Linie lotnicze Ryanair i Wizz Air zapłacą kary za przepisy ws. bagażu

Włoski urząd ds. konkurencji zdecydował w czwartek, że linie Ryanair i Wizz Air muszą zapłacić odpowiednio 3 mln euro i 1 mln euro kary za wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym na pokładzie samolotu można bezpłatnie przewozić tylko bagaż mieszczący się pod siedzeniem.

(fot. Susana Vera / Reuters)

Włoski regulator uznał, że wprowadzony 1 listopada 2018 roku przepis dotyczący bagażu jest "niewłaściwą praktyką handlową", która "wprowadza klientów w błąd w sprawie właściwej ceny biletu, nie wliczając do taryfy podstawowej zasadniczej części kontraktu z przewoźnikiem lotniczym, jaką jest +duży bagaż podręczny+".

Domagając się od 5 do 25 euro dodatkowej opłaty za bagaż podręczny, "oba przedsiębiorstwa przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów" - uznał regulator.

Włoski urząd zażądał, by obie linie lotnicze odniosły się do czwartkowej decyzji w ciągu 60 dni.

Dochodzenia w tej sprawie domagały się włoskie organizacje konsumenckie. Regulator już w październiku wezwał przewoźników, by zmienili swą politykę dotyczącą bagażu, ale żadna z linii lotniczych nie zareagowała na ten apel. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 31 jendreka

Niedługo będziemy płacić za sranie w samolocie. Unia zamiast zajmować się ochrona obywateli przed takimi praktykami zajmuje się pierdołami.

! Odpowiedz
12 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 19 vlad_palownik odpowiada (usunięty)

Mam jeszcze inne pomysły "na dodatkowy serwis" płatny ekstra:
- przedłużający się postój samolotu na bramce na Balicach z powodu strajku kontrolerów w Niemczech. Korzystałem dwie godziny dłużej z fotela w samolocie zacnego 737 Ryanaira. Zupełnie nie chciałem, ale opłata powinna być.
- Samoloty latające pod wiatr spalają więcej. Klienci powinni wychodząc z samolotu jakąś dopłatę paliwową zrobić. Zrzutka na tacę, albo coś.
- Odejścia na drugi krąg też powinny być płatne ekstra. Co to ma być, żeby swołocz mogła dwa razy podniecać się lądowaniem płacąc tylko za jedno.
- W ogóle dlaczego siedzą? Siedzenie to przywilej płatny ekstra. Ludzie mogą stać w przejściu (kto pamięta PKSy ten wie, o co kaman), albo leżeć w klasie bydlęcej pod pokładem jak w Titanicu. (i tak jest tam pusto, bo cały bagaż jest pod fotelami albo w schowkach płatnych ekstra)

A co, stewardessa fleków w obcasach nie ściera pchając wózek? Więc pchanie wózka (bez zakupu) też powinno być płatne.
Wszystko to jest dodatkowy serwis.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.