Litwa-Łotwa-Estonia: Poparcie dla Tuska, nieufność wobec Mogherini

2014-09-01 17:07
publikacja
2014-09-01 17:07
Flickr

Przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii wyrażali w poniedziałek zadowolenie z powierzenia Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Mniej zadowoleni byli z nominacji Włoszki Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podkreśliła swe pełne poparcie dla Tuska, wskazując, że "reprezentuje on nowych członków (UE), jest przedstawicielem naszego regionu i ma doskonałą wiedzę o naszych wyzwaniach geopolitycznych".

"Nasze poglądy, zwłaszcza na Rosję, są w pełni zgodne" - wskazała Grybauskaite, cytowana przez agencję BNS.

Szef estońskiego rządu Taavi Roivas podkreślił, że "Donald Tusk jest silnym sojusznikiem Estonii i bardzo dobrze rozumie sytuację bezpieczeństwa w Europie.

Łotewska premier Laimdota Straujuma również wyraziła zadowolenie z wyboru Tuska. "Jeśli chodzi o Łotwę, to jesteśmy zadowoleni. To dobrze przemyślana decyzja" - powiedziała.

Z mniejszym entuzjazmem przyjęto na Litwie, Łotwie i w Estonii wybór Federiki Mogherini. Grybauskaite powiedziała, że "z przyczyn, o których wszystkim wiadomo" nie wypowiedziała się na szczycie UE na temat tej kandydatury.

Roivas i Straujuma przyznali, że zaakceptowali nominację Mogherini tylko jako kompromis, w wyniku którego, w ramach obsadzania całego pakietu najwyższych unijnych stanowisk, szefem Rady Europejskiej został Tusk.

Litwa, Łotwa i Estonia wielokrotnie dawały do zrozumienia, że uważają włoską minister spraw zagranicznych za zbyt mało doświadczoną i zbyt przyjaźnie nastawioną do Rosji.(PAP)

az/ kot/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~trewor
Tak te kraje nas bardzo kochają zwłaszcza kraj naszego wieszcza Mickiewicza za unie lubelską

Powiązane: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki