REKLAMA

Leyen: Proponujemy międzynarodowe porozumienie umożliwiające konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów

2022-11-30 09:42
publikacja
2022-11-30 09:42

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.

Leyen: Proponujemy międzynarodowe porozumienie umożliwiające konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów
Leyen: Proponujemy międzynarodowe porozumienie umożliwiające konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów
fot. Valeria Mongelli / / Hans Lucas Agency

"Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju" - czytamy w oświadczeniu szefowej KE.

"Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę" - podkreśliła von der Leyen.

Zapowiedziała w związku z tym prace nad międzynarodowym porozumieniem, które stworzy ramy prawne dla osiągnięcia tego celu.

"Przerażające zbrodnie Rosji nie pozostaną bezkarne" - zadeklarowała przewodnicząca Komisji, przypominając, że według szacunków do tej pory zginęło ponad 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy.

Von der Leyen zaproponowała też powołanie specjalnego trybunału, wspieranego przez ONZ, w celu zbadania i ścigania zbrodni rosyjskich na Ukrainie.

"Jesteśmy gotowi rozpocząć współpracę ze społecznością międzynarodową, aby uzyskać jak najszersze międzynarodowe wsparcie dla tego wyspecjalizowanego sądu" - oznajmiła szefowa KE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (69)

dodaj komentarz
dasbot
Dzisiaj Pani ginekolog von der Lügen powiedziała o 100 tys. ofiar wśród żołnierzy UA, ale szybko wycięto wypowiedź z filmu na stronie KE...... Czekam, kiedy zgłosi roszczenia wobec USA za zamordowanie 500 tys. irackich dzieci, które według innej "małżowiny stanu", niejakiej Albright, słusznie zginęły w imię "demokracji".Dzisiaj Pani ginekolog von der Lügen powiedziała o 100 tys. ofiar wśród żołnierzy UA, ale szybko wycięto wypowiedź z filmu na stronie KE...... Czekam, kiedy zgłosi roszczenia wobec USA za zamordowanie 500 tys. irackich dzieci, które według innej "małżowiny stanu", niejakiej Albright, słusznie zginęły w imię "demokracji"...........Czy ci ludzie mają/mieli jakąś refleksję, bo o wyrzutach sumienia raczej nie można rozważać u kogoś, kto dla władzy i pieniędzy gotowy jest powiedzieć i uczynić wszystko......
pyton112
Potwierdzam wypowiedź Urszuli została wszędzie zredagowana po jej wypowiedzi o 100tys zabitych ukraińskich żołnierzy. KE zmienila nawet skrypt z jej wypowiedzi.W ogóle to pierwszy raz pojawiło się info z takimi liczbami Załęski się wściekł bo wyszło na jaw że jednak przegrywają
sterl
Tą prorosyjską zajętą przez Rosjan też? Czy to aby nie prowokacja żeby zajęli całą?
mirek6504
Czyli Rosja musi wygrać wojnę na Ukrainie !!
billbill85
Nie zastanawiać się tylko działać!!!
Na chwilę obecną część zamrożonych pieniędzy można przekazać na uzbrojenie dla Ukrainy , oczywiście uzbrojenie będzie zakupione na zachodzie .
Teraz Ukraina musi jak najszybciej wyprzeć wroga ze swojego terytorium aby straty w ludności i mieniu były jak najmniejsze.Po wojnie przyjdzie czas
Nie zastanawiać się tylko działać!!!
Na chwilę obecną część zamrożonych pieniędzy można przekazać na uzbrojenie dla Ukrainy , oczywiście uzbrojenie będzie zakupione na zachodzie .
Teraz Ukraina musi jak najszybciej wyprzeć wroga ze swojego terytorium aby straty w ludności i mieniu były jak najmniejsze.Po wojnie przyjdzie czas na odbudowę.
emulgator
Kacap zapłaci za wszystko co zniszczył.
prs
"Przerażające zbrodnie RoSSji nie pozostaną bezkarne".. - ma sie rozumiec.

Lecz przedewszystkim - chce widziec identyczne nastawienie tej polityk gdy bedzie mowa o odszkodowaniach niemieckich za 2WS dla Polski.
dasbot
Kiedy zgłosi się Wietnam z roszczeniem wobec Jankesów za agent orange?
lipsk
Widać strach przed milionami uciekinierów z ukrainy odbiera rozum. Niemcy szykujcie socjal i lokale bo to już niedługo.
pomorzaninm
czy juz wiecie skad bedzie kasa na odbudowe i kto bedzie decydowal na co pójdzie odszkodowanie 300mld + 19 mld ... Polska nie ma takiej kasy i tez stanie w kolejce ... i znów nagną nam karku.
Żadne zaklinanie polityków-klakierów nie ma sensu.
"Nam sie nalezy" itp nie bedzie miało znaczenia kto moralnie wygra i kto pomagał.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki