Lista dolnośląskich projektów do programu przebudowy dróg

5.12.Wrocław (PAP) - Budowa drogi w strefie przemysłowej w Dzierżoniowie i remont drogi gminnej Aleja Podwale w Wałbrzychu - te m.in. projekty dolnośląskie samorządy chcą dofinansować z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 Dolny Śląsk, podobnie jak i inne województwa, w 2009 r. otrzyma 62,5 mln zł. Termin składania wniosków minął 21 listopada.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, w terminie wpłynęło 108 wniosków z gmin (21 odrzucono z powodu braków lub błędów formalnych) i 48 z powiatów (5 odrzuconych). Łączna kwota wniosków to ponad 158 mln zł.

Komisja oceniająca wnioski z gmin zakwalifikowała do dofinansowania 46 projektów, a z powiatów - 23. Wśród wniosków, które nie znalazły się na ostatecznej liście jest jednak wiele - jak podkreślił Jurkowlaniec - bardzo dobrze przygotowanych pomysłów, na które po prostu zabrakło pieniędzy.

"Dlatego już poinformowałem wicepremiera Grzegorza Schetynę, że złożę formalny wniosek o zwiększenie puli dla Dolnego Śląska. (...) Nawet gdybyśmy dostali dwa razy więcej pieniędzy, moglibyśmy je zagospodarować na dobre projekty" - mówił wojewoda.

Wśród wniosków dolnośląskich gmin największe dofinansowanie - 3 mln zł (czyli maksymalne jakie było możliwe na 2009 r.) otrzyma prawdopodobnie remont drogi gminnej - Aleja Podwale w Wałbrzychu. Na 2,9 mln ma szansę projekt budowy drogi w strefie przemysłowej w Dzierżoniowie - ul. Strefowa.

Spośród wniosków powiatów dofinansowanie w wysokości 3 mln zł otrzymać może projekt przebudowy w sumie 14 km dwóch dróg powiatowych w powiecie bolesławieckim, przebudowy prawie 9 km dróg powiatowych w powiecie trzebnickim, w tym drogi między Obornikami Śląskimi a Prusicami, oraz przebudowa drogi powiatowej w Oleśnicy, na odcinku ul. Wały Jagiellońskie - Łukanowska.

Wszystkie poprawnie złożone wnioski oceniane były pod względem: wpływu remontu na poprawę bezpieczeństwa ruchu, spójności planowanych prac z istniejącą już siecią dróg na terenie województwa oraz współpracy samorządów.

Od 22 listopada do 5 grudnia wnioski były sprawdzane pod względem formalnym przez komisję wojewody. Teraz dwie listy rankingowe - dla gmin i powiatów trafią do MSWiA. Do końca roku ma zakończyć się ich zatwierdzanie tak, aby do końca marca 2009 r. zakończone zostały przetargi na planowane prace.

Opracowany przez MSWiA program wspiera m.in. przebudowę, budowę lub remonty kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych, prowadzących do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa komunikacyjnego.

Na realizacje projektu w 2009 rząd przeznaczył 1 mld zł w skali całego kraju. (PAP)

iwe/ je/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil