REKLAMA

Liczba ofert pracy wzrasta, ale bezrobocie nie spada

2013-04-10 10:06
publikacja
2013-04-10 10:06

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, już trzeci miesiąc z rzędu wzrasta. Marcowy wzrost – o 11 pkt. był dodatkowo stosunkowo duży. Oznacza to opublikowanie w Internecie większej liczby ofert pracy niż w ostatnich miesiącach.

W niektórych zawodach szanse zdobycia zatrudnienia zwiększyły się. Równocześnie jednak liczba wakatów przeznaczona dla poszukujących pracy w wielu innych zawodach spada. Obok wzrostu liczby ofert pracy występują jednak wyraźne zwolnienia, co pozwala przypuszczać, że publikowane oferty pracy w zdecydowanej większości nie dotyczą nowego etatu, a jedynie nowej osoby na miejsce zwalnianej. W marcu br. w Internecie opublikowano 126,8 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu.

Liczba ofert pracy wzrasta, ale bezrobocie nie spada

Liczba publikowanych w Internecie ofert pracy w marcu wzrosła we wszystkich województwach. Najwięcej nowych ofert pracy w ujęciu procentowym pojawiło się w województwach wschodniej Polski, gdzie koszty pracy są najniższe w kraju i w związku z tym pracodawcy nie ponoszą tak wysokich wydatków na wynagrodzenia jak w innych regionach. Stopa bezrobocia nie wzrasta tu obecnie tak szybko jak w centrum kraju, choć jest na wysokim poziomie. Mniejszy wzrost liczby ofert obserwuje się obecnie w woj. mazowieckim, łódzkim, małopolskim i śląskim. W tych regionach tendencja spadkowa ofert nadal jest wyraźna, a stopa bezrobocia szybko wzrasta.

 Urzędy pracy podzielą bezrobotnych na grupy» Urzędy pracy podzielą bezrobotnych na grupy

Najwięcej ofert pracy przybyło dla osób o kwalifikacjach niższych w produkcji i sprzedaży, co jest powiązane z tym, że pomimo przedłużającej się zimy, przedsiębiorstwa przygotowują się do już do sezonu wiosenno-letniego. Dlatego też ogłoszenia o pracy w sprzedaży oraz produkcji po znaczących spadkach w grudniu, obecnie utrzymują stabilną tendencję wzrostową. Wzrasta również popyt na pracowników fizycznych oraz budowlańców z niższym wykształceniem, który w najbliższych miesiącach będzie się najprawdopodobniej utrzymywał ze względu na nadchodzący sezon, sprzyjający budownictwu.

W chwili obecnej największe szanse na znalezienie pracy mają absolwenci szkół wyższych. Właśnie takich osób: młodych, kreatywnych o wyższym wykształceniu poszukują pracodawcy. Wysokie możliwości znalezienia pracy mają osoby o wykształceniu wyższym technicznym. Szczególnie cenieni są informatycy, inżynierowie oraz osoby zajmujące się prowadzeniem badań i analiz. Mniejsza liczba wakatów czeka na ekonomistów i finansistów, ale także na absolwentów marketingu i zarządzania.

Liczba ofert pracy przeznaczonych dla osób o kwalifikacjach wyższych w usługach i handlu pozostała właściwie na niezmienionym poziomie. W kategoriach farmaceutyki i biotechnologii poszukujący pracy mogą liczyć na korzystne propozycje pracy ze względu na utrzymujący się od pół roku stały wzrost zapotrzebowania na osoby wykształcone w tym kierunku. Ponadto, nieznacznie wzrósł popyt na pracowników w kategorii edukacja, a w pozostałych dziedzinach, takich jak tłumaczenia czy telekomunikacja przedsiębiorcy utrzymają liczbę ofert pracy na w miarę stabilnym poziomie. Wzrosła również liczba ofert pracy w transporcie i gospodarce magazynowej. W tej branży koniunkturalny spadek jest mniejszy niż w innych sektorach. Dodatkowo ma ona szanse rozwoju w najbliższych latach w Polsce. Położenie geograficzne kraju może zwiększyć rolę Polski jako dogodnego centrum logistycznego.

 Umowy śmieciowe będą oskładkowane?» Umowy śmieciowe będą oskładkowane?

W przypadku osób poszukujących pracy w usługach, a mających wykształcenie niższe, nastąpił nieznaczny wzrost liczby ofert pracy, który szczególnie dotyczył praktykantów i stażystów oraz franczyzobiorców. Największe problemy ze znalezieniem nowych miejsc pracy mogą mieć w chwili obecnej osoby poszukujące jej w administracji państwowej, służbie zdrowia, organizacjach pozarządowych, a także geologowie.

Sytuacja na rynku pracy od dłuższego czasu utrzymuje się na podobnym, niekorzystnym poziomie zarówno dla poszukujących pracy jak też przedsiębiorców. W związku z coraz niższą dynamiką produkcji i sprzedaży w Polskiej gospodarce w bieżącym roku nie przewidujemy trwalszego spadku bezrobocia. Podczas sezonu wiosenno-letniego może nastąpić jego niewielki i krótkotrwały spadek, jednak wyłącznie z przyczyn sezonowych.

Liczba ofert pracy wzrasta, ale bezrobocie nie spada

Pomimo tego pozytywnym aspektem obecnej sytuacji na rynku pracy jest to, że płace wzrastają znacznie wolniej niż w okresie kryzysu lat 2007-2009. Dlatego też pracodawcy mają większe możliwości zatrudniania, co nie prowadzi do szybkiego spadku liczby ofert pracy i gwałtownego wzrostu bezrobocia. Osoby, które w najbliższym czasie zamierzają wkroczyć na rynek pracy lub poszukiwać nowego miejsca zatrudnienia, powinny obecnie skupić się na poprawianiu kwalifikacji, gdyż to one będą decydować o pracy. Gdy tylko pojawią się pozytywne tendencje gospodarcze, pracodawcy zaczną poszukiwać nowych pracowników, a ze względu na wysoką stopę bezrobocia i tym samym dużą liczbę pracobiorców, będą mieli możliwość wyboru osób o najlepszych kwalifikacjach i doświadczeniu.

Robert Pater, Natalia Białek
BIEC

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jerzy
rzad tuska boi sie zwolnic ludzi z administracji z urzedó ,z bezsensownych biur pracy ,z prokuratury , co najmniej 20procent urzędników trzeba natychmiast zwolnic -rząd o tym wie ale boi sie że w ten sposób wzrośnie jeszcze bardziej bezrobocie ,wjec urzymujemy nadal tych darmozjadów ,aby nie pokazać że jest bezrobocie jeszcze rzad tuska boi sie zwolnic ludzi z administracji z urzedó ,z bezsensownych biur pracy ,z prokuratury , co najmniej 20procent urzędników trzeba natychmiast zwolnic -rząd o tym wie ale boi sie że w ten sposób wzrośnie jeszcze bardziej bezrobocie ,wjec urzymujemy nadal tych darmozjadów ,aby nie pokazać że jest bezrobocie jeszcze wieksze -a co tam na urzedników zawsze sie znajdzie unja nam porzyczy a spłacac będa juz inne kolejne pokolenia Polaków
SKANDAL TO JEST SKANDAL I ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ ,ZŁODZIEJSTWO .
~sven
Czlowieku nie powtarzaj wyświechtanych komunalow. 3/4 przyrostu urzednikow nastąpilo w samorządach, a nie w administracji centralnej. A i tak spowodowane to bylo glownie przez wymogi unijne, aby wydawanie środkow unijnych bylo kilka razy kontrolowane przez rozne stopnie kontroli. Ilośc urzędnikow w Polsce wbrew legendom wrzaskliwych Czlowieku nie powtarzaj wyświechtanych komunalow. 3/4 przyrostu urzednikow nastąpilo w samorządach, a nie w administracji centralnej. A i tak spowodowane to bylo glownie przez wymogi unijne, aby wydawanie środkow unijnych bylo kilka razy kontrolowane przez rozne stopnie kontroli. Ilośc urzędnikow w Polsce wbrew legendom wrzaskliwych ignorantow jest jedną z najmniejszych w calej Unii
~URZĘDNIK PUP
ZATRUDNIĘ DO ODŚNIEŻANIA - WARUNEK KONIECZNIY- BYŁY URZĘDNIK PAŃSTWOWY WYŻSZEGO SZCZEBLA - WYNAGRODZENIE 10 GROSZY ZA GODZINĘ OSTREJ PRACY !!!

I TERAZ NIECH MI KTOŚ ODMÓWI TO GO WYWALĘ Z REJESTRU I ZABIORĘ ZASIŁEK I UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE :/ I DO TEGO POSZCZUJĘ PSEM.. BO JA CHCE PREMIĘ!!!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki