List amerykańskich kongresmenów do prezydenta RP ws. sądownictwa

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel i szef podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii William Keating skierowali do prezydenta Dudy list, w którym wyrazili zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel (fot. ERIN SCOTT / )

List dotyczący zagrożeń, jakie zdaniem amerykańskich deputowanych niosą ze sobą reformy sądownictwa dla instytucji demokratycznych w Polsce, jest opatrzony datą 17 stycznia br. W niedzielę został on opublikowany na stronie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, w którym większość mają deputowani z Partii Demokratycznej. Obaj sygnatariusze listu są również deputowanymi z ramienia tej partii.

W swym liście do Andrzeja Dudy kongresmeni Engel i Keating zaapelowali o zatrzymanie procedowanych obecnie rozwiązań prawnych ws. dyscyplinowania sędziów i "potwierdzenie przywiązania Polski do wartości demokratycznych".

Odnosząc się do nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, amerykańscy deputowani napisali: "wprowadzając tę ustawę w życie, Polska wykona znaczący krok wstecz w stosunku do historycznej roli silnego lidera na polu demokratycznych reform w Europie. Erozja demokratycznych zasad podważy zaś wielkie postępy, jakie Polska poczyniła w ciągu minionych dziesięcioleci, by zbudować nowoczesne i demokratyczne państwo" - napisali kongresmeni.

Sygnatariusze listu przypomnieli w nim, że od lat opowiadają się za silnym partnerstwem Stanów Zjednoczonych i Polski - "opartym na obopólnym przywiązaniu do wartości demokratycznych". W ich ocenie polskie reformy sądownictwa wywołują niepokój, ponieważ "nie respektują zasady niezależności sądów oraz podziału władzy".

Wprowadzane od 2015 r. w Polsce reformy służyły konsolidacji władzy, ale odbywało się to kosztem polskich instytucji demokratycznych - napisali. "Podobne metody zostały zastosowane przy czystkach w wojsku oraz wywiadzie", które służyły pozbyciu się tych, którzy nie w pełni zgadzali się z linią rządu i zastąpieniu ich ludźmi lojalnymi wobec partii rządzącej, mimo pozapartyjnego charakteru tych instytucji.

"Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni przyjętą przez Sejm nowelizacją ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w ustawie o sądach powszechnych , ustawie o Sądzie Najwyższym oraz w innych aktach (...) Warz z z tzw. reformami wprowadzonymi w ciągu ostatnich czterech lat, stanowi ona zagrożenie dla niezależności sądownictwa, ogranicza wolność słowa w wypadku sędziów i stowarzyszeń sędziowskich, ogranicza samorząd sędziowski i rozszerza kontrolę polityczną nad pracą sądów".

"Mamy nadzieję zobaczyć, jak tętniąca życiem polska demokracja rozkwita dla dobra społeczeństwa polskiego i dla Europy. Jednakże siła Polski - podobnie jak siła Ameryki - jest oparta na poszanowaniu dla demokratycznych obyczajów oraz wartości. Z tego powodu - jako przyjaciele Polski - namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian w legislacji" - zaznaczyli w swym liście do prezydenta Dudy, deputowani do izby reprezentantów Eliot Engel oraz Bill Keating.

Uchwalona 20 grudnia ubiegłego roku przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych rozszerzająca odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzająca zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego została w całości odrzucona w ubiegły piątek przez Senat. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach. Sejm może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu o odrzucenie ustawy w całości i przedłożyć do podpisu prezydentowi. W przeciwnym razie nowelizacja upadnie. (PAP)

mars/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 44 awenturyn1

Nie ważne czy mają rację czy nie. To nie ich sprawa. Niech się odpier.....

! Odpowiedz
18 9 jkl777

Powiedzial Hiter w obozie Auschwitz... albo Stalin w lesie katynskim...

! Odpowiedz
1 3 _jasko

Nieważne czy mają rację czy nie. Niech Anioł zgłasza swoje uwagi w j. polskim!

! Odpowiedz
2 5 kowalzmordoru odpowiada jkl777

Kurna, kraść nie będzie można... Faktycznie Katyń, Oświęcim w jednym

! Odpowiedz
15 32 eagleeye

Partia Demokratyczna i wszystko jasne - opozycja wobec Trumpa - tylko ze tam jest odwrotnie jak u nas maja kongres nie maja senatu. Tak samo jak u nas są na "nie" jak POKOmuna

! Odpowiedz
28 22 wektorwg

Duda zmięknie

! Odpowiedz
18 39 najmadrzejszy

Czy Polska komentuje oficjalnie kontrowersje w USA, Francji czy Niemczech ?

! Odpowiedz
36 21 nostsherlock

Czyli znowu kolonializm i polityka czołgania się na kolanach przed jakimiś bucami zagranicznymi. Oczywiście w TVP będą mówić, że to wielki "sukces" rządu.

! Odpowiedz
16 11 szeregowy_forumowicz

Czy będzie znów "nie będa nam tu w obcych językach..."?

! Odpowiedz
31 6 ajwaj

""Izby Reprezentantów Eliot Engel i szef podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii William Keating skierowali do prezydenta Dudy """

No przeciez PISa próbowala blokowac energie dla zach. Europy (umierali za Ukraine) I co ?
Jada po PL-PISy wszyscy.

Tylko moment i bedzie ""ostrzegac"" szatniarka UE "bo bedzie jazda" (kary, € mld. ciec, podniesienie skladek itd.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil