REKLAMA

Kolejny rekord w bankach. Obserwujemy prawdziwą rewolucję

Wojciech Boczoń2020-09-04 07:20analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-04 07:20
fot. thinkhubstudio / Shutterstock

Bankowość mobilna w Polsce bije rekordy popularności. Coraz więcej klientów woli obsługiwać swoje finanse za pomocą smartfona niż komputera, co potwierdzają zebrane przez Bankier.pl dane. Z bankowości mobilnej korzysta już 15 mln osób, z czego blisko połowa wcale nie loguje się do banku z poziomu PC.

Bankowość mobilna może wydawać się nowym „wynalazkiem”, lecz w rzeczywistości jej początki są tak stare jak bankowości internetowej. Pierwsze banki podejmowały próby obsługi finansów za pomocą telefonów komórkowych już dwie dekady temu. W 2009 roku pojawiła się pierwsza bankowa aplikacja napisana na system iOS (Raiffeisen Bank) i od tego momentu możemy mówić o nowoczesnej bankowości mobilnej.

15 mln użytkowników bankowości mobilnej

Dziś z m-bankingu aktywnie korzysta 15 mln osób – wynika z danych zebranych przez serwis PRNews.pl. Dla porównania, z bankowości internetowej, rozumianej jako bankowość na komputerach PC, korzysta 18 mln klientów banków. Zdecydowana większość klientów (blisko 12,5 mln) preferuje obsługę bankowości w smartfonach za pomocą aplikacji. Pozostali wybierają serwisy RWD lub lekkie strony transakcyjne, zwane serwisami lite. Co więcej, z danych Bankier.pl wynika, że blisko połowa użytkowników bankowości mobilnej (7 mln) nie korzysta już w ogóle z obsługi finansów za pomocą PC.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że w ogóle logowań do banku za pomocą kanałów zdalnych zdecydowaną przewagę mają te za pomocą komórek. Na przykład w największym banku na rynku – PKO BP – w II kwartale 2020 r. już 75 proc. logowań odbywało się z telefonów komórkowych. Jedynie 25 proc. zarejestrowanych wejść pochodziło z komputerów osobistych. Podobne proporcje zaobserwowano w innych bankach, np. w Pekao jest to 73 proc. do 27 proc. na korzyść bankowości mobilnej, a w BNP Paribas aż 79 proc. do 21 proc.

PKO BP największym bankiem mobilnym

Liderem bankowości mobilnej w Polsce jest niezmiennie PKO BP, który ma prawie 3,7 mln użytkowników tego kanału. Drugie miejsce na podium zajmuje mBank (2,3 mln), ale po piętach depcze mu ING Bank Śląski, który zajmuje trzecią lokatę (2,2 mln). Dalsze miejsca zajmują Bank Pekao (1,8 mln) i Bank Millennium (1,5 mln). Pozostałe banki mają poniżej 1 mln użytkowników m-bankowości.

Liczba użytkowników bankowości mobilnej, którzy minimum raz w miesiącu logują się do banku z poziomu urządzenia mobilnego

Bank

II kw. 2020

PKO BP

3 698 245

mBank

2 362 475

ING Bank Śląski

2 221 000

Bank Pekao

1 824 137

Santander Bank Polska

1 761 856

Bank Millennium

1 543 166

BNP Paribas

690 550

Alior Bank

542 632

Credit Agricole

250 330

TMUB

83 518

Razem:

14 977 909

Źródło: PRNews.pl


Zdecydowana większość klientów korzysta z aplikacji mobilnych. W tym segmencie ponownie liderem jest PKO BP. Z IKO w II kwartale 2020 r. korzystało aktywnie ponad 2,9 mln osób. Na drugim miejscu jest mBank, który ma nieco ponad 2 mln użytkowników aplikacji mobilnej. Kolejne miejsce zajmuje ING – z mojego ING w okresie kwiecień-czerwiec korzystało 1,7 mln osób. Na czwartą lokatę wskoczył Pekao, który w czerwcu miał już 1,5 mln klientów mobilnych, a jeszcze rok wcześniej tylko 911 tys.

M-bankowość prześcignie bankowość internetową

Coraz więcej klientów banków określanych jest terminem „mobile only”. W żargonie bankowców oznacza to osoby, które obsługują swoje finanse wyłącznie na telefonach komórkowych. Banki podają, że mają już 7 mln takich klientów, czyli blisko połowę wszystkich użytkowników bankowości mobilnej. Osoby te nie logują się już do PC-tów, by sprawdzić stan konta czy wykonać przelew – wszystkie operacje wykonują w smartfonach. Najwięcej klientów mobile only ma PKO BP – 1,8 mln. Na drugim miejscu jest ING Bank Śląski – 1,1 mln, a na trzecim mBank (1 mln), który zamyka grono „milionerów”.

Bankowość mobilna nie jest już więc dziś nowinką dla najbardziej zaawansowanych technologicznie „geeków”, a podstawowym kanałem dostępu do konta. Za pomocą aplikacji mobilnych możemy dziś wykonać niemal wszystkie operacje, które wykonujemy w banku za pomocą komputera. A nierzadko więcej, bo apki pozwalają na dokonywanie płatności Blikiem czy zbliżeniowo telefonem (Google Pay i Apple Pay). Zapewne jest już tylko kwestią czasu, gdy liczba użytkowników bankowości mobilnej przewyższy liczbę osób korzystających z tradycyjnej bankowości internetowej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
karbinadel
Ja używam, ale wcale nie wolę. Nikt mi nie wmówi, że obsługiwanie czegokolwiek na malutkim ekraniku jest lepsze, niż na normalnym monitorze przy użyciu normalnej klawiatury i myszy. Po prostu telefon ma się przeważnie przy sobie, stąd popularność aplikacji mobilnych - a nie komfort ich obsługi.
and-owc
Mogę się z tym zgodzić. Pierwszy smartfon kupiłem 2015r. z ciekawości (pobawiłem się i sprzedałem). Drugi w 2017r. i zrobiem to samo. Wolę duzy ekran i komputer z sys.Windows (wcześnie miałem Apple-Mecintosch). Trzeci kupiłem 2020r (ekran 6,2" - nie lubię małych poza tabletem) z powodu banków. Na komputerzy przy Mogę się z tym zgodzić. Pierwszy smartfon kupiłem 2015r. z ciekawości (pobawiłem się i sprzedałem). Drugi w 2017r. i zrobiem to samo. Wolę duzy ekran i komputer z sys.Windows (wcześnie miałem Apple-Mecintosch). Trzeci kupiłem 2020r (ekran 6,2" - nie lubię małych poza tabletem) z powodu banków. Na komputerzy przy logowaniu piszą urządzenie nie zarejestrowane (windows), podaj Pin: do logowania (i dupa blada). Na smartfonie (sys.Android) idzie gładko i przyjemnie. Wszystko rejestrują w Goggle (gugle) paniska (posrane).
konik_garbusek
Ja pracuję w banku, generalnie to jest koniec epoki. Za 20-30 lat nie bedzie fizycznie w przestrzeni publicznej ZADNYCH banków. Wszystko bedzie automatycznie lub sztuczna inteligencja, moze 5 % obercnej kadry zostanie do obsługi - serwery, najwazniejsi kliencie. Wszystko inne to chat-boty, automatyka, internet. Czasy sie zmieniaja,Ja pracuję w banku, generalnie to jest koniec epoki. Za 20-30 lat nie bedzie fizycznie w przestrzeni publicznej ZADNYCH banków. Wszystko bedzie automatycznie lub sztuczna inteligencja, moze 5 % obercnej kadry zostanie do obsługi - serwery, najwazniejsi kliencie. Wszystko inne to chat-boty, automatyka, internet. Czasy sie zmieniaja, trzeba sie przestawić i przystosowac :))
meryt
konik_garbusek2020-09-04 12:42 "Za 20-30 lat nie bedzie fizycznie w przestrzeni publicznej ZADNYCH banków."

FED z gubernatorem ŁON będzie.
konik_garbusek 2020-08-27 17:04 "Myslę, ze pan Eryk Ł. ma spore szanse na zostanie czŁONkiem FED."

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fakpejsy
Zalozcie sobie swoje panstwo na jakiejs wyspie moze Alkatraz?
itso_ready_to_by_cool
proponuje wyjść na spacer zażyć trochę świeżego powietrza ?!
jarunia
Proponuje lansowac swoją żyć w Arabii Saudyjskiej lub Pakistanie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki