Pieniądze z OFE do IKE lub ZUS-u. Rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji OFE

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. - poinformowało MFiPR.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP)

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Pracownicze Plany Emerytalne (PPE);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Projekt zakłada, że ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS. O ile jednak ci, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić (pieniądze z OFE zostaną przekierowane na IKE automatem), to ci, którzy wybiorą ZUS, będę musieli wypełnić deklarację. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór "opcji domyślnej z IKE".

Jak podało we wtorek MFiPR, z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur z ZUS. "Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE" - poinformowano. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśla, że "środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS".

Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł.

15 proc. opłaty w OFE budzi kontrowersje

15 proc. opłaty w OFE budzi kontrowersje

Rząd odkrył karty w sprawie OFE - transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Indywidualnych Kont Emerytalnych odbędzie się 1 lipca przyszłego roku, czyli nieco ponad miesiąc później, niż początkowo planowano. Będzie można przesunąć te środki do ZUS-u, ale w tym celu trzeba będzie na początku przyszłego roku o to zawnioskować. Komentuje Kamil Cisowski, dyrektor Działu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego DI Xelion.

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ dym/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 barnabka

Ja uwazam ze im wiecej czytam o PPK tym coraz bardziej sie przekonuję. Fakt jest taki ze ludzie w Polsce nie oszczędzają. Tak mamy i tyle. Większośc ludzi zyje z dnia na dzień a potem jak przychodzi emerytura to jest ona bardzo niska. Żeby temu zapobiec ,musimy zaczac oszczedzac bo w przeciwnym razie nasze emerytury beda jeszcze niższe niz u niektórych osób dziś.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 emeryt_giełdowy

Po pierwsze - Konstytucja RP 64 chroni własność prywatną. Propozycja zmiany jej jest niczym innym jak odwróceniem uwagi od faktu, że obecne rozwiązania de fakto nie gwarantują i nie dają gwarancji tej ochrony, a dyskusja na ten temat to odwrócenie uwagi od problemu zasadniczego (kto będzie faktycznym dysponentem kapitału, czy dysponent będzie kiedykolwiek odpowiadał karnie i materialne za ewentualne straty ponoszone przez uczestników IKE)

Po drugie - Pani Aleksandra Wiktorów https://m.interia.pl/biznes/news,2636559 mówi, że w systemie emerytalnym panuje chaos.
- Nie rozumiem, dlaczego akurat PPK czy IKE miałyby mieć gwarancje konstytucyjne.
- Wzmocnienia stabilności systemu emerytalnego nie będzie, jeśli nie będzie w rządzie jednego ośrodka, który go koordynuje i bez którego nie wprowadza się żadnych zmian.
- Nie informuje się przedsiębiorców, że jeśli będą zwolnieni ze składek czy będą je płacić w niższej wysokości, to w przyszłości ich emerytury będą bardzo niskie.

Ja mówię, że to nie jest już system emerytalny to już jest bałagan (b .......) emerytalny. Poczynając od różnych sposobów waloryzacji, rewaloryzacji i/lub traktowania kapitału - składek. po różne sposoby ich księgowania (Zus, subkonto w ZUS.
Prosty przykład: masz 1 mln na koncie, otrzymujesz decyzję o wysokości emerytury (np. 60 tys. brutto) - pozostał kwota 940 tys. składki przestaje być pieniądzem, nie jest waloryzowana - nie pracuje nawet na 2-3% w skali rocznej tzn. 30 tys. zł. 50% emerytury brutto.

Po trzecie - czytam P. Borysa, https://biznes.interia.pl/news/pawel-borys-prezes-pfr-porzadki-w-systemie-emerytalnym,2636716,1021
oraz Bujaka z PKO BP https://www.pb.pl/bujak-z-pko-bp-konstytucyjna-ochrona-ppk-przywroci-wiarygodnosc-systemu-emerytalnego-975728
Obaj, jeżeli nie będą mieli odłożonych środków na Prywatnym Kapitale Emerytalny, po zmianie rządu skończą tak jak Petru. Tylko kto wtedy zatrudni takie sieroty ekonomiczne, słupy i wazeliniarzy obecnej ekipy dyskutujących o stopie zastąpienia po 50-ce.

Po czwarte - czytam Balcerowicza,https://www.money.pl/emerytury/przez-nieuwage-powiedzial-prawde-balcerowicz-o-wpadce-bartosza-marczuka-6450234439854209v.html
oraz Gomułkę z BBC - https://www.bankier.pl/wiadomosc/BCC-komentuje-zalozenia-reformy-OFE-7768079.html
– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Na szczęście!!!!!!
Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80% trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15% tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

odwracają uwagę od zasadniczych spraw, a koncentrują się na sprawach drugo i trzeciorzędnych.
Powstaje pytanie po co tworzyć atrapy i iluzję prywatnych kont emerytalnych, jeżeli całość 162 mld zł.de fakto będzie zarządzana przez podmioty podległe Państwu, uczestnicy zapisywanie są z automatu w przypadku PPK lub mają domyślna formę przekierowania na IKE, którymi zarządzać będą byli zarządzający OFE.

Balcerowiczowi to ja nie chcę mu przypominać jak potraktował i kogo obarczył odpowiedzialności za błędy przy wprowadzaniu OFE w 1998r., jakie są skutki dla budżetu i uczestników OFE oraz jak zdemolowano system emerytalny.
Zwracam uwagę, że o obecnej deformie tak jak w przypadku reformy OFE nie mówią prawnicy, którzy powinni odpowiedzieć na pytanie jak obecnie proponowane rozwiązania mają się do teorii prawa własności
https://mfiles.pl/pl/index.php/Prawo_w%C5%82asno%C5%9Bci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 49 emeryt_giełdowy

Im więcej czytam nt. ustawy o PPK i projektu ustawy dot. likwidacji OFE tym bardziej skłaniam się do tezy, że mamy do czynienia z całkowitą nacjonalizacją kapitału uczestników OFE i PPK oraz przekazanie tych środków w zarządzanie podmiotom podlegającym Państwu, czyli obecnie rządzącym PiS.
To wszystko pod hasłem, że to mają być prywatne środki. One tak jak w przypadku OFE, będą środkami prywatnymi przekazanymi w zarządzanie podmiotom państwowym. W przypadku PPK 57% uczestników przekaże środki 2 Państwowym podmiotom PZU i PKO BP
Ja współczuje młodym - pokoleniu 20-40+ które ma wybrać. To jest to absolutny skandal. De fakto uczestnicy OFE mają wybór pomiędzy dżuma - IKE zarządzane przez poprzedników czyli OFE, a cholerą - czyli PFR P.Borysa.
Przecież to nie jest wybór. To jest bezczelna metoda wyciągania pieniędzy i kierowania ich do z góry określonych osób. To jest metoda a la Rydzyk.
A dlaczego uczestnicy OFE nie mają możliwości wybrania IKZE!!! Młodzi ludzie zostaną pozbawieni możliwości jakiegokolwiek wyboru i kontroli nad swoim kapitałem.
Jedyną formą walki z tym stanem faktycznym jest pozbawienie PiS możliwości nacjonalizacji kapitału prywatnego oraz oraz zablokowania PiS w tworzeniu prywatnego folwarku i piaskownicy oraz tratowaniu obywateli jako dawców kapitału i głosów wyborczych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 8 kkk1111

piszesz PIS nie bronie ich ale pamiętajmy ze to PO okradło nas z OFE i to oni stwierdzili ze to nie sa nasze pieniądze PIS co prawda likwiduje ofe ale środki przekazuje na ine konta które możesz wybrać i zapewnia ze teraz te środki będą twoje jest mowa nawet żeby zapisać to w konstytucji wiec różnica miedzy tym co zrobiło PO a PIS jest ogromna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 gwisniew odpowiada kkk1111

To nie PO stwierdziło, że to nie są nasze pieniądze, a TK.
Rzeczywiście jest różnica między tym co zrobiło PO i co robi teraz PIS: PO zachowało prawa nabyte, nie zmieniło też salda rachunku, tylko przeniosło zobowiązanie z zobowiązania obligacyjnego na zobowiązanie ZUS.
PIS zabiera nam prawa wynikające z OFE: np. prawo do dziedziczenia, prawo do emerytury wypłacanej do śmierci i każe wybierać między częścią z tych praw, a 15% podatkiem.
Czekam na pozew zbiorowy i na pewno się przyłączę, bo tym razem sprawa ma duże szanse wygrania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 emeryt_giełdowy odpowiada gwisniew

"To nie PO stwierdziło, że to nie są nasze pieniądze, a TK."

Następny p ................. , szukający i zrzucający odpowiedzialność za błędy.
Różnica polega na tym, że PO zaczęła uchwalając ustawę o OFE , a PiS zakończy nacjonalizując i prywatyzując za nasze pieniądze system emerytalny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 61 konik_garbusek

W sumie, mogli chapnąć 90 % "opłaty przekształceniowej" , kto podskoczy? Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? :)

! Odpowiedz
1 22 emeryt_giełdowy

"Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA."

Jeżeli to jest prawda to jest to absolutny skandal. De fakto uczestnicy OFE mają wybór pomiędzy dżuma - IKE zarządzane przez poprzedników czyli OFE, a cholerą - czyli PFR P.Borysa.
Przecież to nie jest wybór. To jest bezczelna metoda wyciągania pieniędzy i kierowania ich do z góry określonych osób. To jest metoda a la Rydzyk.
A dlaczego uczestnicy OFE nie mają możliwości wybrania IKZE!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 24 blesso

Wystarczyło przelać środki/zapisy z OFE do IKZE. Podatek byłby płacony w przyszłości a uprawnienia do środków byłyby te same.

! Odpowiedz
5 32 khh

Nie mozna bylo tak zrobic, bo nie byloby z czego finansowac wielu pisich bzdur.

! Odpowiedz
1 8 adam.1983

tylko jaki interes w tym miałby rząd ? a tak to przytulą teraz 15% z zapewne większości z tych 160mld i załatają dziurę budżetową teraz a zanim przyjdzie do odbioru tych środków to zdążą kilka razy zmienić zasady. ba nawet rząd może być już inny więc to oni się będą zmagać z brakiem wpływów podatkowych z tego źródła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 38 daniel_1

Wniosek: Pracując na "umowę o pracę" zostaniesz bez koszuli. Twoje pieniąde przepadną a rodzina nic nie odziedziczy.

! Odpowiedz
5 74 pazdzioch_indastries

zlikwidujcie od razu te śmieszne plany kapitałowe i tak nic z tego nie będzie, agentura za 10lat wstawi nowe pionki do sejmu i zajumają to co się uzbiera.

Zastanawialiście się na tym że te złodziejstwo jest cykliczne?
Najpierw fozz
potem ofe
następne będzie ppk

Zapiszcie ten komentarz i wklejcie za 10lat

! Odpowiedz
9 78 nhl

Okradziono mnie trzy razy :
- OFE za "zarządzanie" pobierało gigantyczną kasę która została w dużej części wywieziona poza granice kraju .
- Tusk ukradł moje ciężko zarobione pieniądze , a towarzysz Rzepliński w majestacie "prawa" usankcjonował tę kradzież .
- Morawiecki w ramach "dobrej zmiany" kradnie 15 % jeszcze ocalałych pieniędzy .
Polska to moja Ojczyzna ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 17 blesso

Prymitywizm trolli poraża.
1. OFE za zarządzanie biorą teraz 3.5% . Wcześniej 7- 6 % w pierwszych 2-3 latach . 3.5% prowizji za zarządzanie w porównaniu np z Allegro Lokalnie i jej 10% czy 6% dla pośrednika od sprzedaży/kupna np mieszkania jest niską opłatą.
2. Jeśli Tusk ukradł twoje pieniądze to znaczy, że ich nie dostaniesz, jeśli otrzymasz emeryturę ? To był tylko zmiana zapisu zapisz konta obligacyjnego na zusowskie.
3. 15 % zabiera rząd teraz tym, którzy będą zyć w Polsce gdy przejdziesz w przyszłości na emeryturę. Teraz cię nie okradli, w przyszłości po prostu Polacy nie otrzymają 13-17mld złotych.
Wróć do szkoły !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sztos1

sprawdź , kto stworzył i wprowadził w życie OFE . Kto dopuścił aby za wpłatę do OFE pobierana była złodziejska prowizja nawet 14% . To , że chyba w 2013 obligacyjna część OFE została przekazana do ZUS [ KAŻDY MOŻE SPRAWDZIĆ TEN CUD ZAPISOWY ] to bardzo dobry ruch PO . Stworzenie OFE od samego początku było nastawione na ograbienie Polaków i kolejne rządy od prawej do lewej przez 18 lat nic z tym nie zrobiły .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 55 mith21

PiS właśnie ukradła suwerenowi 15% oszczędności życia? A betonik niewzruszony...

! Odpowiedz
31 37 drabio

Łoić frajerów bo po co im pieniądze na emeryturze, bo dziadki (oczywiście poza tymi w rzadzie) tylko śmierdzą i narzekają. Trzeba skrócić im cierpienia i jeszcze zdazyc przeciez przed tymi co działają metoda na wnuczka albo policjanta.

Czy wy nie widzicie że PIS właśnie robi wam przysługę?

Obudźcie się wreszcie... No co wy.... !!!??? {:-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 67 niewygodne_pytania

Do jasnej ch..., to już wszystko wiemy. Napiszcie o tym, co jest niewiadome:
1) Likwidacja OFE - czy wiąże się z likwidacją przekazywania 2,92% składki emerytalnej na OFE, czy też będzie ona trafiać teraz do nowego IKE - postOFE (jak ktoś je wybierze)? Bo jak pieniądze z OFE ktoś przekieruje do ZUS to rozumiem, że od tej pory całość składki (19,52%) trafi do ZUS (ale jaki będzie jej podział, czy taki jak do tej pory 12,22% konto ZUS, 7.3% subkonto ZUS).
2) Czy wybierając ZUS pieniądze z OFE trafią na konto ZUS (niedziedziczone), czy subkonto ZUS (dziedziczone)?
3) Czy nowe IKE-postOFE będzie można łączyć z dotychczas posiadanym IKE? Nie bardzo wyobrażam sobie to połączenie, chyba że trzeba będzie zgodzić się na wybór tylko formy SFIO - co wtedy, gdy ktoś ma IKE maklerskie, bankowe, ubezpieczeniowe? Co z pieniędzmi z dotychczasowego IKE, które można było bez problemu wypłacić w każdej chwili (z płatnością podatku Belki) wobec niemożności wypłaty pieniędzy z nowego IKE-postOFE przed osiągnięciem wieku emerytalnego?
Uzupełniając: za kilka lat wobec rosnącej rzeszy wyborców emerytów do władzy może dojść lewica, która obieca wyższą emeryturę minimalną i/lub zniesienie podatku PIT, albo Konfederacja, która też chce likwidacji PIT. Czy wtedy rząd odda 15% opłaty przekształceniowej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 23 david73

Mam podobny problem - mam IKE maklerskie, czy na moje IKE będzie wpływać składka od pracodawcy , czy też na to nowe, do którego nie będę miał dostępu, aż do 65 lat?

! Odpowiedz
2 6 xemir

ad 2) przecież jest napisane
Osoby które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

! Odpowiedz
0 8 niewygodne_pytania odpowiada xemir

xemir: Co innego, kto się tymi pieniędzmi "zaopiekuje", a co innego jak one będą zaewidencjonowane, na jakim koncie (subkoncie) i jakie zasady prawne będą im towarzyszyły. Poza tym, zajrzyj sobie go raportów FRD - ponad 80% środków Funduszu jest "zainwestowane" w obligacje skarbowe.

! Odpowiedz
18 12 emeryt_giełdowy

Nareszcie się czegoś dowiedziałem o problemach przed którymi stoją uczestnicy OFE.
Wreszcie coś konkretnego, a nie hasła.
Moja propozycja dla Senatorów po przyjęciu przez Sejm ww.projektu jest następująca
2/ Zaproponujcie wykreślenie z projektu 15% stawki podatku od środków przenoszonych do IKE.
Jeżeli przeksięgowanie 50% środków z OFE na konta ZUS uznane zostało za kradzież to w ramach rekompensaty za straty moralne i finansowe z tytułu błędu pierwotnego z roku 1998 związanego z uznaniem środków prywatnych jako środków publicznych to podatek 15% od kapitału przeznaczony na domkniecie budżetu i inwestycje w kredyt na 500+ (słowa Premiera) jest niczym innym jak ponowną kradzieżą.
Naprawcie ten błąd posługując się argumentem "Jeżeli "nowej elicie" i lepszemu sortowi " się "NALEŻAŁO" to 16 mln uczciwym katolikom i przyzwoitym obywatelom, uczestnikom OFE też się należy rekompensata za cały 20 letni okres drenowania ich prywatnego kapitału.
Niech się zdecydują czy w ramach "DOBREJ ZMIANY" chcą dobrej zmiany, czy chcą dobrej zmiany tylko dla siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 r4k

Przecież nie po to likwidują OFE aby zostawić Ci te 2.92% składki, oczywiście trafi ona do ZUS, to główny cel tej reformy.

! Odpowiedz
0 0 czytelnick

celnie!
daj jakiś kontakt.
(email?)

! Odpowiedz
38 37 jendreka

Chciał bym zaznaczyć, że nie wszyscy 55+ to komuniści, ja mam nawet więcej i też jestem oburzony dosłownie wszystkimi partiami w sejmie. Bo to oni dopuścili do tego skandalu, bez wyjątku. Sami pakują w swoje kieszenie a ludzi kupują (durnych) za jakieś ochłapy. No cóż taki kraj, tacy ludzie.

! Odpowiedz
2 58 jarunia

Niech NBP weźmie sobie moje wierzytelności emerytalne a mi wypłaci moja emeryturę w złocie

! Odpowiedz
119 151 wwj231

Mam 33 lata. W styczniu 34. Drugi raz w życiu zostanę okradziony na OFE.
Dziękuję całemu obrzydliwemu pokoleniu starych politycznych komuchów 55 +.
Jesteście ucieleśnieniem polskości, którą nie potrafię się już nie brzydzić.

! Odpowiedz
2 2 januszcebulak

A co jeżeli teraz moje składki idą do zusu a nie do OFE? Muszę coś składać czy nie?

! Odpowiedz
1 0 gwisniew

Jeżeli wpłacałeś składki przed zmianą na ZUS, to możesz, bo w OFE pozostały wcześniej wpłacone pieniądze (cześć nieobligacyjna).

! Odpowiedz
125 96 search

Kazdy -15% w plecy, elektorat PIS generalnie nie pracuje wiec nie ponosi kosztow lub symboliczne zaplaci tzw danine,satra gwardia PIS krysztalowych, uczciwych bialo czerwonych polakow juz dawno na sytych emeryturach + dietach poselskich czy fajnych stolkach w TK czy SP. Glowny bankster nic nie ma, bo biznes rozwija zonka. Kolesie bankstera tzw konie stajni Morawickeigo juz w bloka startowych PPK na tlustych posadach.
Trole z ministerstwa tez bekna rowno ale musza wychwalac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 71 rekin1986

Zostaliśmy załatwieni po raz czwarty w ciągu ostatnich 30 lat i to nie tylko przez PiS

Hiperinflacja 1989-92 AWS -UW
Likwidacja wysokości emerytur na podstawie stażu pracy tylko z kapitału SLD 1999
Zakoszenie połowy kasy z OFE PO 2012-2013 ostry rajd na GPW w dół o 40 procent
Dokończenie likwidacji OFE PiS 2019-2021

Czyli nie ma co zganiać na PiS bo wszyscy nas kroją równo

To było do przewidzenia , że OFE padnie tylko pytanie jak na to zareaguje GPW znając życie będzie rajd w dół tylko pytanie o ile tym razem poprzednim razem 40 procent ciekaw jestem ile będzie tym razem mam nadzieję , że nie kolejne 40 procent

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
51 106 chytrus

Owieczki równiutko przystrzyżone przez PiS na spółę z PO, na szczęście szykuje się nowe strzyżenie, tym razem z PPK.

! Odpowiedz
44 88 kzabor

Pieniądze w PPK są prywatne, do czasu kolejnej ustawy i dziury w budżecie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne