Litwa rozbudowuje trasę Via Baltica do granicy z Polską

Litwa zapowiada, że do 2022 roku trasa Via Baltica od granicy z Polską do Kowna będzie drogą czteropasmową. Budowa tej międzynarodowej trasy po stronie polskiej już ruszyła, a kierowcy będą mogli z niej skorzystać prawdopodobnie pod koniec 2020 roku.

(fot. W. Korall / FORUM)

Litewskie ministerstwo transportu zapowiedziało, że w przyszłym roku zostanie poszerzony o dwa pasy ruchu i oddany do użytku odcinek o długości 24 kilometrów, pomiędzy Mariampolem, a Kownem. Dzięki temu ponad sześćdziesięciokilometrowa część międzynarodowej trasy Via Baltica na Litwie stanie się drogą szybkiego ruchu, posiadającą po dwa pasy w obu kierunkach. Litwini zamierzają zlikwidować na tym odcinku skrzyżowania jednopoziomowe oraz zbudować w sumie dziesięć wiaduktów. Koszty prac to prawie 90 mln euro, z czego część zostanie pozyskana z Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie Ministerstwa Transportu Litwy. Przygotowania do rozbudowy odcinka łączącego Mariampol z granicą Polski już się rozpoczęły, a prace mają ruszyć w 2020 roku.

Minister transportu Litwy Rokas Masiulis powiedział na antenie wileńskiego Radia "Znad Wilii", że budowa trasy Via Baltica po polskiej stronie może zakończyć się wcześniej, ale liczy na to, że litewski odcinek zostanie oddany do użytku w tym samym czasie. Dodał także, że sektor transportu na Litwie rozwija się obecnie najszybciej w ciągu 5 lat. Dochód z przewozu ładunków i logistyki w tym kraju stanowi 11 procent produktu krajowego brutto, gdy tymczasem, jak zaznacza minister, średnia europejska to 5 procent.

Via Baltica jest drogą biegnącą z Warszawy do Tallinna w Estonii. Pełni rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy Polską i krajami bałtyckimi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil