Pieniądze z OFE do IKE lub ZUS-u. Rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji OFE

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. - poinformowało MFiPR.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP)

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Pracownicze Plany Emerytalne (PPE);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Projekt zakłada, że ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS. O ile jednak ci, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić (pieniądze z OFE zostaną przekierowane na IKE automatem), to ci, którzy wybiorą ZUS, będę musieli wypełnić deklarację. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór "opcji domyślnej z IKE".

Jak podało we wtorek MFiPR, z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur z ZUS. "Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE" - poinformowano. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśla, że "środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS".

Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł.

15 proc. opłaty w OFE budzi kontrowersje

15 proc. opłaty w OFE budzi kontrowersje

Rząd odkrył karty w sprawie OFE - transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Indywidualnych Kont Emerytalnych odbędzie się 1 lipca przyszłego roku, czyli nieco ponad miesiąc później, niż początkowo planowano. Będzie można przesunąć te środki do ZUS-u, ale w tym celu trzeba będzie na początku przyszłego roku o to zawnioskować. Komentuje Kamil Cisowski, dyrektor Działu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego DI Xelion.

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ dym/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
51 106 chytrus

Owieczki równiutko przystrzyżone przez PiS na spółę z PO, na szczęście szykuje się nowe strzyżenie, tym razem z PPK.

! Odpowiedz
44 88 kzabor

Pieniądze w PPK są prywatne, do czasu kolejnej ustawy i dziury w budżecie.

! Odpowiedz
125 96 search

Kazdy -15% w plecy, elektorat PIS generalnie nie pracuje wiec nie ponosi kosztow lub symboliczne zaplaci tzw danine,satra gwardia PIS krysztalowych, uczciwych bialo czerwonych polakow juz dawno na sytych emeryturach + dietach poselskich czy fajnych stolkach w TK czy SP. Glowny bankster nic nie ma, bo biznes rozwija zonka. Kolesie bankstera tzw konie stajni Morawickeigo juz w bloka startowych PPK na tlustych posadach.
Trole z ministerstwa tez bekna rowno ale musza wychwalac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 71 rekin1986

Zostaliśmy załatwieni po raz czwarty w ciągu ostatnich 30 lat i to nie tylko przez PiS

Hiperinflacja 1989-92 AWS -UW
Likwidacja wysokości emerytur na podstawie stażu pracy tylko z kapitału SLD 1999
Zakoszenie połowy kasy z OFE PO 2012-2013 ostry rajd na GPW w dół o 40 procent
Dokończenie likwidacji OFE PiS 2019-2021

Czyli nie ma co zganiać na PiS bo wszyscy nas kroją równo

To było do przewidzenia , że OFE padnie tylko pytanie jak na to zareaguje GPW znając życie będzie rajd w dół tylko pytanie o ile tym razem poprzednim razem 40 procent ciekaw jestem ile będzie tym razem mam nadzieję , że nie kolejne 40 procent

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 januszcebulak

A co jeżeli teraz moje składki idą do zusu a nie do OFE? Muszę coś składać czy nie?

! Odpowiedz
1 0 gwisniew

Jeżeli wpłacałeś składki przed zmianą na ZUS, to możesz, bo w OFE pozostały wcześniej wpłacone pieniądze (cześć nieobligacyjna).

! Odpowiedz
119 151 wwj231

Mam 33 lata. W styczniu 34. Drugi raz w życiu zostanę okradziony na OFE.
Dziękuję całemu obrzydliwemu pokoleniu starych politycznych komuchów 55 +.
Jesteście ucieleśnieniem polskości, którą nie potrafię się już nie brzydzić.

! Odpowiedz
2 58 jarunia

Niech NBP weźmie sobie moje wierzytelności emerytalne a mi wypłaci moja emeryturę w złocie

! Odpowiedz
38 37 jendreka

Chciał bym zaznaczyć, że nie wszyscy 55+ to komuniści, ja mam nawet więcej i też jestem oburzony dosłownie wszystkimi partiami w sejmie. Bo to oni dopuścili do tego skandalu, bez wyjątku. Sami pakują w swoje kieszenie a ludzi kupują (durnych) za jakieś ochłapy. No cóż taki kraj, tacy ludzie.

! Odpowiedz
2 67 niewygodne_pytania

Do jasnej ch..., to już wszystko wiemy. Napiszcie o tym, co jest niewiadome:
1) Likwidacja OFE - czy wiąże się z likwidacją przekazywania 2,92% składki emerytalnej na OFE, czy też będzie ona trafiać teraz do nowego IKE - postOFE (jak ktoś je wybierze)? Bo jak pieniądze z OFE ktoś przekieruje do ZUS to rozumiem, że od tej pory całość składki (19,52%) trafi do ZUS (ale jaki będzie jej podział, czy taki jak do tej pory 12,22% konto ZUS, 7.3% subkonto ZUS).
2) Czy wybierając ZUS pieniądze z OFE trafią na konto ZUS (niedziedziczone), czy subkonto ZUS (dziedziczone)?
3) Czy nowe IKE-postOFE będzie można łączyć z dotychczas posiadanym IKE? Nie bardzo wyobrażam sobie to połączenie, chyba że trzeba będzie zgodzić się na wybór tylko formy SFIO - co wtedy, gdy ktoś ma IKE maklerskie, bankowe, ubezpieczeniowe? Co z pieniędzmi z dotychczasowego IKE, które można było bez problemu wypłacić w każdej chwili (z płatnością podatku Belki) wobec niemożności wypłaty pieniędzy z nowego IKE-postOFE przed osiągnięciem wieku emerytalnego?
Uzupełniając: za kilka lat wobec rosnącej rzeszy wyborców emerytów do władzy może dojść lewica, która obieca wyższą emeryturę minimalną i/lub zniesienie podatku PIT, albo Konfederacja, która też chce likwidacji PIT. Czy wtedy rząd odda 15% opłaty przekształceniowej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne