Liczba mieszkań deweloperskich najniższa od czterech lat

Liczba mieszkań w ofercie deweloperów jest najniższa od czterech lat - oceniają eksperci. Spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę i gotowych do sprzedaży mieszkań. Deweloperzy nie widzą potrzeby dalszych obniżek cen ze względu na duży popyt.

Z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku wydano 12 tys. 208 pozwoleń na budowę mieszkań. To oznacza spadek o 8,1 proc. rok do roku i o 7,5 proc. miesiąc do miesiąca. Od początku roku liczba pozwoleń spadła o 17,2 proc. w ujęciu rocznym.

Według GUS w październiku również mniej mieszkań oddano do użytku. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 6,5 proc., a od początku roku - 2,1 proc. rok do roku. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto budowę 13 tys. 736 mieszkań, czyli o 34,2 proc. więcej niż w październiku ub.r., a w odniesieniu do okresu od początku roku liczba ta spadła o 12,1 proc. rok do roku.

W opinii Jacka Bieleckiego, eksperta rynku mieszkaniowego, b. dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dane GUS potwierdzają obserwowane od roku tendencje na rynku nieruchomości - spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę i oddanych mieszkań do użytku. To oznacza, że budownictwo deweloperskie wyhamowuje - ocenił w rozmowie z PAP.

Bielecki spodziewa się, że w połowie przyszłego roku oferta deweloperów będzie równa popytowi, a do tej pory go przewyższała. To - jego zdaniem może, ale nie musi oznaczać wzrostu cen nieruchomości.

Ekspert obawia się, że w przyszłym roku może spaść siła nabywcza Polaków, którzy będą chcieli kupić mieszkanie. "To, czy ceny nieruchomości pójdą w górę, będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej kraju, a także od dostępności kredytu hipotecznego, który jest głównym czynnikiem, kształtującym popyt na mieszkania" - podkreślił. Ocenił, że jeżeli ta dostępność będzie na obecnym poziomie, to ceny nieruchomości wzrosną.

Zdaniem Bieleckiego, na pewno nie ma co liczyć na spadek cen lokali, bo zrównoważony rynek (oferta deweloperów równa popytowi) na to nie pozwoli.

Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse zwrócił uwagę na obecne przyspieszone tempo sprzedaży mieszkań deweloperskich. "Dane GUS potwierdzają, że deweloperzy budują w ostatnim czasie mniej mieszkań. Mamy wzmożony popyt głównie na lokale z rynku pierwotnego, który spotyka się cały czas z dużą podażą mieszkań, choć nie tak silną jak w ostatnich latach" - powiedział PAP. Dlatego deweloperzy coraz częściej usztywniają się w negocjacjach cenowych i rzadko zdarzają się teraz ciekawe promocje, które dotychczas były normą.

Jak mówił Jańczuk, przyszły rok będzie zależał od powodzenia programu "Mieszkanie dla Młodych". Najwięcej mieszkań z dopłatą państwa będzie można kupić na Pomorzu i tam najbardziej program wpłynie na lokalny rynek nieruchomości. "Deweloperzy będą budowali kolejne inwestycje, aby znalazły się w one gronie tych, które kwalifikują się do dopłat" - powiedział.

Jego zdaniem od kilkunastu miesięcy ceny mieszkań są stabilne. "Widoczne są pewne wahania w dół i w górę, ale średnia w większości polskich miast utrzymuje się na podobnym poziomie od dwunastu miesięcy" - powiedział. Ekspert nie spodziewa się, by kolejne miesiące przyniosły jakieś zawirowania na lokalnych rynkach.

"Być może pewien wpływ na osłabienie popytu będzie miał obowiązkowy wkład własny do kredytu od przyszłego roku. Ale czy wpłynie to na spadek cen, okaże się dopiero wiosną przyszłego roku" - powiedział.

Według Jańczuka, deweloperzy nie widzą potrzeby obniżania dalej cen ze względu na duży popyt. W jego opinii mogą spaść natomiast ceny dużych mieszkań, w najmniej atrakcyjnych lokalizacjach, które najtrudniej sprzedać, a których zakup w całości z kredytu jest mało realny. (PAP)

dol/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~as35

kontrolowane ukrywanie oddawanych mieszkań ? przecież 2012/13 to rekordowe lata oddawanych gotowych mieszkań. Co wy developerzy teraz pitolicie, że budujecie coraz mniej a popyt na to co zostało rośnie? no tak chcecie aby nagle wam się rzucili na zakupy ci co się wahają bo jak zawsze piszecie i mówicie prawdę. A takiego wała ! możecie pisać, że już dziury w ziemi macie tylko na sprzedaż cwany obywatel ma was w d..pie i swoje wie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asia

mieszkanie kupilam z rynku wtornego, chcialam widziec co biore, bo inaczej to nie ma sensu, a pomoglo mi w formalnosciach open finance, gdyby nie oni raczej bym tego do konca nie doprowadzila

! Odpowiedz
0 0 ~zbig_wwl

Córko wysokości raty i zdolności - a w tym open to ci nie powiedzieli, że koniec to będzie, jak spłacisz kredyt?

! Odpowiedz
0 0 ~zbig_wwl

Z innego artykułu, jako przykład DD: "Na koniec III kwartału 2013 roku Dom Development posiadał w budowie 2 676 mieszkań, przy czym w ofercie sprzedaży znajdowało się 1 805 mieszkań" - w czasach dmuchania bani proporcje były odwrotne, bo sprzedawała się nawet obietnica dziury w ziemi. Prosta manipulacja - wytworzyć wrażenie deficytu ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~normalny

dlatego wg. developerów nie jest ważna cena mieszkania, jego realna wartość,
tylko zdolność kredytowa ewentualnego jelonka który ma sponsorować te nieznajdujące uzasadnienia wysokie ceny. problem w tym że jelonków z różnych przyczyn coraz mmniej

! Odpowiedz
0 0 ~Klamka667

Dnia 2013-11-19 o godz. 21:54 ~normalny napisał(a):
> dlatego wg. developerów nie jest ważna cena mieszkania,
> jego realna wartość,
tylko zdolność kredytowa ewentualnego
> jelonka który ma sponsorować te nieznajdujące uzasadnienia
> wysokie ceny. problem w tym że jelonków z różnych przyczyn
> coraz mmniej

Dokładnie. Poza tym w tytule brakuje pewnego słowa. Tytuł artykułu powinien brzmieć:

"Kupno mieszkań deweloperskich najniższe od czterech lat".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polak

Prawda ?to nie deweloperzy maja mieszkania tylko Banki które finansowały budowę.......amen.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne