Litwa zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała nowelizację ustawy o systemie podatkowym, przewidującą zwiększenie grzywny za uchylanie się od płacenia podatków.

Jak poinformował w poniedziałek urząd prezydenta, nowe prawo jest skierowane przeciwko osobom, które uchylają się od płacenia podatków, bądź nie potrafią wskazać źródła swych dochodów.

Od 1 stycznia 2019 roku osoby, które nie będą w stanie określić źródła dochodów, będą musiały zapłacić grzywnę w wysokości od 50 do 100 proc. sumy naliczonego podatku od dochodu. W przypadku powtórnego złamanie prawa wysokość grzywny będzie dwukrotnie wyższa.

Obecnie grzywna za wszelkie naruszenia prawa podatkowego wynosi od 10 do 50 proc. wysokości niezapłaconego podatku.

Według danych litewskiej inspekcji podatkowej w ciągu ostatnich dwóch lat wysokość dochodów z niejawnych źródeł wyniosła prawie 40 mln euro. W większości spraw, dotyczących naruszenia zasad prawa podatkowego, dotychczas stosowano minimalna grzywnę, czyli 10 proc. wysokości niezapłaconego podatku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.