REKLAMA

Liczba ludności Japonii gwałtownie spada

2021-11-30 10:00
publikacja
2021-11-30 10:00
Liczba ludności Japonii gwałtownie spada
Liczba ludności Japonii gwałtownie spada
fot. Suptar / / Shutterstock

O blisko milion skurczyła się w latach 2015-2020 populacja Japonii - wynika z przeprowadzanego co pięć lat cenzusu. Jeszcze szybciej spada liczba osób w wieku produkcyjnym, co ciąży gospodarce Kraju Kwitnącej Wiśni.

1 października 2020 r. liczba ludności Japonii wynosiła 126,146 mln osób - wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa komunikacji i spraw wewnętrznych. To o prawie 950 tys., czyli 0,75 proc.,  mniej niż pięć lat wcześniej.

Liczba dzieci poniżej 15. roku życia spadła o blisko milion do niespełna 15 milionów. O ponad 1,5 mln zwiększyła się tymczasem liczba osób powyżej 64. roku życia. Dla gospodarki kluczowa jest grupa pomiędzy, czyli ludność w wieku produkcyjnym (15-64). Ta skurczyła się aż o 4,43 mln w ciągu raptem 5 lat. To spadek o prawie 6 proc.

Problemy demograficzne zatrzymały dynamiczny wzrost gospodarczy Japonii, która przez dekady szybko niwelowała różnicę dzielącą ją od USA i była o krok od zostania największą gospodarką świata. Jeszcze na początku lat 60. PKB Japonii stanowił niespełna 10 proc. PKB USA - w 1995 r. było to już 72,5 proc. Ale w drugiej połowie lat 90. liczba mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni w wieku produkcyjnym zaczęła spadać, a gospodarka właściwie przestała rosnąć. W pobudzeniu koniunktury nie pomogły ani wyjątkowo ekspansywna polityka pieniężna, ani fiskalna. Dość przypomnieć, że to Japończycy są prekursorami powszechnego dziś luzowania ilościowego, a ich dług publiczny wynosi blisko 240 proc. PKB, co jest najwyższym wynikiem na świecie.

Bankier.pl na podstawie danych Banku Światowego

Przy okazji warto dodać, że na koniec ubiegłego roku oficjalny PKB Chin stanowił ok. 70 proc. PKB USA, a Państwo Środka boryka się z podobnymi problemami jak Japonia trzy dekady temu - bańką na rynku nieruchomości, kurczącą się liczbą osób w wieku produkcyjnym czy potężnym zadłużeniem.

PKB Japonii jeśli w ogóle rośnie, to dość rachitycznie, ale już pod względem produktywności Kraj Kwitnącej Wiśni radzi sobie co najmniej przyzwoicie jak na gospodarkę na tak wysokim stopniu rozwoju. Porównując tempo wzrostu PKB na głowę osób w wieku produkcyjnym, Japonia wypada w ostatniej dekadzie lepiej niż choćby Niemcy czy Wielka Brytania i niewiele gorzej od Stanów Zjednoczonych.

FRED

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (58)

dodaj komentarz
incitatus
Przecież tam nawet seks można uprawiać z humanoidalnym robotem a antykoncepcja jest przez WiFi wiec płonne nadzieje jeżeli chodzi o poprawę sytuacji demograficznej ;) A tak zupełnie poważnie Polskę czeka dokładnie to samo - różnica tylko taka ze lepiej zyc w starym społeczeństwie w japońskiej epoce high-tech niż w epoce kartoflanej Przecież tam nawet seks można uprawiać z humanoidalnym robotem a antykoncepcja jest przez WiFi wiec płonne nadzieje jeżeli chodzi o poprawę sytuacji demograficznej ;) A tak zupełnie poważnie Polskę czeka dokładnie to samo - różnica tylko taka ze lepiej zyc w starym społeczeństwie w japońskiej epoce high-tech niż w epoce kartoflanej made in Poland
tomsparrow
Japonia przoduje również w tym, że sprzedaje się tam więcej pieluch dla dorosłych niż dla dzieci.
drabio
Liczba ludności Japonii to 125 mln czyli 3,3 razy więcej niż w Polsce spadek liczebności populacji o 1 milion w Japonii to w proporcji do Polski około 330 tys ludzi...

Populacja Polski w latach 2015-2021 skurczyła się o 322 tys ludzi to ta sama skala co w Japonii... Z tym że Japonia ma nieporównywalnie lepsza sytuację jeśli
Liczba ludności Japonii to 125 mln czyli 3,3 razy więcej niż w Polsce spadek liczebności populacji o 1 milion w Japonii to w proporcji do Polski około 330 tys ludzi...

Populacja Polski w latach 2015-2021 skurczyła się o 322 tys ludzi to ta sama skala co w Japonii... Z tym że Japonia ma nieporównywalnie lepsza sytuację jeśli chodzi o technologię, finanse, gospodarkę z fabrykami i rynkiem zbytu na całym świecie..

2015 - 38 mln 437 tys

2021 wrzesień 38 mln 115 tys.

PiS wymiażdża to społeczeństwo gołym okiem widać... Co jeśli inflacja zrobi z nami to co w latach dziewięćdziesiątych i wypchnie kolejne wybiedzone miliony?
matpoz1
Najważniejsza jest liczba osób w wieku produkcyjnym w stosunku do całej populacji, a ta w Polsce jest większa, licząc imigrantów ze wschodu, którzy przybyli licznie po 2015.
drabio odpowiada matpoz1
O tak, tylko te osoby w dużej części są poza Polską jeżeli w Polsce to się dorabiają "zdolności kredytowej" i "wkładu własnego" co zajmie im czas do 40 roku życia (inflacja mocno przedłuża ten czas) później może jedno dziecko więc na jadno wychodzi...
marok odpowiada drabio
Japonia od połowy lat dziewiędziesiątych, co widać na wykresie stoi w miejscu. Efekt starzejącego się społeczeństwa. Nas czeka to samo , jesli nie zostaną rzucone wszystkie siły na demografię.
Przyrost demograficzny został gwałtownie ograniczony w wyniku liberalnych przemian. na początku lat dziewiędziesiątych. To wtedy gwałtownie
Japonia od połowy lat dziewiędziesiątych, co widać na wykresie stoi w miejscu. Efekt starzejącego się społeczeństwa. Nas czeka to samo , jesli nie zostaną rzucone wszystkie siły na demografię.
Przyrost demograficzny został gwałtownie ograniczony w wyniku liberalnych przemian. na początku lat dziewiędziesiątych. To wtedy gwałtownie zaczęłą spadać dzietność kobiet, a po wejściu do Unii nastąpił dodatkowo proces emigrowania za lepszym życiem młodych ludzi, co dodatkowo uderzyło w polską demografię..500+ ten proces trochę wyhamowało, ale o wiele za mało w stosunku do potrzeb, a teraz dodatkow pandemia dorzuciła swoje trzy grosze..
godunow1 odpowiada marok
Społeczeństwo nagle się zestarzało w latach 90-tych?
To raczej efekt luzowania ilościowego, starzejące się społeczeństwo jest tylko ubocznym, a może i zamierzonym efektem tej polityki. W Japonii to przetestowali, teraz wprowadzą wszędzie, gdzie tylko się da, pod różnymi nazwani. U nas są to pakiety ... taki ... sraki ... owaki ...
drabio odpowiada marok
Jak na razie to wszystkie środki rzucone są na koryto...
jas2
Ludzie lubią i chcą żyć "w tłoku", w dużym zagęszczeniu. Tylko nieliczni wybierają mieszkanie na odludziu i samotniczy tryb życia. Większość ludzi gromadzi się w miastach. Im większe miasto tym bardziej przyciąga kolejnych mieszkańców.
O dziwo, im większe zagęszczenie, tym ludzie żyją na wyższym poziomie.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki