Liderzy spójności: małopolskie anioły

2022-08-22 10:51
publikacja
2022-08-22 10:51
Liderzy spójności: małopolskie anioły
Liderzy spójności: małopolskie anioły
/ Materiały prasowe

Projekt „Małopolski Tele-Anioł” otrzymał nagrodę w zainicjowanym przez Bankier.pl plebiscycie "Liderzy spójności” w kategorii „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Inicjatywa „Małopolski Tele-Anioł” ma na celu poprawienie jakości życia osób niesamodzielnych, m.in. seniorów i niepełnosprawnych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych pozwala pomóc tym ludziom w trudnych momentach i wydłużyć czas bezpiecznego pozostania w domowym środowisku. W wielu przypadkach umożliwia to znaczące opóźnienie wysłania takich osób do ośrodków opieki. Dzięki temu zwiększa się ich satysfakcja i jakość życia.

Centrum Teleopieki

Głównym celem programu jest umożliwienie osobom niesamodzielnym życia w ich własnych domach. Kluczem do realizacji tego zadania jest zapewnienie bezpieczeństwa i dostępu do szybkiej pomocy medycznej. Dlatego w ramach projektu utworzono Centrum Teleopieki, które umożliwia 6300 osobom niesamodzielnym z Małopolski natychmiastowe wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Na liniach Centrum Teleopieki czekają ratownicy medyczni z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. W ciągu dnia dostępni są również psycholodzy oraz inni wykwalifikowani asystenci teleopieki.

Uczestnicy programu otrzymują specjalne urządzenie na nadgarstek, przypominające zegarek. Jest ono wyposażone w czujnik, który na bieżąco monitoruje tętno pacjenta. Posiada także specjalny detektor, który umożliwia automatyczne przesłanie sygnału SOS do Centrum Teleopieki, w przypadku upadku pacjenta na ziemię. To istotne, ponieważ taki upadek często wiąże się z utratą przytomności. W takiej sytuacji czas reakcji służb ratunkowych może być kluczowy w kontekście uratowania życia danego pacjenta.

Urządzenia posiadają także specjalne guziki umożliwiające osobie niesamodzielnej szybkie połączenie z Centrum Teleopieki i rozmowę z wykwalifikowanym personelem medycznym. Ratownik na linii otrzymuje automatycznie dostęp do najważniejszych informacji o danym pacjencie, co w połączeniu z wywiadem umożliwia podjęcie jak najlepszego działania, np. wezwanie służb ratunkowych lub udzielenie porady medycznej. Urządzenia mają także wmontowaną kartę SIM, dzięki którym można z nich korzystać jak z normalnego telefonu.

Usługi opiekuńcze

Kolejnym elementem inicjatywy jest zapewnienie osobom niesamodzielnym odpowiedniej opieki. Ten rodzaj pomocy przydzielany jest niektórym uczestnikom programu na podstawie stopnia niesamodzielności. W ramach „Małopolskiego Tele-Anioła” prawie 1900 mieszkańców województwa małopolskiego korzysta z usług opiekuńczych bądź pomocy sąsiedzkiej. Sami opiekunowie i sąsiedzi mogą liczyć na specjalistyczne szkolenia, podczas których uczą metod i najwyższych standardów opieki.

Usługi opiekuńcze polegają na zapewnieniu uczestnikom programu stałej bądź okresowej opieki wykwalifikowanej kadry opiekunów. Są one przyznawane osobom, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności w trakcie dnia. Pomoc obejmuje takie aspekty życia jak zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną czy zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Z kolei sąsiedzkie usługi opiekuńcze wspierają osoby niesamodzielne w podstawowych czynnościach. Mowa tutaj w szczególności o pomocy sąsiedzkiej w dokonywaniu zakupów, przygotowywaniu posiłków czy utrzymywaniu czystości w domu. Sąsiedzi mogą także wspierać osoby niesamodzielne w kwestiach urzędowych, m.in. w płaceniu rachunków, kontaktach z urzędami czy lekarzami. Niezwykle istotna jest także ludzka strona tego rodzaju pomocy – pomocni sąsiedzi zapewniają towarzystwo i wsparcie psychiczne uczestnikom programu.

Liderzy spójności

Program „Małopolski Tele-Anioł” jest realizowany przez województwo małopolskie we współpracy z fundacją Caritas Diecezji Kieleckiej oraz stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Skorzystać z pomocy mogą mieszkańcy województwa małopolskiego. Muszą to być osoby niesamodzielne, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki. Seniorzy po 75. roku życia nie muszą okazywać zaświadczenia lekarskiego o niesamodzielności. Projekt jest realizowany od marca 2018 r. i ma trwać do czerwca 2023 r. Jego całkowita wartość to prawie 90 mln zł, z czego 75 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

fot. Materiał Partnera / 

"Liderzy spójności" to zorganizowany przez Bankier.pl w ramach projektu „Fundusze Europejskie bez tajemnic” współfinansowanego przez Unię Europejską plebiscyt, mający na celu wyróżnienie polskich firm, samorządów oraz organizacji non profit, które najlepiej wykorzystały fundusze Unii Europejskiej. Uczestnicy plebiscytu rywalizowali w dwóch głównych kategoriach - „Biznes” oraz „Społeczeństwo i Współpraca”. „Małopolski Tele-Anioł” wygrał w tym drugim obszarze, konkretnie w podkategorii „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

 

Źródło:
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki