REKLAMA

Litwa: premier liczy na jak najszybsze spotkanie z Donaldem Tuskiem

2014-02-08 10:07
publikacja
2014-02-08 10:07

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius oświadczył, że chciałby spotkać się z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem najszybciej jak to możliwe, aby omówić wzajemne stosunki nadwerężone nieporozumieniami wokół polskiej mniejszości - podała w sobotę agencja BNS.

"Życzylibyśmy sobie poprawy stosunków litewsko-polskich. Chciałbym, aby moje spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem nastąpiło możliwie najszybciej. Moi współpracownicy uzgadniają termin" - powiedział Butkeviczius, pytany przez agencję podczas pobytu w Soczi.

Odmówił natomiast komentarza na temat przekazania w tym tygodniu przez delegację PiS 30 tys. złotych na opłacenie grzywny za nieusunięcie dwujęzycznych tablic - w językach polskim i litewskim - w rejonie solecznickim. Butkeviczius tłumaczył, że nie ma "pełnych informacji" na temat tego, kto wpłacił pieniądze.

"Wierzę, że sąsiedzkie stosunki powinny być ciepłe. Mamy wspólne projekty strategiczne i powinniśmy mieć lepsze relacje z sąsiadami. Naturalnie, nie musimy niczego poświęcać. Rozwiążemy te kwestie kanałami dyplomatycznymi" - mówił litewski premier agencji BNS.

Wyraził też opinię, że niektórzy politycy celowo nasilają napięcia, aby zapewnić sobie więcej poparcia przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nie sprecyzowano, kogo miał na myśli.

Pod koniec ubiegłego roku wileński sąd orzekł, że dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz ma zapłacić grzywnę w wysokości 43,4 tys. litów, czyli około 12,5 tys. euro za nieusunięcie dwujęzycznych - w językach polskim i litewskim - tablic z nazwami ulic, znajdujących się na prywatnych posesjach.

Zbiórkę pieniędzy na zapłacenie grzywny prowadzili Polacy na Litwie. Brakującą sumę w czwartek przekazali, goszczący na Litwie, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak i wiceprezes partii Adam Lipiński. Pieniądze pochodzą ze składek członkowskich posłów i senatorów PiS. (PAP)

ksaj/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki