Litwa podsumowuje pięć lat z euro. "Wzrost cen, ale też wynagrodzeń"

Wprowadzenie na Litwie euro przed pięcioma latami spowodowało wzrost cen, ale także wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują, że nowa waluta pozytywnie wpłynęła na wzrost gospodarczy, jednak socjolodzy podkreślają pogłębiające się nierówności społeczne.

(fot. https:www..compagesVerkiantys-Litai1440695379530774 / Facebook)

„Z euro szybciej zbliżamy się do średniej unijnej zarówno pod względem cen, jak też dochodów” - powiedział prezes zarządu Banku Litwy (LB) Vitas Vasiliauskas, podsumowując pięcioletni okres funkcjonowania w kraju europejskiej waluty.

Prezes zaznaczył, że przyjęcie euro było bodźcem dla rozwoju gospodarki dzięki tańszym kredytom i wyeliminowaniu ryzyka dewaluacji pieniądza, co w konsekwencji sprzyjało zwiększeniu eksportu i inwestycji.

Z obliczeń Banku wynika, że Litwa w ciągu pięciu lat zaoszczędziła 334 mln euro, dzięki tańszym pożyczkom, płatnościom i zniknięciu kosztów wymiany waluty. Eksport kraju w wyniku wprowadzenia euro każdego roku rósł o 200-350 mln euro, a PKB kraju o 0,4-0,6 proc.

W ciągu pięciu lat odczuwalnie rosły też ceny, ale jak zaznaczają ekonomiści, spowodowane było to zarówno zmianą waluty, jak i wzrostem gospodarczym.

Szacuje się, że ceny na Litwie wzrosły o 10 proc. Produkty żywnościowe podrożały średnio o 6 proc., a usługi o 22 proc. Najbardziej zdrożały usługi w kawiarniach i restauracjach – o 39 proc. i, jak się zaznacza, centy te „są już naprawdę europejskie”.

Vasilauskas podkreśla jednak, że „pięciokrotnie szybciej niż ceny rosły wynagrodzenia”. Średnia pensja w 2014 roku wynosiła około 500 euro brutto, a w 2019 roku - ponad 800 euro.

Eksperci wskazują na problem polegający na tym, że ceny w całym kraju rosną w miarę równomiernie, a wynagrodzenia – głównie w dużych miastach, co powoduje pogłębianie się nierówności społecznych.

Pomimo to na Litwie coraz rzadziej słyszy się narzekanie na europejską walutę. Podkreśla się jej zalety, ułatwienia w podróżach po Europie oraz to, że pogłębia poczucie przynależności do rodziny europejskiej.

Litwa wprowadziło euro 1 stycznia 2015 roku. Została 19 państwem posługującym się wspólną europejską walutą i ostatnim z trzech państw bałtyckich, które zdecydowały się na tę zmianę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
45 49 tomi44g

Pytanie w jakim stopniu za wzrost cen odpowiada euro. W Polsce pomimo braku zmiany waluty ceny też wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat, i wydaje się że nawet więcej niż 10%.

! Odpowiedz
9 25 angol

Poglębianie nierówności społecznych , inny cykl inflacyjny jak np Niemcy. Pytanie jak bardzo oberwie rykoszetem przy próbie normalizacji polityki monetarnej przez EBC.

! Odpowiedz
16 37 silvio_gesell

Bzdury. Akurat od kiedy mają euro inflacja jest niska. Inflacja na Litwie była wysoka przed przyjęciem euro, zwłaszcza w okolicach kryzysu. Ponadto PKB rośnie wolniej po wprowadzeniu euro.

! Odpowiedz
3 17 1984

https://pl.tradingeconomics.com/lithuania/inflation-cpi

Gdy wybierze sie 10 lat widać symetrię. Inflacja spzred pzryjęcia euro jest lustrzanym odbiciem tej po.

! Odpowiedz
2 10 szeregowy_forumowicz

Byłem w tym roku i owszem, drogo nie było ale tutaj chodzi o subiektywne odczucia konsumentów.

! Odpowiedz
2 9 silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz

Subiektywne odczucia są takie, że Litwini są najbardziej niezadowoleni z przyjęcia euro ze wszystkich krajów strefy euro.

! Odpowiedz
4 3 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Bo są biedni. Jeszcze biedni ale jestem optymistą, byłem, widziałem - to nie południowcy.

! Odpowiedz
33 64 valk

Kłamiecie, na Litwie płace nie są wyższe niż w Polsce, kogo chcecie nabrać na pozytywy euro objawiające się w wyższych płacach?

! Odpowiedz
13 37 valk

Od 1 stycznia minimalna płaca na Litwie to 607 euro brutto http://www.wilnoteka.lt/artykul/minimalne-miesieczne-wynagrodzenie-607-euro
W Polsce 600 euro brutto plus/minus 10 euro na kurs walutowy.

! Odpowiedz
33 78 eagleeye

Według tego co napisano to Litwa jest "mlekiem i miodem płynąca" dzieki super walucie euro :-) W Grecji na początku też tak było a czym się skończyłowszyscy wiemy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil