Likwidacja składek ZUS. PSL-Kukiz'15 chcą decyzji Sejmu w tym roku

Posłowie Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz'15 zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu ustawy, która zlikwiduje obowiązek opłaty ZUS. Zaapelowali też o poparcie projektu przez wszystkie ugrupowania parlamentarne, tak by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku 2020 r.

(fot. Anatol Chomicz / Forum)

Paweł Kukiz poinformował w środę w Sejmie, że Rada Koalicji Polskiej miała pierwsze posiedzenie, na którym omawiano m.in. nowe projekty ustaw. Jednym z takich projektów jest projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS - poinformował przedstawiciel drugiego koalicjanta, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"To jest jeden z najważniejszych projektów ustaw w tej kadencji Sejmu. To jest rozwiązanie, które daje szanse na to, że miliony polskich firm - mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrudnionych będzie w stanie utrzymać swoją działalność w przyszłym roku" - powiedział szef ludowców na konferencji prasowej.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że mikroprzedsiębiorstwa i osoby samozatrudnione w Polsce mają obecnie 14 mld zł zadłużenia. "Ulżymy im w tej trudnej sytuacji" - podkreślił. Dodał, że tego typu podmioty gospodarcze będą musiały opłacać od nowego roku prawie 1500 zł składek ZUS miesięcznie.

"Chcemy, żeby oni sami decydowali, czy chcą takie składki płacić, czy zrobią sobie wakacje od ZUS" - mówił Kosiniak-Kamysz. Podał przykłady branż działających sezonowo, jak hotelarstwo. "One nie muszą płacić składek w każdym miesiącu. To jest rozwiązanie, które - dla 1,5 mln samozatrudnionych, ale odwołujemy się do 3 mln przedsiębiorców - daje nadzieję na lepsze jutro, na lepsze dziś" - mówił.

Zaapelował do PiS, jako partii rządzącej, by poparła to rozwiązanie. Jego zdaniem projekt ustawy powinien zostać rozpatrzony jeszcze w tym roku, po to, by "ulżyć tym osobom, które potrzebują wsparcia" już w 2020 r.

Szef PSL podał też koszt zaproponowanych rozwiązań. Według niego, jeżeli połowa uprawnionych skorzystałby z takiej możliwości, to do ZUS wpłynie rocznie 5 mld zł mniej. "To jest inwestycja, a nie wydatek państwa, bo w ten sposób utrzymane zostaną miejsca pracy, ulżymy przedsiębiorcom, którzy może rozwiną swoją działalność i zatrudnią nowe osoby. Ten ZUS jest dla wielu przeszkodą w rozwoju działalności i nie daje szansy na rozwiniecie skrzydeł" - przekonywał.

Przestrzegał też, że tak wysokie obciążenia ZUS-owskie będą tym bardziej uciążliwe dla przedsiębiorców w przyszłym roku, że spodziewane jest nadejście spowolnienia gospodarczego. Szef PSL poprosił wszystkie ugrupowania o wsparcie. Zaapelował też do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze rozpatrzenie przez Sejm projektu ustawy. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 1a2b

Antysystemowcy Kukiz i Kosiniak. buahahahahaha. Jeden myśli, że wszyscy żyją z tantiem a drugi nie przepracował w życiu ani dnia uczciwie i myśli że pieniądze się biorą z podatków.

! Odpowiedz
7 10 1as

Pomijając fakt, że niepłacenie składek na emeryturę nie jest specjalnie mądre (niby można by dobrowolnie, ale kto by to robił...), to jest to pomysł nierealny. Przecież ZUS potrzebuje pieniędzy na bieżące wypłaty. Takie zmiany mogą być wprowadzanie jedynie ewolucyjnie, nie rewolucyjnie.
Także jest to całkowita ściema i marketing polityczny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 18 jag63

Pomysł skrajnie głupi i nieodpowiedzialny.

A co z tymi mądralami, którzy "ulżą" sobie w płaceniu składek aż do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego ?
No, po prostu, nie będą już więcej płacić składek ZUS-u, ani w innej formie nie będą odkładać pieniędzy na emeryturę. Bo akurat będą inne bieżące wydatki.
No i ?

Co z takimi cwaniaczkami zrobicie ?

Bo oni na pewno, na 100%, na sto procent, upomną się o godne, powtarzam, godne pieniądze na jesień życia.
I wybiorą do Sejmu każdego "hitlerka", który obieca im te godne emerytury, okradając bez pardonu tych, którzy przezornie i roztropnie oszczędzali na swoje emerytury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 grisza476

Zgadzam sie z przedmówca. Ci cwaniacy nie beda placic ZUZ a pożniej beda plakac ze rzad ich oszukal (jak frankowicze). To jest nie mozliwe narazie i dlugo nie bedzie. Aby takie coś funkcjonowalo to musiała by sie podnieść świadomość Polaków. Na chwile obecna dojście do takiego poziomu cywlizacji, swoadomosci i wykształcenia ze Polak swiadomie sam bedzie odkladal na emeryture zajmie ok 100 lat. Ale patrzac pragmatycznie obawiam sie ze to wogule jest niemozliwe bo zawsze beda madrzy i glupi, te dwie kwestie sa ze soba nierozwiazalne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 marianpazdzioch

Bez sensu.

1. Kartofel stanowi władzę i przegłosowuje tylko co sam wymyśli, albo jego własne miernoty mu podsuną jako genialny pomysł. Zwykle trzeba je zresztą później kilka razy nowelizować.
2. Polskie państwo opiera się na "wyzysku", jak stosunek ten barwnie określił Karol Marks i nie ma żadnej przestrzeni by obniżać podatki. Co więcej jest 6 bln długów do spłacenia przy 2 bln PKB. Z czego zresztą znaczną część tego PKB wypracowują podmioty zagraniczne, które zawiną kitę gdy będzie robić się gorzej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 grisza476

Prawdziwy Marian Pazdioch

! Odpowiedz
14 60 mikolaj01

Miejsce wszystkich związanych z mafia ZUS jest w więzieniu. Sprawy rozpatrywane w ciągu 24 godzin. Wyroki bez zawieszenia.
Politycy odpowiedzialność majątkiem za decyzje. Koniec Banasiowych „czerwonych kamienic” i zlodzieji sprawujących urząd kontroli.
Zmniejszenie liczy posłów do 10%.
Porządek z RPP i ustawiani deweloperskimi.
Mądra ekonomia bez nierządu i „lekkich Pań” na wysokich stołkach. Prywatyzacja spółek skarby Państwa i koniec ze złodziejskim związkami.
...
Później może być tylko lepiej .. i nie będzie słychać chrumkanie przy korycie tylko skowyt

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 37 eresan

TAK! TAK! TAAAAK!

Zróbcie w końcu coś mądrego! COKOLWIEK!!!

! Odpowiedz
0 2 1as

"Cokolwiek" nigdy nie będzie mądre.
Systemy zabezpieczenia społecznego to skomplikowane sprawy, tu nie ma "prostych odpowiedzi na trudne pytania".

! Odpowiedz
9 61 grzegorzkubik

Ładny pomysł PSL-u ale za Tuska uczestniczyli w podwyżce stawki na ZUS. Dziś kolejny sondaż pokazuje wzrost poparcia dla Konfederacji. Ta koalicja jakby rządziła zniosłaby przymusowy ZUS dla wszystkich. Konfederacja zapewne poprze projekt PSL-u ale dziś nic z twego nie będzie. Jedyne co może osiągnąć Konfederacja to podwyższenie kwoty wolnej od podatku przed wyborami prezydenckimi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.