Litwa, Łotwa i Estonia: Nie jesteśmy republikami postsowieckimi

2017-01-06 12:15
publikacja
2017-01-06 12:15
fot. Alexander Ryumin / FORUM

Ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech: Deividas Matulionis, Elita Kuzma i Mart Laanemae zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określenia "republiki postsowieckie" - przekazało w piątek litewskie MSZ.

Ambasadorzy wskazują w liście, że państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli. Były okupowane, a większość państw zachodnich, wśród nich Niemcy, nigdy nie uznała sowieckiej okupacji państw bałtyckich - przypomniano.

Autorzy listu zwracają uwagę, że po upadku Związku Radzieckiego państwa bałtyckie nie powstały od nowa, a jedynie odzyskały niepodległość po 50 latach sowieckiej okupacji.

Dlatego też określanie państw bałtyckich jako +spadkobierców państwowości Związku Radzieckiego+ nie jest poprawne ze względu historycznego, prawnego, a także w kontekście prawa międzynarodowego - czytamy w licie ambasadorów.

MSZ Litwy informuje, że list ambasadorów został wystosowany po tym, gdy niemiecki tygodnik "Die Zeit" w wydaniu internetowym określił Litwę, Łotwę i Estonię jako republiki postsowieckie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ hgt/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ds
"Postsowieckie" być nie chcą, ale granice które otrzymali od Sowietów w podarunku, zachować chcą i to jak najbardziej. Niech będą konsekwentne. Podobnie Ukraina.
~Brr
Wspierani przez Wall Street ż-bolszewicy przejeli władzę siłą. ŻADNE państwo nie wchodziło w skład ZSRR dobrowolnie, łącznie z rosyjską republiką związkową.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki