony rozpoczęły akcję służącą likwidacji zjawiska głodu w portugalskiej stolicy. Polega ona na oddawaniu ubogim żywności, której nie udało się sprzedać w restauracjach i sklepach.

Lizbona chce być pierwszą stolicą bez głodu
Lizbona chce być pierwszą stolicą bez głodu (YAY Foto)

Uruchomiony w październiku przez lizboński ratusz projekt o nazwie "Idź, gdzie zostaje, zanieś, gdzie brakuje" służy zarówno walce z ubóstwem, jak i ze zjawiskiem marnotrawienia żywności. Niesprzedane potrawy z lokali gastronomicznych oraz przeterminowane, choć nadające się jeszcze do konsumpcji produkty spożywcze ze sklepów, mają być rozdzielane wśród najuboższych mieszkańców stołecznej aglomeracji.

W akcję włączyły się zarówno władze portugalskiego Kościoła katolickiego, jak też kierownictwo Meczetu Centralnego w Lizbonie, największej świątyni muzułmańskiej w Portugalii. Przedstawiciele obu grup religijnych zadeklarowali już pomoc w dystrybucji żywności poprzez sieć swoich parafii i wspólnot.

Jak powiedział PAP szejk Zabir Edriss z Meczetu Centralnego, nowa akcja ma służyć nie tylko zahamowaniu nasilającego się od czasu rozpoczęcia w 2008 r. kryzysu gospodarczego w Portugalii zjawiska ubóstwa, ale również zacieśnianiu dialogu międzywyznaniowego.

Edriss zaznaczył, że zainicjowana przez ratusz akcja będzie kolejnym obszarem współpracy społecznej muzułmanów i katolików w Lizbonie.

"W udzielanej przez nas pomocy nie ograniczamy się tylko do kręgu naszych wiernych. Mamy już doświadczenie zarówno w dostarczaniu żywności dla ubogich katolików, jak też we współpracy z organizacjami katolickimi w dożywianiu bezdomnych w Lizbonie. Pomagamy rozdawać posiłki w ramach akcji +Nur Fatima+ każdego dnia, a dwa razy w miesiącu przez projekt +Zupa dla wszystkich+" - dodał Zabir Edriss.

Według władz ratusza kluczowe w zwalczeniu głodu w Lizbonie ma być zaangażowanie wolontariuszy, których nie jest na razie wielu. Burmistrz stolicy Fernando Medina podkreślił jednak, że do zachęcania mieszkańców miasta do udziału w projekcie zaangażowano znanych portugalskich celebrytów. Są wśród m.in. piosenkarka Ana Moura, a także piłkarz Eder, zdobywca zwycięskiej bramki dla Portugalii w lipcowym finale Euro 2016. W akcję włączyli się również najważniejsi politycy Portugalii: prezydent Marcelo Rebelo de Sousa oraz premier Antonio Costa.

Eksperci pozytywnie oceniają projekt, wskazując, że jego sukces zależeć będzie nie tylko od skutecznej koordynacji działań pomiędzy instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz związkami wyznaniowymi, ale również od włączenia się w akcję instytucji oświatowych.

"Motorem wolontariatu zawsze są młodzi ludzie, dlatego autorzy tej inicjatywy powinni poszukiwać wsparcia w szkołach średnich oraz na wyższych uczelniach stolicy" - powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

Przypomniał, że akcja lizbońskiego ratusza jest niejako zintensyfikowaną kopią projektu organizacji społecznej Refood, dostarczającej od kilku lat ubogim niesprzedane dania z portugalskich restauracji.

"Jeśli projekt ten się uda, to skorzystają na nim wszyscy, zarówno obdarowywani, jak i darczyńcy: władze państwowe i samorządowe, bo spełnią swoje zadanie społeczne; związki wyznaniowe, bo pomogą ubogim; restauracje, gdyż wraz z famą, że uczestniczą w tej akcji, zyskają nowych klientów" - stwierdził Monteiro.

Dodał, że także wolontariusze biorący udział w projekcie "Idź, gdzie zostaje, zanieś, gdzie brakuje" będą mogli wzbogacić swój życiorys zawodowy, zwiększając tym samym swoje szanse na rynku pracy.

W październiku br. lizboński ratusz rozpoczął inną akcję społeczną polegającą na stopniowym usuwaniu bezdomnych z ulic miasta i kierowaniu ich do mieszkań. W pierwszej fazie projekt objął około 130 osób.

Z danych władz Lizbony wynika, że na ulicach portugalskiej stolicy żyje około 700 bezdomnych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~poco

Nasza planeta produkuje tyle żywności, że z powodzeniem każdy mógłby dziennie zjadać mięso, a i tak sporo jeszcze by się marnowało. Po prostu nadal stosujemy prehistoryczne wartości w życiu codziennym. Latamy w kosmos ale ludzie umierają z głodu, jako gatunek odnieśliśmy sromotną klęskę.

"W akcję włączyły się zarówno władze portugalskiego Kościoła katolickiego"
Jak słyszę kościół to mogę być pewien, że nikt nic nie dostanie, a z pewnością nie za darmo. Jeszcze żaden kościół na świecie nie zajmował się działalnością charytatywną jeżeli ta nie napychała mu kieszeni w stosunku minimum 7:1.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asdfasdfa

Nie ma nic za darmo. Nie wiem czemu ci ludzie którzy umierają z głodu nie potrafią sami sobie tego jedzenia wytworzyć? Nie uważasz że coś tutaj nie halo?

! Odpowiedz
1 6 ~plebs

lewaki ustawą zniosą ubóstwo xD

! Odpowiedz
1 0 ~RK

Czas w droge.

! Odpowiedz
2 7 ~StanRS

700 bezdomnych w stolicy Portugalii to pikuś. W Warszawce na jednej dzielnicy żyje więcej bezdomnych. W Gdańsku, kolebce Srolidarności na każdym kroku się bezdomnych spotyka, a władze mają poniżej pleców i nic z tym nie robią.

! Odpowiedz
3 1 ~adfasdfas

A czemu miałą by pomagać? A czemu ty nie pomożesz?

! Odpowiedz
1 0 ~StanRS odpowiada ~adfasdfas

Skąd wiesz czy ja nie pomagam.

! Odpowiedz
0 0 ~sfgsdfgs odpowiada ~StanRS

A czemu władza miała by pomagać?

! Odpowiedz
4 4 ~semperparatus

Brawo...czym więcej masz tym więcej powinieneś dać swojemu potrzebującemu bliźniemu...szczególnie temu słabszemu od Ciebie(dziecku,starcowi,głodnemu,choremu)...stosunek do słabszych jest miarą naszego człowieczeństwa..."Zbierajcie prawdziwe skarby...których nie zje rdza i nie ukradną złodzieje"(Mt.6,19- 21)...czyli skarby duchowe...jedynie wartościowe-milość i wiedzę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~silvio_gesell

Paradoksalnie to w Polsce praktycznie nie da się umrzeć z głodu, a w takiej Francji już tak. Tam nikt nie pomoże bezrobotnemu, bezdomnemu i głodnemu, nikt oprócz państwa. W Polsce zawsze ktoś kupi chleb i da na piwo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil