Litwa też chce mieć swoje 500 plus

Członkowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin zaproponowali w poniedziałek w Sejmie, by wprowadzić na Litwie świadczenie podobne do 500 plus. Tak jak w Polsce, świadczenie przysługiwałoby na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Litwa też chce mieć swoje 500 plus
Litwa też chce mieć swoje 500 plus (YAY Foto)

Według projektu AWPL-ZChR, litewskie rodziny dostawałyby miesięcznie 120 euro na dziecko, zaś jeśli dochody rodziny byłyby mniejsze niż 240 euro na osobę, świadczenie przysługiwałoby również na pierwsze dziecko. Zgodnie z obliczeniami posłów, na realizację programu na Litwie potrzebne będzie 250-300 mln euro rocznie. Partia chce zwiększyć wpływy do budżetu, opodatkowując aktywa bankowe. Miałoby to przynieść dodatkowe 100 mln euro rocznie.

Litewskie ugrupowanie nie ukrywa swojej inspiracji funkcjonującym od kwietnia 2016 r. w Polsce programem "Rodzina 500 plus". – Po dziewięciu miesiącach obowiązywania ustawy ogólny poziom ubóstwa w Polsce zmniejszył się o 48 proc., czyli niemal o połowę. Poziom ubóstwa wśród dzieci zmniejszył się niemal o 100 proc., relatywny ogólny poziom ubóstwa zmalał o 26 proc. Są to imponujące wskaźniki – uzasadniał na konferencji prasowej Waldemar Tomaszewski, lider AWPL-ZChR.

Przewodniczący partii liczy także na poprawę sytuacji demograficznej w kraju dzięki wprowadzeniu świadczenia. – Niestety prognozy dla Litwy są smutne: za 50 lat możemy stracić kolejny milion mieszkańców, dlatego niezbędne są natychmiastowe decyzje – dodał.

To drugie podejście AWPL-ZChR do wprowadzenia świadczenia rodzinnego przypominającego 500 plus. Wcześniejsza propozycja ugrupowania nie znalazła jednak aprobaty poprzedniego rządu, który nie zgodził się na wprowadzenie poprawek do ustawy o świadczeniach dla dzieci.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
22 20 ~autor

Coś mi się wydaje, że skończy się na tym że będzie płacone z polskiego budżetu bo Jarosław ma gest jak rozdaje nieswoje.

! Odpowiedz
10 11 ~bolo

w łonecie to wyczytałeś czy jesteś z kodu?

! Odpowiedz
1 1 ~Dżejms

Polakom bym dawał. I tak nikt nie będzie tego spłacał - przy dzietności 1,3? Niby jak? Nie wiem czy do ludzi dociera w jakiej czarnej d jesteśmy.

! Odpowiedz
19 8 ~gf

A co z milionem w UK, 2 w niemczek i kolejnymi w USA, Irlandi.... im też się nalezy. Nieważne żenie chcą tu zyć, płacić podatków czy ogladać TVP. Tylkjo daj daj daj.

! Odpowiedz
32 20 ~yogi

nie Litwa chce, tylko mala partia glupoli aby zaistniec oglasza takie populistyczne hasla

! Odpowiedz
12 28 ~poldekTOyogi

'Mała partia głupoli'? wp i onet ci dziecko odcięli?

! Odpowiedz
14 10 ~HighFive odpowiada ~poldekTOyogi

nie rozumiem, WP i ONET odcinają dzieci? W sensie że nie pozwolili mu zrobić dziecka? Odebrali już istniejące dziecko? No nie kumam jak można dziecko odciąć???

! Odpowiedz
8 7 ~słoneczko

Masz na myśli PO & Nowoczesna w litewskim wydaniu .

! Odpowiedz
2 5 ~gf odpowiada ~słoneczko

Bo to oni 500+ wprowadzili....

! Odpowiedz
21 11 ~poldek

Całe szczęście dla Litwy, że zadłużać w ten sposób naród, chce tylko mała partia opozycyjna.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne