Liban bez rzadu

Liban bez rządu. Prezydent Michel Sulaiman przyjął rezygnację premiera Nadżiba Mikati. Do czasu planowanych na czerwiec wyborów parlamentarnych, krajem będzie zapewne rządził gabinet tymczasowy. Nie uspokoi to raczej sytuacji politycznej w Libanie, zaognionej z powodu wojny domowej w sąsiedniej Syrii, a także wewnętrznego konflktu z wpływowym szyckim Hezbollahem. Hezbollah i jego polityczni sojusznicy zablokowali utworzenie organu mającego nadzorować wybory. Nie zgodził się też na przedłużenie kadencji szefa sił bezpieczeństwa generała Aszrafa Rifiego, który podobnie jak Mikati jesty sunnitą. Rifi za kilka dni ma przejść na emeryturę.

"To była moja osobista decyzja" - powiedział prezydent Sulaiman tłumacząc, dlaczego przyjął dymisję rządu. Wyraził nadzieję, że utoruje to drogę do rozwiązania impasu politycznego w Libanie.

Nadżib Mikati, popierany ówcześnie przez Hezbollah i jego sojuszników, otrzymał misję utworzenia rządu w styczniu 2011 roku - po upadku gabinetu Saada Hariririego. Nowy premier napotkał duże trudności w tworzeniu rządu ze względu na bojkot ze strony polityków Sojuszu 14 Marca, reprezentującego siły antysyryjskie oraz z powodu rywalizacji przy obsadzaniu poszczególnych tek ministerialnych. Udało mu się ogłosił skład gabinetu dopiero po 5 miesiącach. Równą liczbę tek dostali muzułmanie i chrześcijanie - po piętnaście. Jednak sunnici otrzymali siedem miejsc stanowisk, a szyici jedynie pięć, mimo że tradycyjnie przysługuje im w rządzie taka sama liczba miejsc.IAR/rtrs/wcześn./wiki/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil