Liban: bezterminowo odroczono wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie w Libanie zostały w czwartek odroczone bezterminowo z powodu braku porozumienia między partiami politycznymi na trzy dni przed końcem mandatu obecnego szefa państwa Michela Suleimana.

"Z powodu braku kworum, w związku z obecnością 73 deputowanych (na 128), przewodniczący parlamentu Nabih Berri ogłosił, że sesja parlamentu pozostaje otwarta do końca mandatu prezydenckiego i poprosi parlamentarzystów o nowe głosowanie" - poinformowało w komunikacie prezydium libańskiego parlamentu. Prezydent jest w Libanie wybierany na sześć lat przez parlament.

Jeśli następca Suleimana nie zostanie wyłoniony, rząd przejmie pełnię władzy wykonawczej; scenariusz ten był realizowany w Libanie w latach 1998 i 2007.

W wyborach zmierzą się zagorzały przeciwnik reżimu w Syrii, gdzie trwa wojna domowa, i szyickiego Hezbollahu Samir Geagea oraz Michel Aoun; ten drugi cieszy się cichym wsparciem szyickiego ugrupowania, chociaż oficjalnie nie jest to deklarowane.

Obaj politycy są wrogami od czasu wojny domowej, która trwała w Libanie między 1975 a 1990 rokiem.

Szyici wspierają syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, sunnici - rebeliantów, pragnących go obalić. Chrześcijańscy maronici, z których na mocy porozumień ma się wywodzić prezydent Libanu, są podzieleni.(PAP)

ksaj/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil