Litwa, Łotwa i Estonia: Nie jesteśmy republikami postsowieckimi

Ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech: Deividas Matulionis, Elita Kuzma i Mart Laanemae zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określenia "republiki postsowieckie" - przekazało w piątek litewskie MSZ.

Ambasadorzy wskazują w liście, że państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli. Były okupowane, a większość państw zachodnich, wśród nich Niemcy, nigdy nie uznała sowieckiej okupacji państw bałtyckich - przypomniano.

Autorzy listu zwracają uwagę, że po upadku Związku Radzieckiego państwa bałtyckie nie powstały od nowa, a jedynie odzyskały niepodległość po 50 latach sowieckiej okupacji.

Dlatego też określanie państw bałtyckich jako +spadkobierców państwowości Związku Radzieckiego+ nie jest poprawne ze względu historycznego, prawnego, a także w kontekście prawa międzynarodowego - czytamy w licie ambasadorów.

MSZ Litwy informuje, że list ambasadorów został wystosowany po tym, gdy niemiecki tygodnik "Die Zeit" w wydaniu internetowym określił Litwę, Łotwę i Estonię jako republiki postsowieckie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ hgt/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 ~ds

"Postsowieckie" być nie chcą, ale granice które otrzymali od Sowietów w podarunku, zachować chcą i to jak najbardziej. Niech będą konsekwentne. Podobnie Ukraina.

! Odpowiedz
4 2 ~Brr

Wspierani przez Wall Street ż-bolszewicy przejeli władzę siłą. ŻADNE państwo nie wchodziło w skład ZSRR dobrowolnie, łącznie z rosyjską republiką związkową.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil