REKLAMA

Litwa zakazała importu rosyjskiego gazu ziemnego. Sejm przyjął ustawę

2022-06-28 14:29
publikacja
2022-06-28 14:29
Litwa zakazała importu rosyjskiego gazu ziemnego. Sejm przyjął ustawę
Litwa zakazała importu rosyjskiego gazu ziemnego. Sejm przyjął ustawę
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Litwa ustawowo zakazała importu rosyjskiego gazu ziemnego do kraju, z wyjątkiem tranzytu do obwodu kaliningradzkiego. Stosowna nowelizacja ustawy, przyjęta we wtorek w litewskim parlamencie zdecydowaną większością głosów, ma zapewnić bezpieczeństwo narodowe i energetyczne kraju.

„(Znowelizowana ustawa) zapewni bezpieczeństwo narodowe i energetyczne Litwy, niezawodne i nieprzerwane dostawy gazu do litewskich odbiorców, a także zdolność terminalu LNG (w Kłajpedzie – PAP) do przyjmowania maksymalnej liczby dużych ładunków” – wskazuje minister energetyki Litwy Dainius Kreivys w komunikacie resortu.

Przyjęte poprawki do ustawy o gazie ziemnym zakładają, że krajowy system przesyłu gazu oraz terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) Klaipeda Petroleum obecnie będą dostępne tylko dla dostawców z krajów, które nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, z wyjątkiem dostawców transportujących gaz tranzytem do Kaliningradu.

Litwa już w kwietniu całkowicie zrezygnowała z dostaw rosyjskiego gazu rurociągami; działania te podjęła w celu uzyskania pełnej niezależności od Gazpromu oraz w odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji w Europie i wojnę na Ukrainie.

Obecnie rosyjski gaz jest nadal przesyłany przez Litwę do Kaliningradu, ale na innych zasadach technicznych niż zwykle, co ma gwarantować, że przesyłana jest tylko taka ilość gazu, jaka jest potrzebna do tranzytu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_zasob_ostateczny
chciałbym być Litwinem wielki to naród
men24a
Żaden wielki naród, popychadło hamerykańskie i nic więcej.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki