Liczba przekazań w Echo Investment w ’19 może zbliżyć się do 1,3 tys. lokali

Echo Investment podtrzymuje plan sprzedaży w 2019 r. ok. 1,3 tys. lokali. Liczba przekazań może być natomiast wyższa od wcześniejszych zapowiedzi i zbliżyć się do 1,3 tys. mieszkań - poinformował PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd. Jego zdaniem sytuacja rynkowa w 2019 r. powinna się poprawić. W 3-4 lata grupa chce osiągnąć cel 5-7 tys. mieszkań w platformie Resi4Rent.

Zarząd Echo Investment zapowiadał w listopadzie, że sprzedaż w 2019 roku powinna sięgnąć 1,3 tys. mieszkań, a liczba przekazań 1,2 tys. mieszkań.

"W 2019 roku nasza oferta będzie większa niż rok wcześniej i dlatego spodziewamy się sprzedać więcej mieszkań, co najmniej 1,3 tys." - powiedział PAP Biznes Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

"Liczba przekazań w tym roku powinna przekroczyć 1.250 lokali, zbliżyć się nawet do 1.300" – dodał.

W całym 2018 roku grupa zawarła 986 umów przedwstępnej sprzedaży mieszkań (wobec 1.427 przed rokiem), a przekazała 950 mieszkań (1.019 rok wcześniej). Plany Echo Investment zakładały sprzedaż w 2018 roku około 1.100 lokali. Przekazania miały sięgnąć tysiąca mieszkań.

"Poziom przekazań w 2018 roku nie odbiega znacząco od naszych oczekiwań. Większa różnica w stosunku do 2017 roku i naszych pierwotnych planów dotyczy poziomu sprzedaży. Na tę różnicę wpływ miało kilka okoliczności. Rynek w 2018 roku bardzo się zmienił, znalazł nowy punkt równowagi - niższa oferta i niższa sprzedaż, chociaż przy wyższym poziomie cen" – powiedział wiceprezes Drozd.

Wskazał, że pod koniec roku grupa wprowadziła do sprzedaży projekty z około 600 mieszkaniami.

„Gdyby procesy administracyjne były nieco szybsze, wprowadzilibyśmy je w połowie roku i sprzedaż byłaby wyższa" – powiedział Drozd.

Poinformował też, że Echo Investment planuje w tym roku wydać na zakup gruntów - przede wszystkim pod mieszkania i biura - 300-400 mln zł. Grupa chce działać w siedmiu lokalizacjach, w których już jest obecna.

SYTUACJA RYNKOWA W '19 LEPSZA NIŻ W '18 – ZALETĄ STABILIZACJA

Wiceprezes Echo Investment wskazał, że obecna sytuacja rynkowa wynika z ograniczeń podażowych: małej dostępności gruntów, długotrwałych procesów administracyjnych i wyższych cen wykonawstwa. W jego ocenie, zaletą 2019 roku będzie stabilizacja.

„W takich warunkach deweloperzy nie są w stanie szybko reagować na popyt. 2019 rok powinien jednak przynieść poprawę w zakresie tych czynników. Ceny wykonawstwa się ustabilizowały, choć dostępność siły roboczej wciąż jest barierą. W skali roku 2019 nie zakładamy jednak istotnego wzrostu cen wykonawstwa w stosunku do roku 2018" – powiedział Maciej Drozd.

"Niższa sprzedaż mieszkań spowodowała, że popyt na rynku gruntów się zmniejszył, co ma wpływ na ich dostępność. Zakładamy, że ceny gruntów w 2019 roku będą utrzymywać się na stałym poziomie lub nawet zaczną spadać – widzimy już takie przykłady" – dodał.

Spółka oczekuje także poprawy w zakresie przebiegu procesów administracyjnych.

"Jeśli chodzi o procesy administracyjne, to mamy nadzieję, że w tym roku nie będą się one aż tak opóźniać. Po wyborach samorządowych powinny przebiegać sprawniej" – powiedział wiceprezes Drozd.

„Rynek zdążył się dopasować do zmian, które przyniósł 2018 rok" – dodał.

CEL DLA RESI4RENT TO 5-7 TYS. MIESZKAŃ; MOŻLIWA SPRZEDAŻ PORTFELA LUB UPUBLICZNIENIE

Echo Investment, obok oferowania mieszkań na sprzedaż, rozwija prywatną platformę mieszkań na wynajem o nazwie Resi4Rent. Grupa ma 30 proc. udziałów w platformie i jest odpowiedzialna za realizację inwestycji deweloperskich do platformy, która następnie będzie zarządzała wynajmem mieszkań. Pozostałe 70 proc. udziałów i głosów ma spółka R4R.

W trzecim kwartale 2018 roku Resi4Rent przejęło od Echo Investment cztery projekty z 1,2 tys. mieszkań w trakcie budowy.

"W ramach platformy Resi4Rent mamy obecnie w budowie ponad 1.200 mieszkań w czterech projektach zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i we Wrocławiu. Lokale te zaczną być oddawane do użytkowania od czerwca tego roku i będą oddawane przez kolejnych 12 miesięcy" – powiedział PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd.

W tym roku grupa planuje rozpocząć realizację kolejnych 1,7 tys. mieszkań na wynajem.

"Naszym celem jest, aby platforma Resi4Rent osiągnęła 5-7 tys. mieszkań za około 3-4 lata" – powiedział Maciej Drozd.

Wiceprezes poinformował, że jednym ze scenariuszy wyjścia jest sprzedaż wynajętego portfela inwestorowi strategicznemu. Drugą opcją jest upublicznienie platformy w ramach planowanej ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości.

„Trzeci wariant to dalsza rozbudowa platformy. Czas na decyzję będzie za kilka lat, gdy zbudujemy portfel" – powiedział Drozd.

"Wiemy z rozmów z międzynarodowymi inwestorami, że tego rozmiarów portfel spotka się z ich zainteresowaniem. Chcemy, aby pod względem wielkości ta gałąź biznesu była podobna do części mieszkaniowej na sprzedaż" – dodał.

Grupa zakłada, że jeśli platforma zacznie czerpać zyski z najmu, to zacznie też wypłacać dywidendę.

„Nie będzie to jeszcze w 2019 roku, ale od 2020 Echo już może być beneficjentem zysku oraz wzrostu wartości tych aktywów" – powiedział wiceprezes Echo Investment.

Maciej Drozd wskazał, że w Polsce nie ma rozwiniętego rynku najmu instytucjonalnego.

"Jednym z powodów, dla których ten rynek w Polsce się jeszcze nie rozwinął jest fakt, że krótkookresowo polskim deweloperom bardziej opłaca się wybudować i sprzedać lokale, niż budować portfel mieszkań, jako produkt inwestycyjny. Jest to jednak podstawowy model biznesowy w sektorze mieszkaniowym w Europie Zachodniej" – powiedział Maciej Drozd.

"Rynek w Polsce, naszym zdaniem, stopniowo dojrzewa do tego typu rozwiązań. Instytucjonalni wynajmujący mieszkania będą zyskiwać przewagę nad osobami prywatnymi. Myślimy długoterminowo. Wiemy, że wysoki popyt na mieszkania nie będzie utrzymywał się w nieskończoność" – dodał.

Grupa szacuje, że w Polsce brakuje około 2 milionów mieszkań.

"Zakładamy, że segment mieszkaniowy będzie tym, w którym będziemy długoterminowo rosnąć - zarówno w części na wynajem, jak i na sprzedaż – szacujemy, że w Polsce brak około 2 miliony mieszkań, żeby zbliżyć się do poziomu europejskiego, a ponadto duża część zasobu mieszkaniowego jest bardzo złej jakości" – powiedział Maciej Drozd.

"W tej chwili czynniki makroekonomiczne silnie skłaniają do zakupu mieszkania. Gdy jednak sytuacja się zmieni i stopy procentowe pójdą w górę - wzrośnie skłonność do najmu. Chcemy mieć taki model biznesowy, który w długim terminie dobrze działa w różnych warunkach rynkowych" – dodał.

Echo Investment z optymizmem patrzy na perspektywy rynku biurowego. Grupa chce podpisać w 2019 r. umowę przedwstępną na kolejne dwa biurowce Browarów Warszawskich - poinformował PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd. Jak dodał, spółka może w tym roku podpisać też przedwstępne umowy sprzedaży niektórych projektów, rozpoczętych w zeszłym roku.

Grupa podała w listopadowym raporcie kwartalnym, że do końca pierwszego kwartału 2019 r. rozpocznie budowę pięciu obiektów biurowych.

"To jest aktualny plan. Uruchamiamy w tej chwili projekty w Katowicach, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Mamy możliwość uruchomienia jeszcze kilku projektów pod koniec roku, jeśli będzie odpowiednio duże zapotrzebowanie najemców" – powiedział PAP Biznes wiceprezes Maciej Drozd.

"Z dużym optymizmem patrzymy na perspektywy rynku biurowego. Ten biznes funkcjonuje bardzo dobrze. Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce. Popyt inwestycyjny jest silny, jest dużo nowych inwestorów, m.in. z Azji" – dodał.

Drozd ocenił, że popyt ze strony najemców również jest bardzo dobry. Echo Investment chce rozpoczynać rocznie projekty o łącznej powierzchni około 100 tys. m kw., co oznacza 5-6 projektów.

Grupa ma podpisane obecnie umowy przedwstępne dot. sprzedaży dwóch projektów - Biura przy Bramie w Browarach Warszawskich oraz O3 Business Campus III w Krakowie.

"Dwa projekty mamy objęte przedwstępnymi umowami sprzedaży, które domkniemy w pierwszej połowie tego roku. Zamierzamy w tym roku podpisać także umowę przedwstępną na kolejne dwa budynki biurowe Browarów Warszawskich, które są obecnie w trakcie budowy" – powiedział wiceprezes Drozd.

Echo jest w trakcie realizacji budynków Biura przy Willi i Biura przy Warzelni o łącznej powierzchni GLA 46 tys. m kw.

"W drugiej połowie roku, w miarę postępu najmu, możemy podpisać też umowy przedwstępne sprzedaży niektórych projektów, które rozpoczęły się w 2018 r., np. Moje Miejsce" – powiedział Drozd.

Poinformował też, że - ze względu na „bardzo duży” popyt najemców w projekcie Face2Face w Katowicach – grupa rozpoczyna drugą fazę tej inwestycji.

„Myślę, że tym roku będziemy też rozmawiać o sprzedaży całego tego kompleksu" – powiedział wiceprezes.

Echo Investment działa także na rynku nieruchomości handlowych. Jesienią 2018 roku grupa otworzyła centrum handlowe Libero w Katowicach o powierzchni 45 tys. m kw., a na kwiecień tego roku planuje otwarcie Galerii Młociny w Warszawie o powierzchni 82 tys. m kw. Maciej Drozd ocenia, że rynek centrów handlowych jest w Polsce dość nasycony i pozostało niewiele miejsca na nowe inwestycje.

„Żeby konkurować o klientów, nowoczesne obiekty muszą zapewniać znacznie więcej funkcji niż tylko handel” – powiedział Maciej Drozd.

Poinformował, że w Libero oraz Galerii Młociny oferta pozahandlowa stanowi około 20 proc. powierzchni.

„W naszym kolejnym projekcie przy ul. Towarowej 22 w Warszawie handel nie będzie nawet funkcją dominującą” – powiedział wiceprezes Echo Investment.

Sara Borys

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
ECHO 0,55% 3,63
2019-02-22 17:00:00
WIG 0,56% 60 274,56
2019-02-22 17:05:00
WIG20 0,68% 2 355,77
2019-02-22 17:15:00
WIG30 0,59% 2 697,30
2019-02-22 17:15:00
MWIG40 0,38% 4 141,71
2019-02-22 17:15:00
DAX 0,30% 11 457,70
2019-02-22 17:35:00
NASDAQ 0,74% 7 515,06
2019-02-22 18:55:00
SP500 0,55% 2 790,02
2019-02-22 18:54:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl