REKLAMA

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19

2021-12-06 14:05
publikacja
2021-12-06 14:05
Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19
Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Lewica złożyła w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych - przekazał rzecznik klubu Marek Kacprzak. Projekt zakłada także wyłączenie z lockdownu firm, w których wszyscy pracownicy są zaszczepieni.

W niedzielę Lewica przedstawiła projekt ustawy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych; osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny.

"Zapowiedziane, zrobione! Lewica już oficjalnie złożyła projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach i o wyłączeniu zaszczepionych z obostrzeń" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik klubu Lewicy Marek Kacprzak.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla osób dorosły, z wyłączeniem osób, które mają przeciwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki; wyłączenie z lockdownu i ograniczeń dotyczących zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni, a także zakłada powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.

Jak podkreśla Lewica w uzasadnieniu ustawy, w Polsce dotychczas nie zastosowano efektywnych ograniczeń dla osób nieposiadających unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz nie wprowadzono obowiązku szczepień dla żadnej grupy. Lewica powołuje się na przykład Austrii, gdzie zapowiedziano od lutego 2022 r. wprowadzenie obowiązku szczepień, i Niemiec, gdzie takie rozwiązania są planowane.

Jak mówił w niedzielę podczas zapowiedzi złożenia projektu wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Lewica uważa, że pomoże on Polakom. "Osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom" - mówił, przedstawiając założenia projektu, który Lewica złoży poniedziałek w Sejmie. "Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień - uważamy, że powinien podlegać karze grzywny" - podkreślał.

"Uważamy, że zakłady pracy i pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli, kto jest zaszczepiony, a kto jest niezaszczepiony. Uważamy, że nie powinien być ogłaszany lockdown, a zakłady pracy, w których są wszyscy wyszczepieni, powinny pracować" - wymieniał Czarzasty. "Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni pracownicy opieki zdrowotne i DPS-ów, szkół oraz żłobków" - dodał. Poseł Lewicy Adrian Zandberg mówił w niedzielę, że aby odzyskać kontrolę nad sytuacją w służbie zdrowia potrzebne są obowiązkowe szczepienia, paszporty covidowe i ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Pracownicy - jak zaznaczył - powinni mieć prawo odmówić wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (35)

dodaj komentarz
lorelie
komuchy, kiedy Breivik opuszcza więzienie?
nekroekonom
A co, tęsknisz za nim? Umów się na wizytę dla jego kochanek.
jas2
Z punktu widzenia finansów państwa, obowiązkowe szczepienia mają sens do 65 roku życia.
Powyżej tego wieku nie ma sensu zmuszać, ani nawet zachęcać do szczepień.
godojoshi
Powiem wam, że to przykre... Ale z tego wszystkiego, to nawet dobrze, że rządzi PiS... Myślę że KO czy ci czerwono-teczowi już dawno by nas zaszczepili. Pytanie jak długo PISowi pozwolą grać w swoją grę, bo nie mam wątpliwości, że centrum decyzyjne leży gdzie indziej.
przemek_opinia
Nawet jak PiS chce dobrze i robi dobrze to i tak to dobrze leży gdzieś hen daleko gdzie indziej. Fanatycy zejdźcie na ziemię.
andregru
Towarzyszu Czarzasty komuna już upadła a wy nie powinniście mieć możliwości narzucania innym swojej linii partyjnej .
jenak
Lewica PROMUJE ponad miarę multikulti, stawia na aborcję, promuje genderyzm. No i teraz promuje szczepienia.

W których punktach agenda lewicy jest rozbieżna z tą globalsów?

Dlaczego tak jest?

I ostatnie pytanie >>>>>> czy powyższe zwiększa ich wiarygodność, czy zmniejsza, a może radykalnie
Lewica PROMUJE ponad miarę multikulti, stawia na aborcję, promuje genderyzm. No i teraz promuje szczepienia.

W których punktach agenda lewicy jest rozbieżna z tą globalsów?

Dlaczego tak jest?

I ostatnie pytanie >>>>>> czy powyższe zwiększa ich wiarygodność, czy zmniejsza, a może radykalnie zmniejsza?

To są pytania i odpowiedzi, imho, dużo istotniejsze niż jakiekolwiek inne...
carlito1
Kto do Warszafki rozpieprzyć tą chołotę to pisać, trzeba się w końcu zebrać
nekroekonom
Lepiej najpierw pojedź do księgarni po słownik ortograficzny.
endes
Kogo reprezentuje ta garstka komuszków!?… bo na pewno nie moj kraj!…

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki