Liban przeciwny interwencji

Sąsiadujący z Syrią Liban apeluje do Zachodu o powstrzymanie się od interwencji w Damaszku. Minister spraw zagranicznych tego kraju Adnan Mansur powtórzył, że konflikt w Syrii trzeba rozwiązać drogą dyplomatyczną.

Od czasu, gdy Amerykanie ogłosili, że chcą uderzyć na Syrię, we wszystkich krajach regionu trwają nieustanne narady, spotkania i wizyty dyplomatyczne. Minister spraw zagranicznych Libanu rozmawiał z irańskim ambasadorem w Bejrucie.

Po spotkaniu obaj politycy oświadczyli, że ich kraje stanowczo sprzeciwiają się amerykańskiej interwencji w Damaszku. Zaapelowali też do ONZ, aby szukała rozwiązania dyplomatycznego kryzysu.

Liban obawia się, że atak na Syrię może wywołać odwetowe zamachy w Bejrucie i w innych miastach. Libańczycy mają też problem z falą syryjskich uchodźców, których do ich kraju przyjechało już ponad 700 tysięcy. Libańczykom, którzy przygarniali pod swój dach Syryjczyków, powoli kończy się cierpliwość. Przypominam sobie libańską rodzinę, która od 8 miesięcy gości za darmo syryjską rodzinę. Oni są gościnni, ale po kilku miesiącach, to staje się dla nich ciężarem - mówi wysłannikowi Polskiego Radia Wojciechowi Cegielskiemu Aneta Dąbrowska z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która pracuje z uchodźcami w północnym Libanie.

Na domiar złego ONZ ogłosiła właśnie, że wobec braku pieniędzy, zmuszona jest zmniejszyć pomoc dla uchodźców w Libanie.

Na interwencję w Syrii naciskają Amerykanie. Prezydent Barack Obama zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że poprosi Kongres o zgodę na zaatakowanie Damaszku. Deputowani mają podjąć decyzję za kilka dni, po powrocie z wakacji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bejrut/mm

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil