REKLAMA

List amerykańskich kongresmenów do prezydenta RP ws. sądownictwa

2020-01-20 04:03
publikacja
2020-01-20 04:03

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel i szef podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii William Keating skierowali do prezydenta Dudy list, w którym wyrazili zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel / fot. ERIN SCOTT /

List dotyczący zagrożeń, jakie zdaniem amerykańskich deputowanych niosą ze sobą reformy sądownictwa dla instytucji demokratycznych w Polsce, jest opatrzony datą 17 stycznia br. W niedzielę został on opublikowany na stronie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, w którym większość mają deputowani z Partii Demokratycznej. Obaj sygnatariusze listu są również deputowanymi z ramienia tej partii.

W swym liście do Andrzeja Dudy kongresmeni Engel i Keating zaapelowali o zatrzymanie procedowanych obecnie rozwiązań prawnych ws. dyscyplinowania sędziów i "potwierdzenie przywiązania Polski do wartości demokratycznych".

Odnosząc się do nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, amerykańscy deputowani napisali: "wprowadzając tę ustawę w życie, Polska wykona znaczący krok wstecz w stosunku do historycznej roli silnego lidera na polu demokratycznych reform w Europie. Erozja demokratycznych zasad podważy zaś wielkie postępy, jakie Polska poczyniła w ciągu minionych dziesięcioleci, by zbudować nowoczesne i demokratyczne państwo" - napisali kongresmeni.

Sygnatariusze listu przypomnieli w nim, że od lat opowiadają się za silnym partnerstwem Stanów Zjednoczonych i Polski - "opartym na obopólnym przywiązaniu do wartości demokratycznych". W ich ocenie polskie reformy sądownictwa wywołują niepokój, ponieważ "nie respektują zasady niezależności sądów oraz podziału władzy".

Wprowadzane od 2015 r. w Polsce reformy służyły konsolidacji władzy, ale odbywało się to kosztem polskich instytucji demokratycznych - napisali. "Podobne metody zostały zastosowane przy czystkach w wojsku oraz wywiadzie", które służyły pozbyciu się tych, którzy nie w pełni zgadzali się z linią rządu i zastąpieniu ich ludźmi lojalnymi wobec partii rządzącej, mimo pozapartyjnego charakteru tych instytucji.

"Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni przyjętą przez Sejm nowelizacją ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w ustawie o sądach powszechnych , ustawie o Sądzie Najwyższym oraz w innych aktach (...) Warz z z tzw. reformami wprowadzonymi w ciągu ostatnich czterech lat, stanowi ona zagrożenie dla niezależności sądownictwa, ogranicza wolność słowa w wypadku sędziów i stowarzyszeń sędziowskich, ogranicza samorząd sędziowski i rozszerza kontrolę polityczną nad pracą sądów".

"Mamy nadzieję zobaczyć, jak tętniąca życiem polska demokracja rozkwita dla dobra społeczeństwa polskiego i dla Europy. Jednakże siła Polski - podobnie jak siła Ameryki - jest oparta na poszanowaniu dla demokratycznych obyczajów oraz wartości. Z tego powodu - jako przyjaciele Polski - namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian w legislacji" - zaznaczyli w swym liście do prezydenta Dudy, deputowani do izby reprezentantów Eliot Engel oraz Bill Keating.

Uchwalona 20 grudnia ubiegłego roku przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych rozszerzająca odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzająca zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego została w całości odrzucona w ubiegły piątek przez Senat. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach. Sejm może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu o odrzucenie ustawy w całości i przedłożyć do podpisu prezydentowi. W przeciwnym razie nowelizacja upadnie. (PAP)

mars/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lelo1949
Wśród 100 ,zawsze się znajdzie 2 inaczej myślących ,tam też G naskarżyło?
polak2
Czy coś sie zmieniło od 1989 roku ja nie widzę zmiany ?jedynie taka że? Kiedyś co mamy robić mówiła nam Moskwa ? teraz UE i USA .....................A mielibyśmy być suwerennym Państwem . Czy byście chcieli by wam mówiono co macie gotować na obiad ?
-bertro-
Dla mnie Po i Pis to jedna banda .
talmud
oczywiscie ze po & pis to jedno & to samo ....niestety spoleczenstwo zostało przekupione & przez własna głupotę/chciwosc zniewolone - jeszcze gorzej jest w ameryce .....zblizamy sie wielkimi krokami do resetu.....
jkendy
Maliniak tradycyjnie nie ma nic do gadania, wykonuje tylko polecenia nieinternowanego. A nieinternowany musi podporządkować sobie sądy żeby zamykać opozycję, ukrywać brudne interesy i w końcu wybudować sobie dwie wieże w Warszawie.
jacyna2017
Sądokracja zaczęła się w USA - prawników mają tam zatrzęsienie i tam też kasta dba o ustawienie sobie życia na koszt społeczeństwa! Mamy sporo wspólnych interesów z USA, ale sztuka to robić swoje - niech piszą. To zresztą częśc gry Demokratów przeciw Trumpowi i jego sojusznikom!
ajwaj
""Izby Reprezentantów Eliot Engel i szef podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii William Keating skierowali do prezydenta Dudy """

No przeciez PISa próbowala blokowac energie dla zach. Europy (umierali za Ukraine) I co ?
Jada po PL-PISy wszyscy.

Tylko moment i bedzie ""ostrzegac""
""Izby Reprezentantów Eliot Engel i szef podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii William Keating skierowali do prezydenta Dudy """

No przeciez PISa próbowala blokowac energie dla zach. Europy (umierali za Ukraine) I co ?
Jada po PL-PISy wszyscy.

Tylko moment i bedzie ""ostrzegac"" szatniarka UE "bo bedzie jazda" (kary, € mld. ciec, podniesienie skladek itd.)
szeregowy_forumowicz
Czy będzie znów "nie będa nam tu w obcych językach..."?
nostsherlock
Czyli znowu kolonializm i polityka czołgania się na kolanach przed jakimiś bucami zagranicznymi. Oczywiście w TVP będą mówić, że to wielki "sukces" rządu.
najmadrzejszy
Czy Polska komentuje oficjalnie kontrowersje w USA, Francji czy Niemczech ?

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki