Likwidacja e-sklepu z nielegalnym oprogramowaniem

Likwidacja e-sklepu z nielegalnym oprogramowaniem


W wyniku sierpniowych kontroli Policji przy współpracy z Business Software Alliance, organizacją zajmującą się propagowaniem legalnego oprogramowania i walką z kradzieżą własności intelektualnej, zlikwidowano dwie kopiarnie, w których nielegalnie powielano programy komputerowe.

Podczas sierpniowych działań, które miały na celu walkę z kradzieżą własności intelektualnej, Policja współpracując z BSA zabezpieczyła aż 1230 płyt CD-R z nielegalnie skopiowanym oprogramowaniem, 45 twardych dysków, 31 komputerów oraz 3 nagrywarki. W celu złożenia wyjaśnień zatrzymano aż 27 osób.

Kontrole były przeprowadzone na terenie całej Polski. W sumie skontrolowano 13 firm, 5 sklepów ze sprzętem komputerowym oraz 4 użytkowników końcowych. Aż w 15 z 22 sprawdzanych miejsc stwierdzono fakt nielegalnego kopiowania oprogramowania. Działania doprowadziły do likwidacji sklepu internetowego, oferującego swoim klientom nielegalnie zwielokrotnione oprogramowanie.

Efektem kontroli było również zamknięcie dwóch kopiarni nielegalnie powielających oprogramowanie. Najwięcej pirackich płyt zabezpieczono z programami takich firm jak: Adobe, Autodesk, Corel, Macromedia, Microsoft oraz Symantec.

W sierpniu przedstawiciele BSA, jako reprezentanci poszkodowanych firm, uczestniczyli w 9 rozprawach sądowych. Specjaliści z BSA przeprowadzili także szkolenie dla Policji, dotyczące licencji oprogramowania oraz różnych rodzajów zabezpieczeń najczęściej powielanych programów komputerowych.

"Tylko u jednej trzeciej z kontrolowanych podmiotów nie stwierdzono faktu posiadania i używania pirackich kopii. Świadczy to o potrzebie informowania jak ustrzec się przed nabyciem nielegalnych produktów. Dlatego też BSA prowadzi działania podporządkowane priorytetowi, jakim jest edukacja w zakresie korzyści zakupu i użytkowania legalnego oprogramowania." - powiedział Krzysztof Janiszewski, zajmujący się ochroną własności intelektualnej w firmie zrzeszonej w BSA.

Jednym z głównych celów Business Software Alliance (BSA) jest promocja legalnego oprogramowania, ukazywanie korzyści płynących ze stosowania legalnych produktów oraz zagrożeń, jakie rodzi korzystanie z oprogramowania nielegalnie skopiowanego. W ramach organizacji zrzeszone są takie firmy, jak Adobe, Apple, Autodesk, Corel, Macromedia, Microsoft i Symantec. W Polsce członkami BSA są ponadto: IM Group i MKS.

opr. Michał Gonczarski

+ BiznesNet: BSA i ComPress S.A. współpracują
+ BiznesNet: Lipcowe kontrole oprogramowania
+ BiznesNet: Majowe kontrole legalności oprogramowania
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.