REKLAMA

Likwidacja TVP Info. Zebrano podpisy konieczne do założenia komitetu inicjatywy ustawodawczej

2021-02-23 11:31, akt.2021-02-23 12:04
publikacja
2021-02-23 11:31
aktualizacja
2021-02-23 12:04
fot. Krystian Maj / FORUM

Zebranych zostało 7 tys. podpisów dla założenia komitetu inicjatywy ustawodawczej by zlikwidować TVP Info - poinformował we wtorek szef PO Borys Budka. Zapowiedział, że w przyszłości powstanie projekt który "odda telewizję publiczną obywatelom".

Na początku lutego PO poinformowała o uruchomieniu akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i likwidacji opłaty abonamentowej. Najpierw trzeba utworzyć komitet inicjatywy ustawodawczej do czego potrzebnych jest minimum 1000 podpisów z poparciem.

"Udało nam się zebrać 7 tysięcy podpisów pod założeniem komitetu inicjatywy ustawodawczej by zlikwidować TVP Info" - oświadczył Borys Budka na wtorkowej konferencji prasowej.

Według niego w TVP Info, "dzisiaj zamiast rzetelnej informacji mamy fabrykę hejtu, nienawiści, ale przede wszystkim biuletyn partyjny zamiast normalnej telewizji informacyjnej". "Telewizję publiczna należy zbudować od nowa, trzeba przywrócić standardy rzetelnego dziennikarstwa" - powiedział szef PO.

"Likwidacja w tej postaci telewizji informacyjnej, a tak naprawdę partyjnej propagandy, jest testem na przyzwoitość" - stwierdził Budka.

Ocenił też, że to co stało się w ostatnich dniach, próba - jak powiedział - "nałożenia haraczu na wolne media", potwierdza, że "wolne media wymagają gruntownej reformy". "Nie zrobią tego rządzący, nie zrobi tego ta władza, która zawłaszczając media publiczne odebrała sobie prawo do jakiejkolwiek dyskusji w tym zakresie" - dodał Budka.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powiedział, że jego ugrupowanie zaczyna akcję zbierania - potrzebnych do złożenia obywatelskiego projektu - 100 tys. podpisów w trzy miesiące. "To jest w pewnym sensie możliwość opowiedzenia się właśnie za prawdą. To jest demonstracja, na którą namawiamy naszych obywateli sprzeciwu wobec tej manipulacji, która nas zalewa z tak zwanej telewizji publicznej" - podkreślił Trzaskowski.

W tym kontekście mówił o tym, jak "TVP szczuła na Pawła Adamowicza". "Tych manipulacji jest mnóstwo, widzieliście państwo oskarżenia o złe odśnieżanie ulic, ilustrowane zdjęciami autostrady, za którą odpowiada rząd" - powiedział Trzaskowski. Podobnie manipulacje - dodał prezydent Warszawy - niedawnej awarii w oczyszczalni ścieków Czajka, której nie było, a także niewydawania dowodów osobistych w stolicy, choć było to wynikiem awarii rządowego serwera.

Trzaskowski podkreślił, że z inicjatywą obywatelską chodzi także to, że projektu zgłoszonego jako obywatelski nie można włożyć do sejmowej "zamrażarki" - musi on być dyskutowany na sali plenarnej.

"Potrzebna jest nowa telewizja, kontrolowana przez obywateli i chcemy złożyć jasną deklarację w imieniu Koalicji Obywatelskiej: również obecna opozycja, gdy dojdzie do władzy, nie będzie mogła korzystać z tego, co robi w tej chwili władza. Telewizja publiczna będzie kontrolowana przez obywateli" - oświadczył Budka. Zapowiedział, że o szczegółach PO będzie rozmawiać z innymi partiami opozycyjnymi.

Budka wyraził nadzieję, że projekt reformy mediów będzie projektem całej opozycji, a jednym z jego elementów będzie likwidacja Rady Mediów Narodowych.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska wypowiedź liderów PO i ich inicjatywę określiła ją jako niepoważną. "To są ludzie nierozumiejący demokracji. Chcieliby odciąć społeczeństwo od informacji i kontrolować treści publikowane w mediach" - powiedziała. Stwierdziła też, że "trudno nazwać próbę likwidacji TVP Info inicjatywą obywatelską skoro jej inicjatorem jest Platforma Obywatelska". "Politycy Platformy mają zapędy autorytarne i nie potrafią pogodzić się z pluralizmem" - oceniła rzeczniczka PiS.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli stanowi, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. 

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (98)

dodaj komentarz
karbinadel
Wyjątkowo głupi pomysł, podobnie jak z likwidacją IPN. Jak coś źle działa, to trzeba naprawić, a nie wyrzucić do kosza
jas2
Żeby nie było dziadostwa, żeby nie było TVP INFO, żeby nie było niczego...
meryt
Złota rybka: Spełnię trzy życzenia

jas2: "Żeby nie było dziadostwa, żeby nie było TVP INFO, żeby nie było niczego"

Zr: Po 1 została TVP INFO, po 3 przywrócono ją i dziadostwo :)

killgore odpowiada meryt
Ale gazetki z kauflanda nie będą likwidowane? Gdzie by ludzie ten niedrożejący chleb kupowali?
meryt odpowiada killgore
killgore "Ale gazetki z kauflanda nie będą likwidowane? Gdzie by ludzie ten niedrożejący chleb kupowali?"

Nie zauważyłeś. Złota rybka już spełniła życzenia i 3 życzeniem przywróciła je do życia :)
wtomek
"Zebranych zostało 7 tys. podpisów dla założenia komitetu inicjatywy ustawodawczej by zlikwidować TVP Info"- Za co te pajace biorą pieniądze?. Są totalnie bez szans, jak widać PIS nie jest zagrożony, opozycja jest za głupia. Nie likwidacja jakiegoś kanału telewizyjnego przyniesie skutek , tylko edukacja tych "Zebranych zostało 7 tys. podpisów dla założenia komitetu inicjatywy ustawodawczej by zlikwidować TVP Info"- Za co te pajace biorą pieniądze?. Są totalnie bez szans, jak widać PIS nie jest zagrożony, opozycja jest za głupia. Nie likwidacja jakiegoś kanału telewizyjnego przyniesie skutek , tylko edukacja tych , którzy to oglądają. Nielogiczne inicjatywy.
itso_nie_oddawaj_figur
edukacją się zajmuje minister edukacji i podległa mu grupa społeczna
meryt
pstrzezek "Fundament mentalny obecnej władzy: Oni kradli i manipulowali? To teraz k..wa my! Tylko suweren jeden nie widzi że krowa do dojenia stoi ta sama"

Jedna
"Wyspecjalizowane osobniki dają od 20 do 30 l mleka dziennie"

Druga
"A krasule nastawione na produkcję mleka dają nawet
pstrzezek "Fundament mentalny obecnej władzy: Oni kradli i manipulowali? To teraz k..wa my! Tylko suweren jeden nie widzi że krowa do dojenia stoi ta sama"

Jedna
"Wyspecjalizowane osobniki dają od 20 do 30 l mleka dziennie"

Druga
"A krasule nastawione na produkcję mleka dają nawet od 40 do 50 l dziennie" :)
max5000
Zwolennicy i obrońcy wolności słowa chcą likwidacji tvp. Hipokryzja totalnych sięga zenitu. Nie podoba im się, że ktoś ma inny punkt widzenia. A Tuskachenka z Brukselii tylko podsyca ich nienawiść.
pstrzezek
Ach ta tęsknota za Tuskiem. Wraca niezawodnie i za każdym razem gdy już nie ma argumentów na obronę tej karykatury rządu

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki