Litwa chce, by USA zainstalowały na jej terytorium swe rakiety Patriot

Litwa chce, by USA umieściły na jej terytorium swe pociski ziemia-powietrze dalekiego zasięgu Patriot i takie same pociski bliskiego zasięgu Avenger - zadeklarował w czwartek w wywiadzie dla agencji Reuters litewski minister obrony Raimundas Karoblis.

(fot. Ints Kalnins / FORUM)

Według niego Litwa zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o bardziej regularne instalowanie tych systemów w ramach ćwiczeń z uwagi na to, że NATO musi uzyskać dobrą znajomość regionu na wypadek konfliktu.

"Tak, oczywiście (zwracamy się o to). Rozmawiamy nie tylko o Patriotach, ale także o innym uzbrojeniu, takim jak Avengery o krótkim zasięgu i inne systemy dla stworzenia regionalnej architektury obrony powietrznej, gdyż nie jesteśmy w stanie zrealizować tego sami" - powiedział Karoblis.

Należące do NATO Litwa, Łotwa i Estonia nie mają własnych myśliwców przechwytujących ani innych nowoczesnych środków obrony przeciwlotniczej i dlatego ich przestrzeń powietrzna jest strzeżona przez stacjonujące tam na zasadzie rotacji samoloty myśliwskie innych państw Sojuszu.

Karoblis zaznaczył, że nie oczekuje natychmiastowego zwiększenia potencjału obronnego NATO w regionie bałtyckim, lecz okazania przez liderów Sojuszu na ich lipcowym szczycie większego zdecydowania w kwestii odstraszania jakichkolwiek gróźb dotyczących tej strefy geograficznej.

"Chcielibyśmy stałego stacjonowania lądowych baterii rakietowych i innych systemów, ale zdajemy sobie sprawę, że całkiem znaczną część tych systemów NATO utraciło po zakończeniu zimnej wojny i ich szybka odbudowa byłaby trudna. Trzeba zapewnić, by rozmieszczenie (środków obrony powietrznej) mogło nastąpić w dowolnym czasie w razie potrzeby" - podkreślił minister.

"Sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa (w strefie bałtyckiej) nie poprawia się. Jednym z miejsc, gdzie jedność (NATO) może zostać poddana próbie, są państwa bałtyckie. To co najmniej teoretyczna możliwość" - dodał. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 rekin1986

Nie każdemu się sprzedaje i udostępnia technologie obronne z najwyższej półki chcieć a dostać to dwie różne sprawy

Litwie to wcale by nie było potrzebne gdyby tą instalację zamontować blisko granicy Polsko-Litewskiej można by objąć zasięgiem także Litwę bez konieczności kupowania jej przez Litwę a zawsze można by pobrać opłatę za współudział w obronie

Po mniej na głowę by wyszło

Nikt przy zdrowych zmysłach nie sprzeda krajowi postsowieckiemu technologii obronnych XXI wieku do tego posiadającemu technologię nuklearną jeszcze z czasów zimnej wojny

Nie wiem kto by się pod takim pomysłem podpisał bo na pewno nikt przy zdrowych zmysłach jak wygląda udostępnianie technologii obronnych osobom niepowołanym to nawet się pisać nie chce jak potrafi przyjść do fabryki zamówienie na element wyposażenia lub uzbrojenia maszyny wojskowej

Przychodzi dokument i zostaje odebrany przez portiernię po czym trafia do działu konstrukcji tam zostaje otwarty po przeanalizowaniu i zrobieniu rysunku technicznego okazuję się że jest to część do maszyny wojskowej nie ma klauzuli czy wojskowe czy cywilne nie ma nawet klauzuli czy jest poufne tajne czy ściśle tajne cyrk się zaczyna gdy zrobiona część wychodzi z fabryki i jedzie na lotnisko tam się okazuje że ma zastosowanie wojskowe a miejsce gdzie ma być wysłana jest na liście objętych zakazem sprzedaży broni i wtedy ABW oraz CBA robią cyrk we firmie kto przyjął zlecenie kto wykonał a kto podpisał papiery wysyłki nie sprawdzając odbiorcy czy nie jest objęty zakazem sprzedaży broni po czym się okazuje że żadna z osób pracujących we firmie nie ma dostępu do informacji o wysokim poziomie utajnienia czyli tajne i ściśle tajne a potem zdziwienie , że CBA i ABW robią kipisz we firmie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 44 black_hawk

Litwa chce? To niech Litwa sobie kupi. No problem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil