Litwa wprowadza system elektronicznych winiet

Opłaty za korzystanie z dróg w tym kraju będzie można dokonać między innymi telefonem. Na Litwie winiety obowiązują kierowców samochodów ciężarowych, autobusów i busów.

(Reuters)

Ministerstwo Transportu i Komunikacji Litwy poinformowało, że odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez ministra Rokasa Masiulisa.

Decyzja o wprowadzeniu opłaty drogowej w formie elektronicznej została podyktowana chęcią wyjścia naprzeciw potrzebom przewoźników oraz rozwojem nowoczesnych technologii. "Elektroniczna winieta to możliwość dokonania płatności telefonem. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu przewoźnicy będą mogli efektywniej planować swój czas" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo zaznacza, że opłata za korzystanie z dróg na Litwie nie zmieni się. Ponadto w dalszym ciągu będzie można nabyć winiety w formie naklejek na przednią szybę w punktach ich sprzedaży i na stacjach paliw. Winietę można kupić poprzez stronę internetową roadtoll.lt. Po uiszczeniu opłaty kierowca otrzyma potwierdzenie o tym, że dane pojazdu, którym się porusza, znalazły się w systemie informacji o ruchu drogowym.

Odpowiednie służby będą mogły potwierdzić to podczas ewentualnej kontroli drogowej na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu.

System winiet obowiązuje na Litwie od 2007 roku. Każdego roku z tytułu opłat drogowych do budżetu kraju wpływa około 45 mln euro, które przeznaczone są na rozwój i utrzymanie sieci dróg.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/em/sk

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 davidkoff

LATVIJA ze zdjęcia to Łotwa a nie Litwa.
Jeśli już o czymś piszecie to wstyd robić tak podstawowe błędy

! Odpowiedz
0 3 karbinadel

Dokładnie. Kiedyś artykuły o Rosji ilustrowali zdjęciem z targu na Ukrainie :)

! Odpowiedz
0 0 marcin321

IAR się popisał :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil