Litwa i USA zawarły porozumienie SOFA

Litwa i USA zawarły we wtorek porozumienie SOFA o statusie stacjonujących na Litwie amerykańskich żołnierzy. Analogiczne porozumienie, Stany Zjednoczone Ameryki we wtorek mają podpisać też z Estonią, a z Łotwą zawarły w ubiegłym tygodniu.

W ocenie litewskiego ministra obrony Raimundasa Karoblisa, podpisanie porozumienia SOFA (Status of Forces Agreement - porozumienie o statusie sił zbrojnych USA) jest historycznym dniem we współpracy z USA i w dziedzinie obrony.

Jestem przekonany, że obecność sił wojskowych Stanów Zjednoczonych Ameryki jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym mieszkańcom Litwy poczucie bezpieczeństwa - powiedział podczas ceremonii podpisania dokumentu minister Karoblis.

Porozumienie zawarte z inicjatywy USA przewiduje, że za wykroczenia na Litwie amerykańscy żołnierze odpowiedzą przed amerykańskim sądem. Zastrzega się jednak, że w szczególnych wypadkach Litwa może przejąć jurysdykcję nas sprawą.

Dokument przewiduje również, że USA mogą korzystać z obiektów wojskowych na Litwie, ale pozostaną one własnością państwa litewskiego.

Podpisany dokument wejdzie w życie po ratyfikowaniu go w parlamencie. Negocjatorzy państw bałtyckich i Stanów Zjednoczonych dążyli do zawarcia porozumienia SOFA przed inauguracją nowego prezydenta USA Donalda Trumpa w obawie, że nowa administracja mogłaby odwlec tę kwestię na dalszy plan.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ ala/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil