REKLAMA

Litwa czwartym krajem na świecie, który przyjął tzw. ustawę Magnitskiego

2017-11-16 14:56
publikacja
2017-11-16 14:56
fot. joyfull / YAY Foto

Litewski parlament przyjął dzisiaj tzw. ustawę Magnitskiego. Rosja już zagroziła podjęciem kroków odwetowych.

Na mocy ustawy Magnitskiego Litwa będzie mogła odmówić wjazdu na swoje terytorium obcokrajowcom, wobec których istnieją przypuszczenia, że są skorumpowani, zajmują się praniem brudnych pieniędzy lub dopuszczają się łamania praw człowieka. Jak powiedział Polskiemu Radiu jeden z autorów ustawy, lider partii konserwatywnej Gabrielius Landsbergis, Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który zdecydował się na taki krok, a Litwa jest czwarta. Wcześniej ustawę Magnitskiego przyjęły też Estonia i Kanada.

Kilka dni temu ambasador Federacji Rosyjskiej na Litwie, Aleksandr Udalcow, powiedział agencji Interfax, że Rosja odpowie na ten "kolejny nieprzyjazny krok Litwy" i nie wpuści na swoje terytorium niepożądanych obywateli tego kraju.

Zgodnie z przyjętym dzisiaj rozwiązaniem zakaz wjazdu na Litwę na okres dłuższy niż pięć lat będzie wydawany przez ministra spraw wewnętrznych na wniosek ministra spraw zagranicznych.

Nazwa ustawy pochodzi od nazwiska Siergieja Magnitskiego, który jako rosyjski adwokat ujawnił nadużycia wśród pracowników rosyjskiego MSW. W rezultacie został poddany represjom i osadzony pod fałszywymi zarzutami w areszcie, gdzie zmarł w 2009 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/to/

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki