REKLAMA

Litwa zmienia swój stosunek do wspólnej historii z Polską

2019-06-29 14:57
publikacja
2019-06-29 14:57

Zagrożenie ze strony Rosji zmienia stosunek Litwy do Unii Lubelskiej – pisze w sobotę agencja BNS. Litwa w tym roku obchodzi 450. rocznicę zawarcia porozumienia z Polską, co, jak wskazuje agencja, przed stu laty było nie do pomyślenia.

fot. Ints Kalnins / / Reuters

„Obecne zbliżenie polityczne, gospodarcze i kulturalne Polaków i Litwinów odbywa się w kontekście odradzającego się imperializmu Rosji” - cytuje BNS Andrzeja Pukszto, kierownika wydziału nauk politycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Podkreśla on, że zagrożenie ze strony Rosji zmusza do jednoczenia się Polski i Litwy, chociaż nasze dwustronne stosunki ciągle przyćmiewają nieporozumienia historyczne i polityczne.

„Historia polityczna i tradycje nie są zapominane, pozostawiane są one jednak historykom” - mówi Pukszto. Zaznacza, że „dyplomacja i polityka XXI wieku uwzględnia przede wszystkim rzeczywiste wyzwania”. „Gdyby Niemcy i Francja usiłowały politycznie ustalić wszystkie szczegóły historyczne, ich stosunki nigdy nie byłby takimi, jakimi są obecnie” - wskazuje Pukszto.

Dziekan wydziału historii Uniwersytetu Wileńskiego Rimvydas Petrauskas odnotowuje, że przed stu laty, w okresie międzywojennym obchody na Litwie rocznicy Unii Lubelskiej były niemożliwe z powodu ruchu narodowego i złych stosunków z Polską. „To był inny świat, inna epoka, inne przekonania” - mówi Petrauskas.

W ówczesnej litewskiej historiografii dominowały negatywne aspekty unii. Dominowało przekonanie, że Polska zmusiła Litwę do stworzenia wspólnego państwa na niekorzystnych warunkach i w ten sposób ograniczyła jej suwerenność. Zarzucano też, że Polska zagarnęła znaczną część Wielskiego Księstwa Litewskiego.

„Na przełomie XIX i XX w. ruchy narodowowyzwoleńcze Polaków i Litwinów miały różne cele. W Polsce dominowała idea odrodzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a litewski ruch narodowy postanowił dążyć do ustanowienia samodzielnej państwowości” - przypomina Petrauskas i podkreśla, że „to właśnie zadecydowało o różnej interpretacji unii”.

Litewscy historycy wskazują, że na Litwie brakuje dyskusji na temat Unii Lubelskiej i jej znaczenia, dyskusji o wspólnym państwie, które przetrwało ponad 200 lat.

„Unia Lubelska jest kwestią bardzo skomplikowaną, niejednoznaczną (…), tymczasem w naszych szkolnych podręcznikach dotychczas wspomina się o niej zaledwie w kilku akapitach” - mówi historyk z Instytutu Historii Litwy Jurate Kiaupiene.

Z okazji 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej w sobotę w wileńskim Ratuszu odbędzie się koncert litewsko-polskiej orkiestry młodzieżowej pod dyr. Gediminasa Gelgotasa. 1 lipca orkiestra ta wystąpi w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

W przyszłą sobotę, 6 lipca, w ramach odchodów rocznicowych w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się otwarcie wystawy „Lublin – miasto unii Litwy i Polski”. Centralnym miejscem wystawy będzie prezentacja obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”, który już został dostarczony z Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Wystawa została objęta patronatem honorowym przewodniczącego Sejmu Litwy Viktorasa Pranckietisa oraz marszałków Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
2kbb
Polska musi rozpocząć prowadzenie aktywnej polityki w europie srodkowej i wschodniej ..skończyły się czasy uległości wobec rosji... był rok 1920 kiedy przepedzilismy holote ze wschodu... dzisiaj mamy to samo zadanie tylko ze pod względem gospodarczym.... Polska rezygnując z gazu od sowietów w 2021 i koordynujac i zabezpieczajac Polska musi rozpocząć prowadzenie aktywnej polityki w europie srodkowej i wschodniej ..skończyły się czasy uległości wobec rosji... był rok 1920 kiedy przepedzilismy holote ze wschodu... dzisiaj mamy to samo zadanie tylko ze pod względem gospodarczym.... Polska rezygnując z gazu od sowietów w 2021 i koordynujac i zabezpieczajac dostawy ropy i gazu w całej Europie środkowej 3Morza może uderzyć gospodarczo w Rosję... nadszedł czas realnej rywalizacji a nie wasalnego poddanstwa....
arudni
Dzisiejsza litwa to nie litwa historyczna, tyle w temacie. To Żmudź a nie Litwa historyczna(dzisiejsza białoruś)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki