Liczba imigrantów docierających drogą morską do Hiszpanii spadła w listopadzie pięciokrotnie

2019-12-02 20:05
publikacja
2019-12-02 20:05
fot. Yannis Behrakis / Reuters

Liczba nielegalnych migrantów, docierających drogą morską do wybrzeży Hiszpanii, spadła pięciokrotnie w listopadzie w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2018 roku - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez hiszpańskie media statystyk.

Jak wyliczył madrycki dziennik "ABC" w listopadzie bieżącego roku przypłynęło do Hiszpanii z wybrzeży Afryki 937 nielegalnych migrantów. Gazeta odnotowała, że w tym samym miesiącu 2018 roku ich liczba przekraczała 5110.

Stołeczny dziennik odnotował też zmianę trasy wykorzystywanej przez migrantów w drodze do Hiszpanii. Coraz częściej kierują się oni z zachodniego wybrzeża Maroka ku Wyspom Kanaryjskim, zamiast pokonywać Cieśninę Gibraltarską.

Zjawisko kierowania się nielegalnych migrantów w stronę Wysp Kanaryjskich potwierdza również wydawany w Las Palmas dziennik "La Provincia". Gazeta przypomina komunikat autonomicznego rządu Wysp Kanaryjskich o rosnącej liczbie "marokańskich przybyszów" na tym archipelagu.

W czwartek rzecznik prasowy rządu Wysp Kanaryjskich Julio Perez poinformował, że władze regionu zaobserwowały nasilenie się ruchu nielegalnych migrantów z północno-zachodnich brzegów Afryki ku temu hiszpańskiemu archipelagowi. Dodał, że nowy fenomen jest efektem wzmocnionych kontroli policyjnych w Cieśninie Gibraltarskiej.

Ostatnia łódź z nielegalnymi migrantami dotarła do brzegów Wysp Kanaryjskich w sobotę. Wśród 24 pasażerów było sześcioro dzieci, w tym troje niemowląt. Jedno z nich z objawami hipotermii przewieziono do szpitala w Las Palmas.

Z szacunków rządu premiera Pedra Sancheza wynika, że w tym roku liczba nielegalnych przybyszów docierających do Hiszpanii będzie "znacząco" niższa niż w rekordowym 2018 roku. Przybyło wówczas do tego kraju ponad 64 tys. migrantów, z których 57,5 tys. drogą morską.

Pomimo deklaracji rządu Sancheza o otwartości na migrantów socjalistyczny gabinet kontynuuje dotychczasową politykę w zakresie deportacji nielegalnych przybyszów. W całym 2018 roku władze Hiszpanii wydaliły ponad 11,3 tys. cudzoziemców, spośród których zdecydowaną większość stanowili obywatele państw afrykańskich, głównie Maroka, Algierii oraz Senegalu.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki