Lionel Messi: Nie znam się na podatkach, gram w piłkę

Piłkarz Leo Messi złożył zeznanie w sądzie w Barcelonie. Argentyński napastnik, który razem z ojcem Jorge Messim został oskarżony o oszustwa podatkowe powiedział, że nie zna się na podatkach i zapewnił, że sprawy finansowe prowadzi za niego ojciec.

Lionel Messi
Lionel Messi (fot. POOL / FORUM)

Leo Messi składał zeznania jako ostatni. Powiedział, że podpisywał dokumenty bez wnikania w ich treść, bo - jak stwierdził - ufa swojemu ojcu i prawnikom. Argentyński napastnik kilkakrotnie podkreślił, że jego zadaniem jest granie w piłkę. Powiedział, że nie zajmuje się robieniem interesów ani zarządzaniem majątkiem. Dodał też, że nie wiedział, iż łamie prawo.

Całą odpowiedzialność za oszustwa podatkowe wziął na siebie ojciec piłkarza, który jest jego menadżerem. Podczas zeznań stwierdził, że dokonywał wykroczeń, nie wiedząc, że działa wbrew prawu.

Ojciec i syn spędzili w budynku sądu ponad pięć godzin. Werdykt znany będzie jutro. Wiadomo jednak, że żadnemu z oskarżonych nie grozi więzienie, bo nie przewiduje tego wniosek prokuratora.

W 2007 roku Leo Messi przekazał prawa do swojego wizerunku zagranicznym firmom w Urugwaju i Belize - w krajach, w których nie płaci się podatków. Dzięki temu zaoszczędził 4,1 mln euro. Przed ponad rokiem Jorge Messi - ojciec piłkarza - wziął całą winę na siebie i oddał Urzędowi Podatkowemu zatajoną sumę - 4 miliony 100 tysięcy euro.

Zdaniem obserwatorów, trwający w Barcelonie proces ma być przede wszystkim przestrogą dla elitarnych sportowców, którzy chcieliby ukryć swoje dochody. Przypominają, że Leo Messi rocznie zarabia około 60 milionów euro. Płaci jednak niespełna 25 procent podatku - czyli prawie tyle, co najniżej uposażeni. Od 12 lat w Hiszpanii obowiązuje tzw. prawo Beckhama, na mocy którego najlepiej zarabiający sportowcy płacą o połowę niższe podatki niż powinni.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/mg/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Lola

Sęk w tym, że Messi ma zespół aspergera. On ma prawdę mógł nie mieć pojęcia o co chodzi i jak to działa. Umysł takich osób działa w sposób bardzo wyspecjalizowany, jego specjalizacją jest gra w piłkę, nie księgowość, ktorej niestety, ale moze nigdy nie ogarnąć. Coś co ludzi z ZA nie interesuje jest najczesciej zupełnie nieosiągalną wiedzą lub umiejętnością. Dla niego taka suma to przeciez nic. Zapłacił ją z resztą. Niestety on moze zupełnie tego nie ogarniać. Wiem o czym mowię, bo pracuje na co dzień z takimi osobami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~mmnk

Serio wierzycie w to jego "nie wiedziałem" ? Litości...
Ustalili z ojcem że najlepiej będzie jeśli taką przyjmą taktykę i tyle

! Odpowiedz
0 1 ~miro

na kupie kamieni od gajowej maryi dostał by ordera za innowacyjne omijanie fiskusa

! Odpowiedz
0 1 ~Zdiwiony

Bolo jak gruba kasa przecież te 4.1 mln euro to dla Messiego nie cała jedna wypłata miesięczna to tak jak byś ty sobie kupił LCD płaski TV moim zdaniem nie ma co sobie dupa zawracać

! Odpowiedz
1 3 ~ded

może faktycznie piłkarze to debile...

! Odpowiedz
0 2 ~Aga

Piłkarze tak ale Messi nie

! Odpowiedz
2 1 ~Bolo

Nawet drewniana noga od krzesła wie, że ślepe podpisywanie się pod dokumentami i grube pieniądze (w tym przypadku 4,1 mln euro) bez kiwnięcia mózgownicą może spowodować spore kłopoty. Kto ufa komukolwiek przy takich kwotach?

! Odpowiedz
3 9 ~Irek

Messi jak nie znasz się na podatkach to graj za darmo, kłopot Ci odpadnie.

! Odpowiedz
5 2 ~Olo

Ludzie dajcie mu spokój ,większość z was zna się na finansach i podatkach ale piłkarzy z was nigdy nie będzie!!! U niego jest odwrotnie.

! Odpowiedz
3 8 ~WiaraCzyniCuda

Jak reklamuje trujace chips dla dzieci, to tez nie wie ile mu placa.

! Odpowiedz
7 9 ~janek

Polska to jednak kraj frustratów, frustraci na drogach, frustraci w komentarzach

! Odpowiedz
2 1 ~inovik

To jest kraj idiotów i ignorantów.

! Odpowiedz
4 21 ~Dejm

W ogóle to jest bez sensu, że bogatsi powinni oddawać wiekszą część swoich zarobków. Większośc bogatych bardzo ciężko trenowała albo się czegoś uczyła gdy inni się obijali albo imprezowali.
Poza tym 25% z 60mln euro to i tak ogromne kwoty.

! Odpowiedz
2 3 ~Zl11

W Katalonii jest 57% ostatni próg dochodówki więc mnie nie dziwi, że kombinują. Ja milionerem nie jestem a nie mam nic do ludzi bardzo bogatych, zwłaszcza jeżeli do bogactwa doszli ciężką, mądrą pracą. Albo podatku dochodowego nie powinno być wcale, albo każdy powinien procentowo (jeden próg) płacić tyle samo. Ale wiadomo, najlepiej bogatemu zabrać i dać to jakimś leniwym, próżnym odpadkom bez ambicji w formie zasiłków i zapomóg.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~zapodajew

Nie znam się na podatkach, dlatego ich nie płacę

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Prawnik

Ooo! Leo ufa prawnikom. To miłe słowa.

! Odpowiedz
0 4 ~Wlodek

To chyba jest oczywiste, ze ani Messi, ani jego ojciec tego nie wymyslili. Juz niedługo wejdą nowe przepisy o odpowiedzialności doradców, dopiero się zacznie.

! Odpowiedz
7 4 ~edede

synalek tatusia... ile on ma lat ? trzy ?

! Odpowiedz
0 3 ~Rzuty_karne

Powinni ten spór rozwiązać jak dżentelmeni - na boisku, a nie przed sądem.

! Odpowiedz
4 14 ~wrrrrrrrrrr

Kolejny sportowiec bezmozgowiec udaje przyglupa ?
Nie zna sie, ale wie jak dochody ukrywac.
Swoja droga za wiekszy obciach uznalbym ekonomiczny idiotyzm niz to ze np. jest impotentem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil