Litwa: posłowie przeciwni badaniu finansów nadawcy publicznego

Grupa posłów opozycji zwróciła się w środę do Trybunału Konstytucyjnego Litwy z zapytaniem, czy decyzja Sejmu tego kraju o powołaniu komisji śledczej do zbadania działalności finansowej nadawcy publicznego LRT jest zgodna z konstytucją.

"Powołanie komisji śledczej jest próbą zamachu na wolność mediów i chęcią podporządkowania publicznego nadawcy swoim własnym interesom partyjnym - powiedział PAP poseł partii konserwatywnej Mykolas Majauskas, jeden z inicjatorów skierowania wniosku do TK.

Z inicjatywy rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS) w ubiegłym tygodniu została powołana parlamentarna komisja śledcza, która do 1 czerwca ma zbadać działalność finansową i gospodarczą LRT.

Komisję śledczą powołano po dwukrotnym odrzuceniu przez Sejm Litwy sprawozdania LRT z rocznej działalności. W ocenie przewodniczącego LVŻS posła Ramunasa Karbauskisa "przedstawiony przez LRT dokument, ponad 800 rzuconych byle jak stron, zawiera skandaliczne informacje". Część dokumentów, o które upominał się parlament, jeszcze nie zostało przedstawionych.

Powołanie parlamentarnej komisji śledczej wywołało w kraju wiele kontrowersji. Posłowie rządzącej partii przypominają, że obowiązkiem Sejmu jest nadzorowanie działalności nadawcy publicznego, który rocznie z budżetu państwa otrzymuje około 40 mln euro. Opozycja z kolei ocenia powołanie komisji jako zamach na niezależność mediów.

Powołanie komisji skrytykowała też prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. "Jeżeli są jakieś nieścisłości bądź pytania w sprawie działalności finansowej LRT, zgodnie z naszym ustawodawstwem, badanie mają przeprowadzić odpowiednie instytucje państwowe" - powiedziała prezydent. Wskazała, że powoływanie komisji śledczych zawsze kryje możliwość politycznych porachunków.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil